Assassin's Creed Serisi Enleri

Aç Odyssey diğer ac oyunlari ile alakası yok. Bu yüzden bana göre en iyi oyun Odyssey. En iyi müzikte Odyssey. En iyi grafik fransada geçen oyun adını hatırlayamadım. En iyi hikaye sunumu oda Odyssey.
En kötü Ac oyunlari Origins = Valhalla. Origins = Valhalla. Bir daha bu oyunlari yapan direktör Ismail Eşref başka oyunda karşıma çıkarsa çok ön yargılı olacam, karısını aldatması ile alakası yok...

Dostum senin listen elbette fikrine saygım var ama Odyssey neden sevmedin anlayamadım. Odyssey bana göre Valhalla'dan çok daha iyi ve keyifli. Valhalla'da ilk 30-40 saat keyifli geçti ancak sonra biraz hikaye ve harita açma görevlerinde tekrara bağladı. Odyssey ana hikayesi biraz dandik sayılır ancak yunan adaları ve manzaralar oldukça güzel. Belki fikrini değiştirir diye DLC'lerine bakmadıysan bakmanı tavsiye ederim. Ana oyundan daha zevkliler.
Odyssey'de karakterin yüksekten düşüp ölmemesi, bir sürü büyülü güçlerimizin olması tuhaf geliyor. Günümüz kısmı hariç Nerdeyse hiçbir şekilde bildiğimiz Assassin's-templar muhabbetini anlatmıyor.(Tanrısal karakterin böyle olması gerekiyor anlıyorum ama yine de diğer Assassin's Oyunlarıyla aynı hissyatta oynamadım. Eğer Assassin's Creed olarak görmezsek ve tekrar eden görevleri saymazsak taş gibi oyun)
Oynanış mekanikleri olarak ac2 yi, brotherhood u vs yeni oyunlarla kıyaslamak yersiz olur. Arada 10 yıl var. Valhalla dan sonra gidip ac2 oynarsanız bu ne la dersiniz muhtemelen. Ama hikaye olarak ezio serileri ve korsanlıktan suikastçiliğe dönüşümü edward ın iç dünyası ve korsanlık çağıyla harmanlayıp sunan Black flag derim. Unity de kesinlikle dönemin ruhu şehirlere yansımamıştı bence, ruhsuz adam kalabalığıydı bolca. Revelations da yerel unsurları yansıtmada ciddi hatalar vardı ama yeniçerileri hiç unutmayacağım 👌
Tabii ki de zamansal unsuruda göz önüne almak zorundayız ancak bu sadece çeşitlilik, grafik ve oynanıştaki kısıtlayıcılık için geçerli. Ac2yi zaten anlatmama gerek yok. Ac4'te güzel ama hissettiğim şu oldu:
Karakterlerin hepsine bağlanmamızı hissetmişler (Adewale,BlackBeard,Ben Hornigold,James ve aklıma gelmeyen kişiler) Ama bunu sağlayamadığı için hikayede kopukluklar oluşmuş. BlackBeard'ün ölümünü duygusal yapmak istemişler ama yeteri kadar duyguyu geçiremedi. James için de bunlar geçerli (Kadın olan karakter -ismini unuttum-). Oyunun ilk 10 dakikasında Assassin's Öldürüp bir anda kartal görüşüne sahip olmamız da cabası... Eğer başına sadece yarım saatlik bir kısım daha eklenseydi;
Mesela Edward ilk nasıl gemici oldu gibi ya da bu kadar iyi kılıç kullanmayı nereden öğrendi gibi unsurların bulunduğu bir kısım olsaydı, gerçekten favori oyunum olabilirdi. Ama onun dışında gemide söylenen şarkılarıyla, zamanında oynadığımda oyunlardaki korsan açlığımı gidermesiyle unutamayacağım bir oyun 😄 (Bu yazdıklarım Kişisel Fikrim)
Kimse sevmesede assassin's creed 3 en sevdiğim. En donanımlı assassin's ( techizat olarak). Eziodan sonra kendime en yakın gördüğüm assassin's. Sonra alexios 😊😊
Connor'un donukluğuna pek alışamadığım için sevememiştim. Aslında Ac3'ü sevmememin bir diğer sebebi Ezio gibi bir karakterden sonra oynamak olabilir diye düşünüyorum çünkü bir karaktere o kadar bağlandıktan sonra hemen hemen aynı tarzda bir karakter beklentisi oluşabiliyor (en azından bende öyle oldu) ama onun yerine donuk, düz bir karakterle karşılaşınca hayal kırıklığı yaşamıştım. AC4'te ki karakterimiz olan Edward Kenway'ide çok sevdim ancak kendisi oyunun sonları hariç çok lakayt geliyordu.
Herkesin görüşüne saygım sonsuz ama bari karşılaşmaya grafik karşılaştırması falan yazın tam olsun yoksa AC 1 için en kötü demek cidden bayağı tuhaf.

Esasiyun.
Haşhaşiyun.
Haşhaşin.
Assassin.

Kelimelerin hepsi bizi aynı yere götürüyor oyunların çıkış noktası olan ilham kaynağına. İlk oyunda bizi altair karşılıyor altaïr ıbn-la'ahad, hiç kimsenin oğlu altair.
Çocukluktan suikastçi tarikatinde olan karakter kontrol ettiğimiz diğer Assassinlerden 10 gömlek üstün olduğunu her fırsatta gösteriyor buna Ezio'da dahil 20'li yaşlarda Master Assassinlik alarak bunubalan en genç isim oluyor, Ezio'nun Master unvanını aldığı zaman altaire Legend'lik verilmesi, Apple of eden ile yaptığı fedakarlık, Ezio'nun 50 yaşında ulaştığı olgunluğa 24 yaşında ulaşması, diğer Assassinlerin sözde trajik hikayelerinin onun için hayat tarzı olması.

Nothing is true, everything is permitted mantığını tarikat için yeniden düzenleyen isimdir altair, Suikastcilerin ikinci , günümüz felsefesinin gerçek kurucusudur.

Evet kesinlikle AC Odyssey veya Valhalla gibi grafiklere sahip değil ama içersindeki el muallim ve altair diyalogları, genel felsefe ve tarikat işleyiş mantığını daha iyi açıklayan başka bir oyun yok tabii siz ben kılıç alıp herkesi keseyim falan diyorsanız o başka ama kazanova takılan Assassinler artık çok moda olduğu için ağırbaşlı hali, yaptığı sorgulamalar ve empati yeteneği ile en ideal Assassin modelini verip insanı o atmosfere sokan karakterdi.

Tabi yeni oyunlarla mısır'a kadar gittik tarihsel süreçte ama bunlar serinin devamlılığı için, genel anlamda her şey altairin dönemlerinde başladı yani ben rakip olarak hep bir templar ararım order değil.

Bu arada en kötü demek şöyle dursun kesinlikle bir oyundan ne aradığınızla ilgili ama suikastçiliği en iyi anlatan oyun brotherhood mu ? Ac 3 te Achilles ile eğitim ve gelişme var, ac 1 karargahlarında doğduğu yerde çıkış noktasında geçiyor ac 4 bile kısa süreli dış gözle bakıyoruz suikastçi tarikatına ama brotherhood nedir ya iki matmazel bir hırsız ekleyince bunlar suikastcilik mi oldu , oblivionda Morrowinde bile olan lonca mantığını skyrimde görüp bak neler gelmiş oyuna denilmiş gibi hissettim.
Öncelikle şunu belirtmek zorundayım;
Listede kötü dememin sebebi diğer oyunlarla karşılaştırıp yazmam oldu. Ama kesinlikle "grafik, oynanış,yenilik" olarak değil, bana yaşattıkları hissiyata göre hareket ettim. Yani oyun eski bile olsa bana zamanında iyi anılar bıraktırdıysa o oyun benim için 1 numaradır. Evet dediğin herşeye katılıyorum. Altair en iyi Assassin's olarak geçebilir. Ama ben Altair'in olgunluğunu en çok Revelations'ta anladım. Brotherhood'ta Ezio'nun kardeşliğin başına geçmesi ve Assassin's'leri istediğiniz zaman çağırıp işleri halletme mekaniği çok hoşuma gitmişti. Dediğim gibi Altair'i en çok kitaplarda ve Revelations'ta sevdim. AC1'de bana yaşattığı özel bir an yoktu
Daha bitiremedim diyorsun ama en iyisi demişsin şimdiden :D
Valhalla'yı kastediyorsanız eğer; Henüz bitiremedim. Yan unsurları bol bol sömürdüm. Yaklaşık 50 saatimin olması lazım. Hikayede ilk iki kısmı bitirdim. Yan unsurlarla daha çok uğraştım. Normalde hiçbiri Ac oyununda "dur %100 save yapayım" diye uğraşmam. Ama nedense Valhalla'da bunu yapmak istiyorum. Şu an % kaçtayım hatırlamıyorum ama %100 yaparsam burada konu açıp paylaşacağım 😅😄. (Oyunda çok eğlendiğim için güzel dedim)

•En iyi hikaye sahip olan: Assassin's Creed 2.

•En iyi grafikli olan: Assassin's Creed Unity ve Valhalla

•En iyi müziklere sahip olan: Assassin's Creed 4.(Gemide korsanların eşlik ettiği müzikler harikaydı)
Assassin's Creed 2 (Ezio Family, dinlediğimde içimde "Assassin's" duygularını uyandıran müzikti 🙂)

•Dövüş mekaniği en iyi olan: Assassin's Creed Unity (Kan efektleri, Dövüş zorluğu, tek blokla 500 kişi kesme mantığının kalkması)

•Tırmanma mekaniği en zevkli olan: Assassin's Creed Unity (Paso parkur yapmak için oyuna girdiğimi bile hatırlıyorum)

•En iyi gemi sürme mekaniklerine sahip olan: Assassin's Creed 4 (Assassin's Creed Rogue'da hemen hemen aynıydı)

•En geniş haritalı olan: Assassin's Creed Odyssey. (AMA SADECE GENİŞLİKLE KALIYOR, BOMBOŞ DENEBİLİR)

•En iyi açık dünya: Assassin's Creed Valhalla, Assassin's Creed Syndicate

•En iyi villiana sahip olan: Assassin's Creed Brotherhood

•Dönemini en iyi yansıtan: Assassin's Creed Unity, Assassin's Creed Syndicate, Assassin's Creed Revelations

•Oynaması en zevkli olan: Assassin's Creed Unity

•En duygusal sona sahip olan: Assassin's Creed 2, Assassin's Creed Revelations

•En iyi ana karaktere sahip olan: Assassin's Creed 2 (Bir daha asla Ezio gibi bir karakter gelmedi, gelmeyecekte)

•Suikastçılığı en iyi yansıtan: Assassin's Creed Brotherhood

•En uzun olan: Assassin's Creed Odyssey (Ama sıkıcı) ve Assassin's Creed Valhalla (Hala bitirmeye çalıştığım oyun)

•Karakteri en çok geliştirebildiğiniz ( yetenek, silah vb): Assassin's Creed Odyssey.

•En kötü Assassin's Creed oyunu: Assassin's Creed 1

•En iyi Assassin's Creed oyunu: Assassin's Creed Valhalla

•En sevdiğim ve yeri ayrı olan Assassin's Creed oyunu: Ezio Üçlemesi + Valhalla

•İlk gördüğümde sevindiğim Assassin's Creed Oyunu: Assassin's Creed Origins

Bunlar benim kişisel görüşümdür. Bu liste size ne kadar hitap etti/ediyor merak ediyorum 🙂
Bence en iyi hikayli oyun Odyssey, Valhalla ve Ac2
En geniş açık dünya oyun Valhalla, karşılaştırma videolarına bakma spoilerlı şeyler var, yoksa Valhalla Odyssey'i aşırı rahat geçiyor.
•En iyi hikaye sahip olan: Assassin's Creed 2.

•En iyi grafikli olan: Assassin's Creed Unity ve Valhalla

•En iyi müziklere sahip olan: Assassin's Creed 4.(Gemide korsanların eşlik ettiği müzikler harikaydı)
Assassin's Creed 2 (Ezio Family, dinlediğimde içimde "Assassin's" duygularını uyandıran müzikti 🙂)

•Dövüş mekaniği en iyi olan: Assassin's Creed Unity (Kan efektleri, Dövüş zorluğu, tek blokla 500 kişi kesme mantığının kalkması)

•Tırmanma mekaniği en zevkli olan: Assassin's Creed Unity (Paso parkur yapmak için oyuna girdiğimi bile hatırlıyorum)

•En iyi gemi sürme mekaniklerine sahip olan: Assassin's Creed 4 (Assassin's Creed Rogue'da hemen hemen aynıydı)

•En geniş haritalı olan: Assassin's Creed Odyssey. (AMA SADECE GENİŞLİKLE KALIYOR, BOMBOŞ DENEBİLİR)

•En iyi açık dünya: Assassin's Creed Valhalla, Assassin's Creed Syndicate

•En iyi villiana sahip olan: Assassin's Creed Brotherhood

•Dönemini en iyi yansıtan: Assassin's Creed Unity, Assassin's Creed Syndicate, Assassin's Creed Revelations

•Oynaması en zevkli olan: Assassin's Creed Unity

•En duygusal sona sahip olan: Assassin's Creed 2, Assassin's Creed Revelations

•En iyi ana karaktere sahip olan: Assassin's Creed 2 (Bir daha asla Ezio gibi bir karakter gelmedi, gelmeyecekte)

•Suikastçılığı en iyi yansıtan: Assassin's Creed Brotherhood

•En uzun olan: Assassin's Creed Odyssey (Ama sıkıcı) ve Assassin's Creed Valhalla (Hala bitirmeye çalıştığım oyun)

•Karakteri en çok geliştirebildiğiniz ( yetenek, silah vb): Assassin's Creed Odyssey.

•En kötü Assassin's Creed oyunu: Assassin's Creed 1

•En iyi Assassin's Creed oyunu: Assassin's Creed Valhalla

•En sevdiğim ve yeri ayrı olan Assassin's Creed oyunu: Ezio Üçlemesi + Valhalla

•İlk gördüğümde sevindiğim Assassin's Creed Oyunu: Assassin's Creed Origins

Bunlar benim kişisel görüşümdür. Bu liste size ne kadar hitap etti/ediyor merak ediyor
Bide, Unity nasıl en iyi dövüş mekanikli oyun oluyor? Bence vuruş hissiyatı olarak da Valhalla ve Odyssey.
Tamam tüm oyunları göstermek istemişsinde,
Ac serisinde iyi oyunlar var ve kötü oyunlar var.
İyi ve kötü oyun ile arasındaki fark çok fazla.
Bence Odyssey'i bitirip gelmelisin.

AC Odyssey'in açık dünyası boş değil.
Yaşam olmadıkça boş geliyor bana, tamam Ac Unity'deki gibi boş boş bir sürü NPC olsun demiyorum ama en azından biraz daha yaşam belirtisi olabilirdi.
Bence en iyi hikayli oyun Odyssey, Valhalla ve Ac2
En geniş açık dünya oyun Valhalla, karşılaştırma videolarına bakma spoilerlı şeyler var, yoksa Valhalla Odyssey'i aşırı rahat geçiyor.

Bide, Unity nasıl en iyi dövüş mekanikli oyun oluyor? Bence vuruş hissiyatı olarak da Valhalla ve Odyssey.
Tamam tüm oyunları göstermek istemişsinde,
Ac serisinde iyi oyunlar var ve kötü oyunlar var.
İyi ve kötü oyun ile arasındaki fark çok fazla.
Bence Odyssey'i bitirip gelmelisin.
Ac Unity'de sevdiğim şey:
Çeşitli öldürme animasyonları, kan efektleri, tek başına 5 kişi ödememek dövüşlerin zorluğu, tek blokla 500 kişi kesme mantığının kalkmasıydı. Valhalla, Odyssey ve Origins'in dövüş mekanikleri AC oyunlarına Uygun değil diye düşünüyorum. Ama güzel görünüyor mu? Evet. Ama yine de Ac Unity'deki dövüş Mekaniklerini tercih ederim.

Yaşam olmadıkça boş geliyor bana, tamam Ac Unity'deki gibi boş boş bir sürü NPC olsun demiyorum ama en azından biraz daha yaşam belirtisi olabilirdi.

Ac Unity'de sevdiğim şey:
Çeşitli öldürme animasyonları, kan efektleri, tek başına 5 kişi ödememek dövüşlerin zorluğu, tek blokla 500 kişi kesme mantığının kalkmasıydı. Valhalla, Odyssey ve Origins'in dövüş mekanikleri AC oyunlarına Uygun değil diye düşünüyorum. Ama güzel görünüyor mu? Evet. Ama yine de Ac Unity'deki dövüş Mekaniklerini tercih ederim.
Valhalla da bitirici animasyonlar var.

Geri
Yukarı