ASUS TUF ısınma sorunu

TheFreak

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar ağır kullanımda CPU 98 dereceyi GPU 87 dereceyi görüyor. Bilgisayar yanar diye korkuyorum ama normal diyen de var. Altına soğutucu koydum hatta yetmedi şimdi yeni vakum soğutucu aldım ama hiçbir faydası yok. Ne yapayım ben bu bilgisayarı böylece kullanayım mı yoksa bir çözümü var mı? Undervolt da hiçbir işe yaramıyor bu arada. Ne CPU ne de GPU undervolt sıcaklıkları düşürmüyor. Sadece Turbo modu kapatabildim. O biraz düşürdü ama tabii performans da düştü. Ağır oyun da oynamıyorum oynadığım şeyler LoL ve CS 2.

Hocam ben bir konu açarım oyun arkadaşı arıyorum diye oradan eklersiniz olmadı bakarız ya.
Doğru aslında insanlar iyi niyetli değil. Hocam Armoury Crate açıp bakın sıcaklık. Şu an sessiz.
Modda.

Eki Görüntüle 1963719
Benzer hocam sıcaklıklar. DC'den iletişime geçebilirsek güzel olur.

Max sıcaklığa bakmayın hocam benim laptop anlık olarak 100 derece bile oluyor oyun içi 75 85 arası iken. Normal anlık çok yüksek sıcaklığa ulaşması sonra geri düşüyorsa normal. MSI Afterburner yükleyip oyun içi sıcaklığa bakın.
Bir de Afterburner ile bakayım hocam en iyisi.

Bir bakın hocam ona göre yorum yapmak en mantıklısı.
20231001160211_1.jpg20231001160400_1.jpg

Genel olarak sıcaklıklar bu şekilde. Vakumlu soğutuycu da açınca 64 dereceleri de gördüm. FPS yerlerde tabi onu oyunun optimizasyonuna ve turbo modun kapalı olmasına bağlıyorum. CS'nin ana menüsünde inanılmaz ısınıyor bir anda 82 dereceye kadar ulaşıyor ekran kartı. İşlemci de 76 dereceyi görüyor. Optimizasyon sıkıntısıdır diye düşünüyorum.

Oyundan çıkınca da hızla 50 derecelere kadar düşüyor zaten.

Eki Görüntüle 1963865Eki Görüntüle 1963866

Genel olarak sıcaklıklar bu şekilde. Vakumlu soğutuycu da açınca 64 dereceleri de gördüm. FPS yerlerde tabii onu oyunun optimizasyonuna ve Turbo modun kapalı olmasına bağlıyorum. CS'nin ana menüsünde inanılmaz ısınıyor bir anda 82 dereceye kadar ulaşıyor ekran kartı. İşlemci de 76 dereceyi görüyor. Optimizasyon sıkıntısıdır diye düşünüyorum.

Oyundan çıkınca da hızla 50 derecelere kadar düşüyor zaten.

Turbo Boost açık olarak ne alemde ısılar.

Onu da deneyeyim hocam hemen açıp.

Birkaç saniye yüksek frekansata çalışıyor GPU 80'e yaklaşıyor CPU 88-93 arası oynuyor ve bilgisayar hızlıca turboyu kapatıyor. Neredeyse yarı yarıya fps farkı var turbo açık ve kapalıyken.

Son düzenleme:
Onu da deneyeyim hocam hemen açıp.

Birkaç saniye yüksek frekansata çalışıyor GPU 80'e yaklaşıyor CPU 88-93 arası oynuyor ve bilgisayar hızlıca Turbo'yu kapatıyor. Neredeyse yarı yarıya FPS farkı var Turbo açık ve kapalıyken.

Eğer sizi çok rahatsız etmezse kapalı oynamanız daha iyi olur.

Eğer sizi çok rahatsız etmezse kapalı oynamanız daha iyi olur.
Hocam aslında baktım da çok da bir FPS farkı oluşmuyor. %20 falan bir kayıp var ama CS 2 bir de çok sorunlu bir oyun şu anda. Çoğu insanda durum bu. Bu sıcaklıklar yani turbo kapalıykenki sıcaklıklar normalse ben öyle kullanmaya devam edeceğim.

SELAM BEYLER BENİM LAPTOPUMDA ISINMA PROBLEMİ VARDI ZATEN BU LAPTOPLARIN TUF SERİSİNDE ISINMA SORUNU VAR DİYORLAR BENDE BUNA BİR ÇÖZÜM YOLU BULDUM VE PAYLAŞMAK İSTEDİM. GEÇEN GÜNLERDE OYUN OYNUYORDUM YİNE AYNI SORUN OLAN FAZLA ISINIYORDU NORMALDE GÖZÜME ÇARPMAZ AMA Bİ ANDA BARİ Bİ TEMİZLİĞİNİ FALAN YAPAYIM DEDİM FANLARI BİRAZ TOZLANMIŞTI TEMİZLEDİM BATARYAYI ÇIKARMIŞTIM ÖNCESİNDE SONRA TEMİZLEDİM İŞTE BAYA MACUN DA KURUMUŞTU FAKAT ELİMDE MACUN YOKTU BENDE SADECE FANLARI TEMİZLEDİM SONRA BATARYAYI TAKMAYI UNUTUP ARKA KASAYI VİDALADIM SON VİDAYI SIKARKEN AKLIMA BATARYAYI TAKMADIĞIM GELDİ. BENDE BOŞ VER GEREK YOK DEDİM BİRAZ DA BÖYLE ÇALIŞSIN DEDİM AÇTIM PC Yİ Bİ OYUNA GİREYİM DEDİM AMAN ALLAHIM SABİT 80 DERECE ÖNCEDEN 97 95 LERDE TAKILAN PC SABİT 80 DERECE BU ARADA ((FANLALA ALAKALI DEĞİL ÇOK TOZLU DEĞİLDİ ZATEN)) SONRA BATARYAYI Bİ DAHA TAKIP DENEYEYİM DEDİM
AFTERBURNER DEN FPS TESTİ DE YAPIYORUM Kİ PERFORMANS FARKI VARMI DİYE AMA YOKTU SONRA İŞTE BATARYAYI TAKTIM YİNE 94 96 FLN ORALARDA ÇALIŞIYOR YANİ DİYECEĞİM EĞER LAPTOPUNUZU MASAÜSTÜ GİBİ KULLANIYORSANIZ BENİM GİBİ BU ÇÖZÜM YOLUNU DENEYEBİLİRSİNİZ BAZILARI RYZEN CONTROLLER ÖNERİYOR FAKAT BU PROGRAM DA SAPITIYOR BENDE KULLANDIM 85 90 A SABİTLİYORUM YİNE 97 LERE ÇIKIYOR FAZLA İŞE YARADIĞI SÖYLENEMEZ AÇIKCASI
Arkadaşlar ağır kullanımda CPU 98 dereceyi GPU 87 dereceyi görüyor. Bilgisayar yanar diye korkuyorum ama normal diyen de var. Altına soğutucu koydum hatta yetmedi şimdi yeni vakum soğutucu aldım ama hiçbir faydası yok. Ne yapayım ben bu bilgisayarı böylece kullanayım mı yoksa bir çözümü var mı? Undervolt da hiçbir işe yaramıyor bu arada. Ne CPU ne de GPU undervolt sıcaklıkları düşürmüyor. Sadece Turbo modu kapatabildim. O biraz düşürdü ama tabii performans da düştü. Ağır oyun da oynamıyorum oynadığım şeyler LoL ve CS 2.

Yeni konular

Geri
Yukarı