Çözüldü ASUS N56VZ macOS Sierra USB'siz Boot Edememe

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

fikricanc

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar,

Öncellikle şunu belirtmek isterim, USB'siz boot edebilmek için hem yabancı forumlarda bulduğum çözümleri hem de buradaki çözümleri denedim, hepsinde başarısız olduğum için artık buraya bir başlık açmaya karar verdim.

Bilgisayarım ASUS N56VZ, daha önce burada Mountain Lion kurulumunu anlatan bir başlık da açmıştım hatta. Fakat o hesabımın şifresini ve email adresini hatırlayamadığım için yeni açtığım bu başlıktan yazıyorum. ASUS N56VZ Mac OSX ML Kurulumu

Bilgisayarımda daha önceden HDD'de Windows 10, SSD'de de Mac OS X El Capitan yüklüydü. Daha sonra El Capitanda bazı sorunlar olunca sıfırdan bir Sierra kurulumu yapmaya karar verdim. Kurulumu sorunsuz gerçekleştirdim. BIOS'da CSM enabled, kurulumu Legacy olarak gerçekleştirdim. Fakat daha sonra SSD'den bir türlü boot edemedim. MultiBeast ile Clover kurmayı denedim, direk Clover kurup USB'deki gerekli dosyaları EFI bölümüne taşımayı denedim. Daha bir sürü aklıma gelmeyen, internette yazan önerileri denedim ama bir türlü sonuç alamadım. Artık fikirsiz kaldım, daha önce diğer Mac sürümlerinde başarıyla yaptığım şeyi bu sefer bir türlü yapamadım. Önerileriniz bekliyorum, şimdiden teşekkürler, iyi forumlar.

Bu kurulumda şöyle bir sıkıntı oldu. CSM'i disable edince Clover USB'sini UEFI olarak açma seçeneği geliyor sadece, bu şekilde boot edince de hiç bir şey olmuyor. Clover bootloader bile gelmiyor. Sitedeki macOS Sierra imajini direk win32diskimager ile yazdırıyorum, neden UEFI ile boot etmiyor, anlayamadım.
CSM'ı enable edip Clover USB'sini legacy olarak boot edebiliyorum. Kurulumu da sorunsuz yapıyorum fakat bir türlü bios'un ssd'den boot etmesini sağlayamıyorum.

Windows EFI içine Clover bootloader dosyasını girmen gerekiyor.
  1. EFI/Microsoft/Boot/ bölüntüsü içindeki bootmgfw.efi dosyasını bootmgfw-orig.efi olarak yeniden adlandır.
  2. OS X / EFI / CLOVER/ içindeki "CLOVERX64.efi" dosyasının bir kopyasını al.
  3. Aldığın "CLOVERX64.efi" kopyanın ismini "bootmgfw.efi"olarak değiştir.
  4. Bu dosyayı EFI/Microsoft/Boot/ içine kopyala.

Windows EFI içine Clover bootloader dosyasını girmen gerekiyor.
  1. EFI/Microsoft/Boot/ bölüntüsü içindeki bootmgfw.efi dosyasını bootmgfw-orig.efi olarak yeniden adlandır.
  2. OS X / EFI / CLOVER/ içindeki "CLOVERX64.efi" dosyasının bir kopyasını al.
  3. Aldığın "CLOVERX64.efi" kopyanın ismini "bootmgfw.efi"olarak değiştir.
  4. Bu dosyayı EFI/Microsoft/Boot/ içine kopyala.

Çok teşekkürler hocam. Bunu yaptıktan sonra yine bir kaç sorunla karşılaştım ama çözebildim. Şu an 2 sistemi de Clover üzerinden boot edebiliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı