ASUS TUF Gaming A15 kasıyor

Ayazata

Hectopat
Daha fazla  
Selam arkadaşlar. Yeni dizüstüye geçtiğimden beri bu 3. konu sanırım açtığım ama takıldıkça buradan fikirlerinizi almaya çalışıyorum.
Şöyle bir sorunla karşılaştım. ASUS TUF Gaming A15 FA507NU-LP030 modelinde bir dizüstü aldım. Özetle sistemim şöyle;
Ryzen 7 7735HS.
RTX 4050 6 GB.
8 GB RAM
512 GB SSD.
Windows 10 yüklü (deneme sürümü)
Ekran kartı sürücülerini NVIDIA yazılımı üzerinden kurdum ve kart sürücüleri açısından güncel. Ancak bugün Epic Games hesabımdan GTA 5'i yükledikten sonra bilgisayar çok fena kasmaya başladı. Oyun tam ekran iken sanki 2 GB RAM ve 1 GB ekran kartıyla oynamaya çalışıyormuşum gibi bir hissiyat oluşturdu. Oyunun menü ekranında da fareyi hareket ettiriyorum ve sonra durup imlecin hareket etmesini bekliyorum öyle bir seviyede. Yine özellikle oyunu yükledikten sonra masaüstünde de bilgisayar normal işlemler yaparken biraz yavaş hareket etmeye başladı. Bunun nedeni ne olabilir?
Yaklaşık 3 yıldır Huawei D15 modelini tamamen sorunsuz kullanıyorum ve 5-6 günlük oyun bilgisayarında böyle bir olaya tanık olunca moralim bozuldu biraz. Neyi yanlış yaptığımı merak ettim açıkçası. Oyun indirilip, yüklenirken bilgisayar 6-7 saat açık kaldı, bununla ilgili bir şey olabilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çünkü işlemci ve ekran kartın çok yeni o sisteme Windows 10 kurulmaz. 11 kurman lazım. Büyük ihtimalle CPU çekirdekleri ile ilgilidir. Ekran kartı da ayrı problem oluşturabilir.

Bununla alakalı olduğunu sanmıyorum pek hocam yine de denenebilir. En son bu sorunu yaşayan biri Epic Games'i kapatıp kaldırarak çözmüştü. Siz de kaldırmak yerine kapatıp deneyin.

Çünkü işlemci ve ekran kartın çok yeni o sisteme Windows 10 kurulmaz. 11 kurman lazım. Büyük ihtimalle CPU çekirdekleri ile ilgilidir. Ekran kartı da ayrı problem oluşturabilir.
Aslında bilgisayara ilk denememde 11 kurmuştum. Sonra wifi bağlantısıyla ilgili bir sorun olduğunu düşünüp 10'a değiştirdim. 10 çok eski bir sistem değil, bunun donanım seviyesinde bu kadar fark yaratacağını düşünüyormusun ? Eğer böyle bir temeli varsa 11'e geçerim tabi.

Bununla alakalı olduğunu sanmıyorum pek hocam yine de denenebilir. En son bu sorunu yaşayan biri Epic Games'i kapatıp kaldırarak çözmüştü. Siz de kaldırmak yerine kapatıp deneyin.
Deneyeceğim dostum. Sonucu görüp, burdan bilgilendireceğim.

Aslında bilgisayara ilk denememde 11 kurmuştum. Sonra Wi-Fi bağlantısıyla ilgili bir sorun olduğunu düşünüp 10'a değiştirdim. 10 çok eski bir sistem değil, bunun donanım seviyesinde bu kadar fark yaratacağını düşünüyor musun? Eğer böyle bir temeli varsa 11'e geçerim tabii.

Deneyeceğim dostum. Sonucu görüp, buradan bilgilendireceğim.

Öyle bir temeli var. Çünkü yeni işlemcilerde özellikle Intel'de vardı. Performans ve verimlilik çekirdekleri var. Bunlar 10 da çalışmıyordu bir kısmı. Bu yüzden 11 kurmanız lazım.

Öyle bir temeli olduğunu düşünmüyorum. Tabi ki güncel OS kullanmak daha fazla performans alabilmemizi sağlayacaktır ancak şu anki sorun başka bir sorun. Bu laptobun hazır W10 Pro satılan versiyonlu halleri de var.

Oyunu ne zaman açmaya çalışsam, kapatmış olsam bile Epic uygulaması da açılmaya çalışıyor. İnterneti kapatıp girmeyi denedim, Epic hesabına giriş yapmadan oyuna giremiyorum. Epic'i bilgisayardan kaldırınca, oyunu da birlikte kaldırdı. Yani sonuç olmadı 😖

Windows 10 home olarak kurulu şuan. Ama donanımın en yeni işletim sistemine ihtiyacı varsa yenilerim mecburen.

Sanal cd sürücüsü indirip eski korsanlarımdan GTA 4'ü kurmayı planlıyorum. Eğer yine sorun yaşarsam 11'e geçerim mutlaka. Burayı da bilgilendiririm.

Dünden bugüne güncelleme.
Dün gece bilgisayarı Windows güncelleme ekranı yoluyla Win11'e güncelledim.
- Yukarıdaki gönderiyi girerken unutmuşum yazmayı; harici de bir ekran kullanıyorum. Dün HDMI yoluyla bağladıktan sonra bilgisayar yansıtma modunda harici ekranı ana ekran, kendi ekranını da ikinci ekran olarak görüp ona göre hareket ediyordu.
Win11'e geçtikten sonra bu sorun geçti. Bilgisayar şuan çok akıcı çalışıyor, kendini buldu diyebilirim. GTA4'ü yükleyip çalıştırdım ama inatla apu ekran kartıyla çalıştırıyor sürekli ve oyunun grafik ayarları ekranında ekran kartının sınırlarına ulaştığım için 800x600 olan ekran ayarlarını düşürmemi söylüyor bana. Nvidia GPU etkinliği ekranında ise oyunu çalıştırınca gta4.exe olarak görebiliyorum ama oyun neden böyle yaptı anlayamadım.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı