Ateist insanlar ölümden sonra neye inanıyor?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Hocam başta ben de öyle düşündüm de "Ateizm" yazdığım zaman en başta Wikipedia'nın bilgilendirmesi çıkıyor ve "Din" diyor.
.Eki Görüntüle 949963
Wikipedia'da yazılan şeyler bir denetimden geçmez.
Buradan okuyun.

Hocam başta ben de öyle düşündüm de "Ateizm" yazdığım zaman en başta Wikipedia'nın bilgilendirmesi çıkıyor ve "Din" diyor.
.Eki Görüntüle 949963
Tanım birliği olmasa da birçok sözlükte üstün güçlü, mistik, kutsal bir varlığa inanç olarak tanımlar. Ateizm bu tiplemelere inanmaz. Bu nedenle ateizme bir din demek, golf oynamamaya bir spor demek gibi bir şeydir.

Stephen Hawking insanın ölümünü bir bilgisayarın bozulmasına benzetmişti. Yani bozuk bir bilgisayar için ahiret, cennet, cehennem gibi kavramlar yoksa yaşamsal fonksiyonlarını kaybetmiş bir insan beyni için de aynı durumun geçerli olduğunu belirtiyor. Ateistlerin de üzerinde durdukları konu bu.

Felsefi açıdan bunun doğru olup olmadığı ayrı bir tartışma konusu ki zaten bir Matrix´in içinde yaşadığımıza inanan Elon Musk gibiler için bu açıklamanın oldukça yetersiz kalacağını söylemeye gerek bile yok. 😀

Ateizm tanrıtanımazlık olarak geçer. Tanrının varlığını ve dolayısıyla dinleri reddederler. Ancak bu onların ölümden sonrasını hiçlik olarak kabul ettikleri anlamına gelmez. Simulasyon ve benzeri türü teorilere inanmamaları için bir sebep yok.

Ateizm tanrıtanımazlık olarak geçer. Tanrının varlığını ve dolayısıyla dinleri reddederler. Ancak bu onların ölümden sonrasını hiçlik olarak kabul ettikleri anlamına gelmez. Simulasyon ve benzeri türü teorilere inanmamaları için bir sebep yok.
Tanrıtanımazlık tanımı daha çok inançlı çevrenin söylediği bir şey. Tanrı varmış da onda rağmen reddediyormuş gibi bir anlam taşıyor bu kelime.

Bi' bilene sormak lazım. Belki sonsuz karanlıktır, belki Tanrı diye bir şey yoktur, belki de vardır. Bunları ölünce öğreneceğiz.

Acaba diyorum bizim gibi canlı sınıfına giren tavşanlar da kendi aralarında, -abi öldükten sonra ne olacağız acaba- diye tartışıyorlar mı?

Ateistlerin inancına göre insanlar öldükten sonra bedenleri toprağa suya havaya karışıp kimisi marul kimisi maydanoz kimisi patates kimisi de ıspanak olarak dirilecek.

Çok inançlı ateistler ise öldükten sonra mükafaat olarak sivribiber olarak haşr olunacaklar

Tanrıtanımazlık tanımı daha çok inançlı çevrenin söylediği bir şey. Tanrı varmış da onda rağmen reddediyormuş gibi bir anlam taşıyor bu kelime.

Hayır. Senin dediğinin karşılığı olarak "kafir" kelimesi var. Ateistin sözlük anlamı ise tanrıtanımaz olarak geçiyor. Bunu tartışmanın ne anlamı var ki?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı