ASUS ROG STRIX G513QM-HN081 alınır mı?

Ben açıkcası artık Türkiye'den alışveriş yapmıyorum ve tanıdıklarıma yanlarına getirtiyorum elektronik eşyalarımı. 14 bin liranın çok ucuz bir fiyat gibi değerlendirilmesi de şaşırtıyor. Açıkcası Türkiye şartları veya Amerika şartları ne olursa olsun cebimden 10 bin üzerinde bir rakam çıkıyorsa bunun karşılığını beklemek en doğal hakkım diye düşünüyorum. Çok daha ucuz laptoplar bulabilirim daha iyi monitörlere sahip olan. Legion 5 Türkiye'ye geldiğinde etiketlerim.
hocam herkesin sizin gibi yurtdışında tanıdığı yok şuanda 14-15 fiyat bandında alınabilecek en iyi bilgisayar bu

Hocam herkesin sizin gibi yurt dışında tanıdığı yok şu anda 14-15 fiyat bandında alınabilecek en iyi bilgisayar bu.

Tabii gelirse o da var. 16.600'e alınmaz bu elbet indirirecekler.
Hocam 144 Hz monitörden 60 Hz’e geçmeyin bence :)

Hocam DDR4 3200 MHz CL22 değerlerine sahip bir 16GB RAM bulmanız lazım eğer şu anki RAM’e takviye yapacaksanız. Bazen tüm değerler aynı olsa bile uyum problemleri oluşabiliyor, o yüzden elden geldikçe aynı değerlere sahip bir RAM tercih edilmeli.

Bilgisayarın diğer aksamına zarar vermediğiniz sürece bu modelde yapılan SSD ve RAM yükseltmeleri garantiyi bozmuyor. Bizzat ASUS müşteri hizmetlerinden aldığım cevap bu şekilde.

Hocam aslında biz de aksini iddia etmiyoruz. Söylediklerinizde haklısınız. Şu anki kur ve piyasa itibariyle bazı firmalar böyle politikalar uyguluyor, bu tarz politikalar uygulamayan firmalar da ona göre parasını alıyor. 14200 liraya 5800H’lı RTX3060’lı 1TB SSD’li bir cihaz alıyoruz, ve bu cihazın diğer ülkelerde satışa sunulan varyantlarına göre kötü olarak nitelendirilebilecek tek sıkıntısı paneli. Ha RAM çift kanallı olabilir miydi, olabilirdi, ancak neden böyle bir şey tercih edilmiş ben de bilmiyorum. İsteyen benzer konfigürasyonda bir cihazı 20000 liralara çıkarak başka markalardan tercih edebilir. Ben panele önem veren birisi değilim, evet daha parlak veya daha canlı olsa beni de memnun ederdi ancak bu durum cihazın 17-18 bin liralara çıkmasına sebep olacaksa panelin güzel olmamasını tercih ederim.

Tabii ki bu benim şahsi fikrim.
benim için olan kısmı anlamadım hocam

16 bin ödeyip öyle uyduruk bir monitör satın almak istemezdim. Bence Legion bekle.
Elbette kimse 16k-14k verince böyle şeyler istemez ancak ne yazık ki kendimizi öğrenilmiş çaresizlikle yaşamaya ve buna adapte olmaya zorlamak durumunda kalıyoruz bu şartlarda. Ben bu bilgisayarı yakın zamanda alacağım gibi duruyor, böyle olunca kafam da karışıyor bir değişik oldum yani... Mantıklı bakıldığında 115W (yanılmıyorsam 115+15W Max-P bir 3060 var bu laptopta ürün açıklamasında yazana göre) speclerine sahip bir 3060'ı diğer bilgisayarlarda göremememizin yanı sıra, soğutması ve genel malzeme kalitesi de iyi olmuyor laptopların. Bu bilgisayar sınıf ve segment bazında şu sınırlı sayıdaki kemik kaliteye sahip bilgisayar arasından sıyrılabiliyor araştırdığıma göre. Zaten esnaf falan değilseniz üç beş siteye bakabiliyorsunuz tedarik için. Şu an ve büyük ihtimalle önümüzdeki uzun aylar boyu Asya taraflarındaki parça üretimi zartı zurtu pandemiden dolayı sekteye uğradığından piyasaya sürülecekler dışında üretimde olanlar sınırlı olarak gelecek gibi duruyor, kur da artabilir zaten anlatmaya gerek yok... Diğer bilgisayarlara bakınca hep 80W versiyonunu gördüm kartın mesela ben, bir de kurnazlık yapıp ya spesifikasyon kısmına yazıyolar "abim bu max-q yalnız" diye ya da düz kartın adını yazıyorlar. Velhasıl kelam, displayin renk değerleri ve parlaklığı ortalama laptoplarla aynı kategoriye düşüyor diye soğutması kötü olan malzeme kalitesi kötü olan bilgisayarları almak mantıksız geliyor. Kaldı ki soğutma aşırı önemli, uzun süreli (yıllar boyu yani) yüksek sıcaklıklı ve koşuşturmalı kullanımlarında parçalar ayvayı yiyor zaten. Bu anlattığım kalitelerden ödün vermemeyi ekrana ve kameraya falan tercih ederim.

Elbette kimse 16k-14k verince böyle şeyler istemez ancak ne yazık ki kendimizi öğrenilmiş çaresizlikle yaşamaya ve buna adapte olmaya zorlamak durumunda kalıyoruz bu şartlarda. Ben bu bilgisayarı yakın zamanda alacağım gibi duruyor, böyle olunca kafam da karışıyor bir değişik oldum yani... Mantıklı bakıldığında 115W (yanılmıyorsam 115+15W Max-P bir 3060 var bu laptopta ürün açıklamasında yazana göre) speclerine sahip bir 3060'ı diğer bilgisayarlarda göremememizin yanı sıra, soğutması ve genel malzeme kalitesi de iyi olmuyor laptopların. Bu bilgisayar sınıf ve segment bazında şu sınırlı sayıdaki kemik kaliteye sahip bilgisayar arasından sıyrılabiliyor araştırdığıma göre. Zaten esnaf falan değilseniz üç beş siteye bakabiliyorsunuz tedarik için. Şu an ve büyük ihtimalle önümüzdeki uzun aylar boyu Asya taraflarındaki parça üretimi zartı zurtu pandemiden dolayı sekteye uğradığından piyasaya sürülecekler dışında üretimde olanlar sınırlı olarak gelecek gibi duruyor, kur da artabilir zaten anlatmaya gerek yok... Diğer bilgisayarlara bakınca hep 80W versiyonunu gördüm kartın mesela ben, bir de kurnazlık yapıp ya spesifikasyon kısmına yazıyolar "abim bu max-q yalnız" diye ya da düz kartın adını yazıyorlar. Velhasıl kelam, displayin renk değerleri ve parlaklığı ortalama laptoplarla aynı kategoriye düşüyor diye soğutması kötü olan malzeme kalitesi kötü olan bilgisayarları almak mantıksız geliyor. Kaldı ki soğutma aşırı önemli, uzun süreli (yıllar boyu yani) yüksek sıcaklıklı ve koşuşturmalı kullanımlarında parçalar ayvayı yiyor zaten. Bu anlattığım kalitelerden ödün vermemeyi ekrana ve kameraya falan tercih ederim.
Dediğim gibi benim için no no, sana şimdiden hayırlı olsun.

@xbea

Dostum merhaba, gün içerisinde farklı bir yorum içerisinde seni etiketledim ama galiba gözünden kaçtı. Seni bu cihazla alakalı olarak çok yorduk ancak başka sorabileceğimiz kimse yok kusurumuza bakma lütfen.

Etiketlediğim mesaj

Kısaca şöyle açıklayabilirim aşağıda paylaştığım rami alıp takmayı düşünüyorum sence uygun mudur? Hali hazırda cihazın içerisinde olan rami de 900 TL'ye alıcı buldum. Bunu da yorumlarsan sevinirim.

Teşekkürler, saygılar.

@xbea

Dostum merhaba, gün içerisinde farklı bir yorum içerisinde seni etiketledim ama galiba gözünden kaçtı. Seni bu cihazla alakalı olarak çok yorduk ancak başka sorabileceğimiz kimse yok kusurumuza bakma lütfen.

Etiketlediğim mesaj

Kısaca şöyle açıklayabilirim aşağıda paylaştığım rami alıp takmayı düşünüyorum sence uygun mudur? Hali hazırda cihazın içerisinde olan rami de 900 TL'ye alıcı buldum. Bunu da yorumlarsan sevinirim.

Teşekkürler, saygılar.
Hiçbir sorun olmaz ki bende aynı RAM'leri kullanıyorum 😎. Bu arada daha yeni aktif oldum en geriden mesajları okuyacağım, ona göre hepsini cevaplamaya çalışırım 👍.
Seni bu cihazla alakalı olarak çok yorduk ancak başka sorabileceğimiz kimse yok kusurumuza bakma lütfen.
Hiç sorun değil bu arada, ilgi alanım burası zaten 😇. Yakında daha büyük projeler ile gelmeyi düşünüyorum, herkesin aklındaki düşüncelere cevap olabilmek için. Bir de zaman bulabilsem...

Hocam tam olarak nereleri doğru, ben 2020 kullanıyorum -ROG STRİX- ?

Hocam bende 2020 kasası var ve bende de içeri doğru giriyor? İsterseniz videosunu atabilirim.

Aynı şekilde benim cihazımda da sıvı metal macun var hocam. Bu dedikleriniz 2021 modele özgü değil ki?
Hocam sizdeki intel sanırım.AMD modellerinde geçen yıl fan delikleri azdı.Bu yüzden aşırı ısınma oluyordu.Pek çok kişi şikayet etmişti.

@xbea

Bu ram CL20 mi yoksa CL22 mi? Çünkü webdenal sitesinden alacağım orada CL22 yazıyor. Ancak internette diğer her yerde CL20 yazıyor.
CL20 hocam bizzat kendim CPU-Z üzerinden kontrol ettim👍. Hatta ülkemizde 3200Mhz hızında en düşük CL değerine sahip tek RAM.
Hocam sizdeki intel sanırım. AMD modellerinde geçen yıl fan delikleri azdı.Bu yüzden aşırı ısınma oluyordu. Pek çok kişi şikayet etmişti.
Hocam onlar TUF serisi olmasın? Benim bildiğim geçen sene ROG serisinde Ryzen işlemci görmemiştik.

Yeni konular

Geri
Yukarı