ASUS kaynaklı anakart yanması durumunda yasal haklar nedir?

Arkadaşlar tekrar merhaba mahkeme duruşması görüldü. Mahkeme yetkisizlik verdi... Kısaca ben Bursa'da yaşıyorum adamların şirketleri İstanbul'da bu yüzden Kocaeli mahkemesinin yetkisinin olmadığını bundan dolayı davayı İstanbul Anadolu Tüketici mahkemesine yönlendirdi. Şimdi süreç tekrar başa sardı bakalım ne olacak.

Bunun dışında ASUS şirketi tarafımla iletişime geçti ve cihazı tekrar servise göndermemi gereken incelemelerin yapılıp onarım yada değişim yapılacağı söylendi. Bende değişim olursa ne güzel, onarım olacaksa da Garanti Yönetmeliği madde 9 uygulanır dedim merak eden olursa aşağıda ekledim bakabilirsiniz:

Ekran görüntüsü 2022-10-04 164514.png

Bende bu "madde 9" sayesinde DOA raporu alırım dedim ancak ASUS şirketini aradığımda 2 kez değil tam 3 kez arızalanması gerektiğini söyledi. Adamlar resmen yasaya karşı geliyorlar... Bende bu yüzden göndermekten vazgeçtim, dava sonucunu bekleyeceğim açıkçası. Sizce arkadaşlar durum nasıl?

Arkadaşlar tekrar merhaba mahkeme duruşması görüldü. Mahkeme yetkisizlik verdi... Kısaca ben Bursa'da yaşıyorum adamların şirketleri İstanbul'da bu yüzden Kocaeli mahkemesinin yetkisinin olmadığını bundan dolayı davayı İstanbul Anadolu Tüketici mahkemesine yönlendirdi. Şimdi süreç tekrar başa sardı bakalım ne olacak.

Bunun dışında ASUS şirketi tarafımla iletişime geçti ve cihazı tekrar servise göndermemi gereken incelemelerin yapılıp onarım yada değişim yapılacağı söylendi. Bende değişim olursa ne güzel, onarım olacaksa da Garanti Yönetmeliği madde 9 uygulanır dedim merak eden olursa aşağıda ekledim bakabilirsiniz:

Eki Görüntüle 1535390

Bende bu "madde 9" sayesinde DOA raporu alırım dedim ancak ASUS şirketini aradığımda 2 kez değil tam 3 kez arızalanması gerektiğini söyledi. Adamlar resmen yasaya karşı geliyorlar... Bende bu yüzden göndermekten vazgeçtim, dava sonucunu bekleyeceğim açıkçası. Sizce arkadaşlar durum nasıl?
Üst modelle değişim hariç gelen teklifi kabul etmeyin bence. Art niyetli insanlar, düzgün onarım yapmayabilir. Onun dışında başa sarmaz süreç. Eski kısımları incelenir devam eder. Biraz zaman kaybınız olur muhtemelen o süreçte.

Üst modelle değişim hariç gelen teklifi kabul etmeyin bence. Art niyetli insanlar, düzgün onarım yapmayabilir. Onun dışında başa sarmaz süreç. Eski kısımları incelenir devam eder. Biraz zaman kaybınız olur muhtemelen o süreçte.
Kendilerine durumu ilettim ve eğer ki cihazım tekrar onarım görecek ise Garanti yönetmeliği madde 9'dan kaynaklanan haklarımı kullanacağıma dair bir e-posta ilettim gerekirse bugün tekrar arayacağım kendilerini. Bakalım ne diyecekler eğer ses etmezler ise cihazı servise göndereceğim. Oradan da onarım görür ise DOA talep edeceğim ve sorun burada çözülmüş olacak. Ses eder de karşı çıkarlar ise yol mahkemelik anlamına gelecek...

Kendilerine durumu ilettim ve eğer ki cihazım tekrar onarım görecek ise Garanti yönetmeliği madde 9'dan kaynaklanan haklarımı kullanacağıma dair bir e-posta ilettim gerekirse bugün tekrar arayacağım kendilerini. Bakalım ne diyecekler eğer ses etmezler ise cihazı servise göndereceğim. Oradan da onarım görür ise DOA talep edeceğim ve sorun burada çözülmüş olacak. Ses eder de karşı çıkarlar ise yol mahkemelik anlamına gelecek...
Hocam konu çok uzun olduğu için bazı kısımları unutmuşum. Ürün şu an çalışıyor mu? Eğer çalışmıyorsa ve dava kısmına giderse avukatınıza danışarak ürünü kullanamadığınız günlerdeki hak kaybınızı da talep edin. Deyim yerindeyse taşı sıkıp suyunu çıkarın, ne alabiliyorsanız Asus'tan en fazlasını alın. Koca koca firmaların uğraşıp böyle mağduriyetler yaratmasını anlamıyorum.

Hocam konu çok uzun olduğu için bazı kısımları unutmuşum. Ürün şu an çalışıyor mu? Eğer çalışmıyorsa ve dava kısmına giderse avukatınıza danışarak ürünü kullanamadığınız günlerdeki hak kaybınızı da talep edin. Deyim yerindeyse taşı sıkıp suyunu çıkarın, ne alabiliyorsanız Asus'tan en fazlasını alın. Koca koca firmaların uğraşıp böyle mağduriyetler yaratmasını anlamıyorum.
Hocam cihaz çalışıyor ancak nasıl çalışıyor? Oyunlarda işlemcim 98 derecede takılıyor ve ısınmamak için 3.0 GHz ile 2.5GHz arasında gidiyor, üzerine ekran kartım dakikada bir base frekans değerine düşüyor bu da FPS değerini 130'dan 25 FPS'e düşürüyor. Bunun dışında ekran çerçevelerinde ve hava tahliye ızgaralarında hasarlar mevcut ayrıca ekran paneli 3-4 derece açıyla yamuk takılmış. Yani cihaz yarı sakat durumda gidiyor. Önceden R23 testinde 10.033 puan alırdım ki @Radeon RX 5500M hocam Legion5 konusunda buna şahittir şimdi ise 8495 puan alıyor ve 100 derece oluyor cihazım önceden 95 ve 92 dereceyi aşmıyordu. Özetle işler baya sıkıntılı.

Bunun dışında ASUS tarafı baya yasayla dalga geçti. Sözde cihaz 1 yılı geçtiği için 2 defa değil tam 3 defa arızalanması gerekiyormuş, telefonda yasayı açıkça söyledim bana dedikleri şey isterseniz Tüketici mahkemesine verebilirsiniz demek oldu. Yani arkadaşlar dava İstanbul'a taşınıyor bakalım sonumuz hayır olsun diyelim. Destekleriniz için teşekkür ederim hocam.

Laptop 3 derece soguk calisıcak diye insanlarin cektigi seye bak.

Tek dert 3 derece düşük çalışması mı cidden.

Hocam cihaz çalışıyor ancak nasıl çalışıyor? Oyunlarda işlemcim 98 derecede takılıyor ve ısınmamak için 3.0 GHz ile 2.5GHz arasında gidiyor, üzerine ekran kartım dakikada bir base frekans değerine düşüyor bu da FPS değerini 130'dan 25 FPS'e düşürüyor. Bunun dışında ekran çerçevelerinde ve hava tahliye ızgaralarında hasarlar mevcut ayrıca ekran paneli 3-4 derece açıyla yamuk takılmış. Yani cihaz yarı sakat durumda gidiyor. Önceden R23 testinde 10.033 puan alırdım ki @Radeon RX 5500M hocam Legion5 konusunda buna şahittir şimdi ise 8495 puan alıyor ve 100 derece oluyor cihazım önceden 95 ve 92 dereceyi aşmıyordu. Özetle işler bayağı sıkıntılı.

Bunun dışında ASUS tarafı bayağı yasayla dalga geçti. Sözde cihaz 1 yılı geçtiği için 2 defa değil tam 3 defa arızalanması gerekiyormuş, telefonda yasayı açıkça söyledim bana dedikleri şey isterseniz tüketici mahkemesine verebilirsiniz demek oldu. Yani arkadaşlar dava İstanbul'a taşınıyor bakalım sonumuz hayır olsun diyelim. Destekleriniz için teşekkür ederim hocam.

Kocaman metinden bunu mu çıkardınız hayret ettim şu an. ASUS tarafı bariz yollu hatalı. Yasada @xbea hocamdan yana.

Laptop 3 derece soguk calisacak diye insanlarin cektigi seye bak.
Hocam 3 derece soğuk çalışması umurumda pek değil ancak eskiden 98 derecede 3.8 GHz çalışırken şimdi aynı sıcaklıkta 2.0GHz hatta 1.8GHz ile çalışması sıkıntı. Umarım açıklamışımdır.
Tek dert 3 derece düşük çalışması mı cidden.

Kocaman metinden bunu mu çıkardınız hayret ettim şu an. ASUS tarafı bariz yollu hatalı. Yasada @xbea hocamdan yana.
Katılıyorum, desteğiniz için teşekkür ederim. Davayı inşallah kazanacağım hocam.
Konu termal macunken baska ne olabilir ki?
Hocam termal macunu bir kenara bıraksak bile ekranın 3-4 derece yamuk durması, fan ızgara çıkışlarındaki yamukluklar ve ekran çerçevesindeki hasarlar ne peki? Bunları da mı umursamam lazım?

Hocam 3 derece soğuk çalışması umurumda pek değil ancak eskiden 98 derecede 3.8 GHz çalışırken şimdi aynı sıcaklıkta 2.0GHz hatta 1.8GHz ile çalışması sıkıntı. Umarım açıklamışımdır.

Katılıyorum, desteğiniz için teşekkür ederim. Davayı inşallah kazanacağım hocam.

Hocam termal macunu bir kenara bıraksak bile ekranın 3-4 derece yamuk durması, fan ızgara çıkışlarındaki yamukluklar ve ekran çerçevesindeki hasarlar ne peki? Bunları da mı umursamam lazım?
Hocam bence size özel yazmamış onu, laptop 3 derece soğuk çalışacak diye macun olarak sıvı metal kullanıp sorumsuz Asus teknik servisinin eline düşmekten bahsetmek istemiş bence.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı