ASUS TUF Gaming A15 HN096 ve HN082 arasındaki fark nedir?

Kralsın dostum teşekkür ederim. İçim rahat şekilde sipariş ettim senin aldığın yerden.

Bilgisayar çok yeni nesil olduğu için ben de Windows 11 yüklemeyi düşünüyorum. Windows 10 yüklemem daha mı hayırlı yoksa Windows 11 iyi mi sence? Bir de key işini nasıl halletin? Ben ilk defa interentteki ucuz keylerden şansımı deneyeceğim sanırım. Ordan da Home mu Pro mu alsam bilemedim bazı yerlerde evde kullanacaksanız Home alın, Pro sürümü bazı özellikleri engelliyor yazıyordu.
Dostum ben 11 yüklemeni tavsiye ediyorum Xbox uygulaması daha verimli ve entegre çalışıyor Windows 11'i tercih ettim çünkü ben Xbox Game Pass kullanıyorum. Key işine gelecek olursak özelden mesaj atacağım sana yardımcı olucam. Home/Pro ben baya bi' araştırdım hiç bi' şey fark etmiyor resmen pronun artı yönü uzaktan masaüstü bağlantısı kurma özelliği filan olması tamamen paşa gönlün bilir yani.

Hocam bilgisayarınızın özellikleri nedir ? Ve bir de hangi oyunlarda denediniz sıcaklık değerlerini hangi grafik ayarlarında bu değerleri aldınız.
Yukarıda masaüstünde bulunan tüm oyunları denedim. Ağırlıklı olarak Forza Horizon 5 ve Fortnite oynuyorum her iki oyunda ultra ayarlarda 1080P. Forza sabit 100 FPS alıyorum, Fortnite ise 70-90 arası değişiyor aksiyon anına göre.
Screenshot_9.png
Screenshot_10.png
Screenshot_11.png
Screenshot_12.png

Key işine gelecek olursak özelden mesaj atacağım sana yardımcı olucam.
Bu cevabı laptoptan yazıyorum :) Windows 11 kurdum. Keyi de şansımı denemek için zamanında alıp masaüstünde kullandığım kutulu Windows 10 key denedim ve etkinleşti. OEM diye geçtiği için olmaz sanıyordum ama çalıştı; kurcalamayacağım :D

Müsaadenle 2 sorum var:

1- MUX switch özelliğini kullanıyor musun? Nasıl kullanılıyor?
2- Bazı yerlerde boş olan PCI slotu maksimum 1TB destekliyor yazıyordu. Bu slota 2 TB SSD eklemesi yaparsam ne olur?

Bu cevabı laptoptan yazıyorum :) Windows 11 kurdum. Keyi de şansımı denemek için zamanında alıp masaüstünde kullandığım kutulu Windows 10 key denedim ve etkinleşti. OEM diye geçtiği için olmaz sanıyordum ama çalıştı; kurcalamayacağım :D

Müsaadenle 2 sorum var:

1- MUX switch özelliğini kullanıyor musun? Nasıl kullanılıyor?
2- Bazı yerlerde boş olan PCI slotu maksimum 1TB destekliyor yazıyordu. Bu slota 2 TB SSD eklemesi yaparsam ne olur?
İyi bari kısa yoldan halletmişsin sevindim. MUX switch özelliği anladığım kadarıyla Asus'un Armoury Crate adlı uygulaması var. Oradan GPU seçenekleri var. Kullanım arayüzü zaten çok basit ve güzel. GPU'yu ultimate aldığında (fareyi simgenin üzerine getirip bekleyince açıklaması çıkıyor) Görüntüyü her zaman RTX 3060'dan almaya başlıyor yani MUX Switch özelliği benim bildiğim kadarı ile buradan açılıyor ve kullanılıyor. Ayrıca evet kullanıyorum. Benim GPU ayarım aşağıya ekran görüntüsünü bıraktığım şekilde.
2.soruna gelecek olursak cihazda bir adet daha M2 SSD slotu var diye biliyorum fakat kaç TB destekliyor benimde net bilgim yok. SSD almaya şuan param olmadığı için 1TB Harici Disk kullanıyorum. USB 3.2 olduğu için veri aktarımıda gayet hızlı. Elimdeki eski HDD'yi değerlendirmiş oldum. Cihazın SSD'sinde sadece Windows kurulu. Şimdikil her oyunu ve programı HDD'ye yüklüyorum.
Screenshot_2.png

İyi bari kısa yoldan halletmişsin sevindim. MUX switch özelliği anladığım kadarıyla Asus'un Armoury Crate adlı uygulaması var. Oradan GPU seçenekleri var. Kullanım arayüzü zaten çok basit ve güzel. GPU'yu ultimate aldığında (fareyi simgenin üzerine getirip bekleyince açıklaması çıkıyor) Görüntüyü her zaman RTX 3060'dan almaya başlıyor yani MUX Switch özelliği benim bildiğim kadarı ile buradan açılıyor ve kullanılıyor. Ayrıca evet kullanıyorum. Benim GPU ayarım aşağıya ekran görüntüsünü bıraktığım şekilde.
2.soruna gelecek olursak cihazda bir adet daha M2 SSD slotu var diye biliyorum fakat kaç TB destekliyor benimde net bilgim yok. SSD almaya şuan param olmadığı için 1TB Harici Disk kullanıyorum. USB 3.2 olduğu için veri aktarımıda gayet hızlı. Elimdeki eski HDD'yi değerlendirmiş oldum. Cihazın SSD'sinde sadece Windows kurulu. Şimdikil her oyunu ve programı HDD'ye yüklüyorum. Eki Görüntüle 1520180
Yardımların ve bilgilerin için çok teşekkürler dostum. Kral adamsın. Kal sağlıcakla...

Dostum Teknorya adlı satıcıdan aldım ben cihazı, cihazda 4 adet hava çıkışı var. (2022 model) birer tane yan taraflarda 2 tane de arka tarafında, GPU sıcaklıklarında sıkıntısı yok bence. Asus'un Armoury Crate uygulamasında turbo modda çalıştırıyorum ve yük altında bile GPU'da sıcaklık sıkıntısı yaşamıyorum. Kimine göre işlemci biraz ısınıyor, yük altındayken sıcaklık sınırlarında geziniyor filan diyenler olmuş, evet bazen sıcaklık sınırına kadar yükseliyor fakat bu süreklilik şeklinde olan bir durum değil turbo modda gayet stabil FPS veriyor ve bence soğutması böyle yüksek donanımlı bir laptop'a göre normal. Şunuda unutmamak lazım ki sıcaklık değerlerinde MSI gibi markaların veya masaüstü bir bilgisayarın sonucunu beklememek lazım bence. Eski laptopumdan kalma bi' soğutucum vardı onunla birlikte kullanıyorum yük altında ama neden diye soracak olursan kesinlikle deli gibi ısındığından filan değil, sabit bir masada kullandığım için cihazın ömrünü ve performansını olabildiğince arttırmak istediğim için hatta şöyle diyeyim genelde laptoplar masa yüzeyi ile kasa arasındaki boşluk yetersiz olduğu için ısınıyor. Hani soğutucu değilde cihazı hafif eğimli bir konuma getirecek şekilde bir kitap/dergi koymak bile cihazı fazlasıyla hafifletiyor. Diğer gaming laptoplara göre sıcaklık değeri testlerde biraz daha fazla ama bu kullanıma gerek yazılımsal gerek donanımsal kullanıcı deneyimine hiç bi şekilde yansımıyor, zaten ilk aldığımda bende soğutucusuz ve eğimsiz direkt masanın üstünde kullanıyordum ve değişen bir şey yok. MyAsus uygulaması ile pil şarjınıda %60'a sabitledim sürekli olarak şarjda kullandığım için bataryanın ömrünü yemek istemedim. Klavyede hiç bi şekilde ısınma hissetmiyorum bu arada. Cihazla henüz hiç bir sıkıntı yaşamadım 1050Ti'dan sonra gerçekten uçak gibi geldi bana. Kesinlikle öneriyorum. Forumdaki sayısal veri delileri baya bi' yerden yere vurmuş cihazı ama bence abartılıyor. Sormak istediğin başka bir şey olursa sorabilirsin dostum.
Masaüstü ekran görüntümü aşağıya bırakıyorum her şeyi kullanıyorum ve hiç birinde sıkıntı yaşamıyorum.
Eki Görüntüle 1518731
Merhaba bende asus tuf gaming fa507rm-hn096 modelini aldım. Ekran kartına gpu z programı ile baktığımda boost frekansı 1605 Mhz (yani 100 watt versiyonu değerleri) gözüküyor. Sende Bakıp atabilir misin? Aynı zamanda Nvidia denetim masası -> Yardım - > sistem bilgisinden bakınca da 140 watt 1605 Mhz gözüküyor.

Yardımların ve bilgilerin için çok teşekkürler dostum. Kral adamsın. Kal sağlıcakla...
Merhaba, konuya ikinci kez olacak ama meraktan yazıyorum." Merhaba bende asus tuf gaming fa507rm-hn096 modelini aldım. Ekran kartına gpu z programı ile baktığımda boost frekansı 1605 Mhz (yani 100 watt versiyonu değerleri) gözüküyor. Sende Bakıp atabilir misin? Aynı zamanda Nvidia denetim masası -> Yardım - > sistem bilgisinden bakınca da 140 watt 1605 Mhz gözüküyor."

Merhaba bende asus tuf gaming fa507rm-hn096 modelini aldım. Ekran kartına gpu z programı ile baktığımda boost frekansı 1605 Mhz (yani 100 watt versiyonu değerleri) gözüküyor. Sende Bakıp atabilir misin? Aynı zamanda Nvidia denetim masası -> Yardım - > sistem bilgisinden bakınca da 140 watt 1605 Mhz gözüküyor.

Merhaba, konuya ikinci kez olacak ama meraktan yazıyorum." Merhaba bende asus tuf gaming fa507rm-hn096 modelini aldım. Ekran kartına gpu z programı ile baktığımda boost frekansı 1605 Mhz (yani 100 watt versiyonu değerleri) gözüküyor. Sende Bakıp atabilir misin? Aynı zamanda Nvidia denetim masası -> Yardım - > sistem bilgisinden bakınca da 140 watt 1605 Mhz gözüküyor."
Birde hn052 modelini mi 096 modelini mi aldınız?

Birde hn052 modelini mi 096 modelini mi aldınız?
Ekstra olarak gpu z ekran görüntüsü de paylaşabilir misiniz :))

İyi bari kısa yoldan halletmişsin sevindim. MUX Switch özelliği anladığım kadarıyla ASUS'un Armoury Crate adlı uygulaması var. Oradan GPU seçenekleri var. Kullanım arayüzü zaten çok basit ve güzel. GPU'yu Ultimate aldığında (fareyi simgenin üzerine getirip bekleyince açıklaması çıkıyor) görüntüyü her zaman RTX 3060'dan almaya başlıyor yani MUX Switch özelliği benim bildiğim kadarı ile buradan açılıyor ve kullanılıyor. Ayrıca evet kullanıyorum. Benim GPU ayarım aşağıya ekran görüntüsünü bıraktığım şekilde.
2.soruna gelecek olursak cihazda bir adet daha M.2 SSD slotu var diye biliyorum fakat kaç TB destekliyor benim de net bilgim yok. SSD almaya şu an param olmadığı için 1TB harici disk kullanıyorum. USB 3.2 olduğu için veri aktarımıda gayet hızlı. Elimdeki eski HDD'yi değerlendirmiş oldum. Cihazın SSD'sinde sadece Windows kurulu. Şimdikil her oyunu ve programı HDD'ye yüklüyorum. Eki Görüntüle 1520180

Merhaba, herhalde çok müsait değilsiniz. Bir şey daha sormak istiyorum: Takılma oluyor: Battle field 1'de FPS: 130'larda iken framerate grafiğinde anlık yükselme görülüyor ve anlık takılıyor. Mafia 3 oyununda framerate gtafiğinde anlık yükselme görülüyor ama takılmıyor. Fakat hissiyattan mıdır, psikolojik midir nedir bilmiyorum sanki oyunlar 140 FPS de olsa tık tık tık takılarak gidiyor, yağ gibi akmıyor gibi geliyor. Sizde de hiç anlık takılmalar oldu mu? Birkaç konu daha açtım, BIOS'a ilk girişte anlık takılma ya da ASUS Armoury Crate uygulaması standart modda iken bilgisayar ilk açılışta sağda Wi-Fi-ses düğmesine tıklayınca 1-2 saniyelik takılma ardından açılıyor. Ve bilgisayarı ilk kurduğumda harici ekran kartını çıkarılabilir aygıt olarak görüyordu, sonra ASUS'un sitesinden bir program kurunca düzelmişti. Siz hiç dikkat etmiş miydiniz, böyle çıkarılabilir aygıt olarak görmüş müydü?

Dosya Ekleri

• gpu z 3060.png
    gpu z 3060.png
    52 KB · Görüntüleme: 48
  • 3060 sistem.png
    3060 sistem.png
    21,8 KB · Görüntüleme: 34
Son düzenleme:
Sende Bakıp atabilir misin? Aynı zamanda Nvidia denetim masası -> Yardım - > sistem bilgisinden bakınca da 140 watt 1605 Mhz gözüküyor.
Bende de aynı gözüküyor. Benimki HN082.

gpuz.png

nvidia sistem bilgisi watt.png

Birkaç konu daha açtım, BIOS'a ilk girişte anlık takılma ya da ASUS Armoury Crate uygulaması standart modda iken bilgisayar ilk açılışta sağda Wi-Fi-ses düğmesine tıklayınca 1-2 saniyelik takılma ardından açılıyor. Ve bilgisayarı ilk kurduğumda harici ekran kartını çıkarılabilir aygıt olarak görüyordu, sonra ASUS'un sitesinden bir program kurunca düzelmişti. Siz hiç dikkat etmiş miydiniz, böyle çıkarılabilir aygıt olarak görmüş müydü?
Evet bende de öyle görünüyor ve bu bir problem değil ; özellik. MUX Switch sistemini bu şekilde tasarlamışlar. Armoury Create'de varsayılan olarak Standart seçeneği aktif halde çalışır ve bilgisayar sürekli dahili gpu ile harici gpu arası geçiş yapar. Yaşadığınız takılmalar bundan kaynaklı olabilir. Optimize seçeneğini aktif ederseniz pil gücünde çalışırken ekran kartını devre dışı bırakıyor.(Tahminimce çıkarılabilir aygıtlardan bağlantısını kesiyor o yüzden çıkarılabilir aygıt olarak görmesini düzeltmeniz sorun yaratabilir-)Böylece kalan pil süresi artmış oluyor. Ağır iş yaparken de Ultimate seçeneğini aktif edip sadece harici ekran kartını kullanabilir, takılmaları azaltabilirsiniz.

Ek olarak MyAsus'u da indirin. Oradan pil sınırlamasını şekillendirin. Şarj edip dışarıya götürecekseniz %100e , şarja takılı olarak kullanacaksanız %60 a sabitleyin. Bu sayede batarya ömrünüz daha yavaş kısalır.

Bende de aynı gözüküyor. Benimki hn082.

Eki Görüntüle 1543572

Eki Görüntüle 1543570

Evet bende de öyle görünüyor ve bu bir problem değil; özellik. MUX Switch sistemini bu şekilde tasarlamışlar. Armoury Crate'de varsayılan olarak standart seçeneği aktif halde çalışır ve bilgisayar sürekli dahili GPU ile harici GPU arası geçiş yapar. Yaşadığınız takılmalar bundan kaynaklı olabilir. Optimize seçeneğini aktif ederseniz pil gücünde çalışırken ekran kartını devre dışı bırakıyor.(tahminimce çıkarılabilir aygıtlardan bağlantısını kesiyor o yüzden çıkarılabilir aygıt olarak görmesini düzeltmeniz sorun yaratabilir-)böylece kalan pil süresi artmış oluyor. Ağır iş yaparken de Ultimate seçeneğini aktif edip sadece harici ekran kartını kullanabilir, takılmaları azaltabilirsiniz.

Ek olarak MyASUS'u da indirin. Oradan pil sınırlamasını şekillendirin. Şarj edip dışarıya götürecekseniz %100e, şarja takılı olarak kullanacaksanız %60'a sabitleyin. Bu sayede batarya ömrünüz daha yavaş kısalır.

Cevap için çok teşekkürler. Deneyeceğim. Şu an bilgisayar bende değil.
Bir de BIOS'a girdiğinizde ilk anda takılma oluyor mu?
Çektiğim videonun linkini buraya koyuyorum:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Aynı şekilde ASUS'un Armoury Crate uygulamasında standart seçeneği açıkken bilgisayarı ilk başlattığınızda ilk olarak sağdaki Wi-Fi-ses düğmesine tıkladığınızda anlık takılıyor mu?
Yine video linkini paylaşıyorum:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Cevap için çok teşekkürler. Deneyeceğim. Şu an bilgisayar bende değil.
Bir de BIOS'a girdiğinizde ilk anda takılma oluyor mu?
Çektiğim videonun linkini buraya koyuyorum:
Aynı şekilde ASUS'un Armoury Crate uygulamasında standart seçeneği açıkken bilgisayarı ilk başlattığınızda ilk olarak sağdaki Wi-Fi-ses düğmesine tıkladığınızda anlık takılıyor mu?
Yine video linkini paylaşıyorum:
Kanka ben tek bende sanıyordum rahatladım 😂, bu wifi tıklayınca takılma bende de oluyor. Sen bir problem yaşadın mı başka özellikle oyunlarda? 3050 versiyonunu kullanıyorum ben, oyunlarda kasma falan yoktur sanırım, ayrıca bu sorun galiba w11 kaynaklı.

Kanka ben tek bende sanıyordum rahatladım 😂, bu wifi tıklayınca takılma bende de oluyor. Sen bir problem yaşadın mı başka özellikle oyunlarda? 3050 versiyonunu kullanıyorum ben, oyunlarda kasma falan yoktur sanırım, ayrıca bu sorun galiba w11 kaynaklı.
@Gökder bakar mısın?

Son düzenleme:
Kanka ben tek bende sanıyordum rahatladım 😂, bu Wi-Fi tıklayınca takılma bende de oluyor. Sen bir problem yaşadın mı başka özellikle oyunlarda? 3050 versiyonunu kullanıyorum ben, oyunlarda kasma falan yoktur sanırım, ayrıca bu sorun galiba W11 kaynaklı.

@Gökder bakar mısın?

@Ther
karşılaştığım hatalar ile ilgili video kaydı. Ayrıca ekranı kapayınca uyku moduna geçmesi gerekiyorken bilgisayar reset atıyor.

Yaşadığınız sorunlar anladığım kadarıyla yazılımsal ağırlıklı. Temiz kurulum yapmanızı öneriyorum. Ben bu sorunları yaşamıyorum.

Yaşadığınız sorunlar anladığım kadarıyla yazılımsal ağırlıklı. Temiz kurulum yapmanızı öneriyorum. Ben bu sorunları yaşamıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı