Asus N550JV-DB72T'de Dokunmatik var mı?

tolga03tr

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar, Recep abi asus n550jv cn127h laptop almayı düşünüyorum ama dokunmatikte olsun istiyorum.
Ve ben bu seriyi çok sevdim sizin videoda gördüm mükemmel. Ben de dokunmatiğini araştırayım dedim ve bunu buldum. Asus n550jv db72t Ve linkte yorumlarda diyorki Asus n550jv db72t'in türkiyede dokunmatiği yokmuş diyor sence na yapmalıyım. Asus n550jv db72t'un dokunmatiği var mı. Bilgilendirir misiniz lütfen.

O zaman ben bunu alırsam ya dokunmatik değilse geri iade edebilirim değil mi?

Peki sizce dokunmatik ekran gerekli mi? Kullanışlı bir bilgisayar için ? Ve 3000 tl uygun mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet Teknopat sayesinde toplaanabilir ama üniversiteye gitcez , İyi laptop şart kardeş. Yardımlarınız için teşekürler I LOVE TEKNOPAT

Epey zaman geçmiş mesajların üzerinden ama yine de merak eden olabilir. Türkiye'de yasal ithalatçısı, model numarasını gördüğümde aklıma Sovyet malı Chinhook helikopterini getiren N550JV-CN240H, N550JV-CN239H, N550JV-CN127H ve benzeri kod numaralı modellerini getiriyor. Hepsinin ayrı ayrı özelliklerini bilmiyorum ama gözüme çarpan özellikleri arasında 12GB ram, 4gb ekran kartı göze çarpıyor. Oyun amaçlı getirilmiş modeller olabilir.

N550JV-DB71T aynı bilgisayarın dokunmatik özelliği olmayan modeli
N550JV-DB72T dokunmatik özelliği olanıdır.

Bunlarda ram 8 gb, ekran kartı 2gb'tır.
Dokunmatik ekranın gereği yok düşüncesi doğru değil. Parmakla ekran üzerinden navigasyon en doğal navigasyon şekli. Belki ikonlara tıklayıp program açmak gibi ince işler sıkıntı ama bir web sayfasını parmakla yukarı aşağı kaydırabilmek zoom yapabilmek ciddi zaman kazandırıyor insana, kolaylık sağlıyor. Bir süre kullanıp alışkanlık haline gelince ne kadar önemli olduğunu anlıyorsunuz. Tüm monitörlere el atıyorsunuz kaydırmak için :D

Laptoplarda dokunmatik ekranın tek sıkıntısı var: Konum itibarı ile dik durduğu için elin konumu ters kaçıyor, pinch zoom yaparken tırnağınız denk geliyor. Ekranı yatırmak lazım. Tabletlerde malum ekran elinizin ayasına paralel durur. Rahat kullanım o şekildedir.

DB72T lerin hepsinde rastlanan bir klavye sorunu var. Önemli birşey değil, bataryası kurdele kablo tabir edilen klavye kablosuna baskı yapınca N,0,Enter gibi bazı belirli tuşlar basmıyor. Gelip giden türden bir sorun. Dediğim gibi bir temassızlık. Kasaları hep aynı olunca diğerlerinde de aynı sorun olabilir gibi düşündürüyor bana.

Sabit diski 5400 rpm. Çok yavaş. Windows 8 logon ekranının açılması 3-5 saniye sürmüyor. İyi optimize edilmiş ama ardından masaüstünü görene kadar 1 dakikadan fazla bekliyorum şu an. :D Tüm bu bahsettiğim çok program kurulu olan bir hali, onu da söyleyeyim. Logon ekranı hızlı geliyor.
FullHD ekran süper. Dokunmatik ekran native çözünürlüğü olan 1920x1080 çözünürlükten başkasında doğru çalışmıyor o kısmı ilginç. Bir bug belki de.

Sonuç olarak alet gayet iyi. 4700HQ işlemci canavar. 4+4 çekirdek. 16GB yaptım rami. 3DS Max kullanıyorum. Yalnız bazen 16 ram bile az geliyor. Maksimum 16 olabiliyor. O cihazı ortalama bir konuma getiriyor. HDD de yavaş.

Çok ısındığında uyku moduna geçebiliyor. Mesela Assasin's Creed oynarken ya da Iray ile render yaparken birkaç kez ısınıp uykuya geçti. Hep olmuyor. Hava sıcaklığına bağlı olmalı. Çok çalışırken sıcaklık limitte oluyor sanırım. Kanımca laptopların periyodik olarak içi açılıp tozu alınmalı.

Umarım bu bilgiler almayı düşünen birilerine faydalı olur.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı