Ölümden sonra ne oluyor?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Sizce ne olacak? Gerçekten cennet cehennem diye bir şey olacak mı? Mahşer falan?
Bunu söylemek için geç kalmış olabilirim.😂
Ancak bunlar hakkında şüphe duyuyorsanız ve Müslüman isen, maalesef siz (tam olarak) Müslüman değilsiniz.
Bildiğim akdarı ile zerre kadar şüphe duyanlar bile giremeyecekmiş.
Şahsen bende küçükken öyle düşünüyordum, ne yalan söyleyeyim. Ama artık kabul ediyorum ve sorgulamıyorum, tamamen inanıyorum.

Sünnetleri ve hadisleri bu ayetleri bize daha açıklayıcı kılar. Peygamber Efendimiz (s. A. V) eşlerine ve kızlarına çok merhametli davranmıştır. tek bir tane fiske bile vurmamıştır.

Öyle bir söylüyorsun ki sanki sen şahit olmuşsun vurmadığına. Bunu bilemeyiz ki zaten dinin yalan olduğunu varsayım yaparsak dini kutsal göstermek için kötü bir imaj çizmek istemezler.

Bu yanlış anlamalar olmasın diye eski alim insanları boş yere tefsir, siyer, fıkıh, şeyler ile uğraşmamışlardır. tüm bunları, tek bir cümleye, alimler sığdıramazken bizde, sığdıramayız.

Buna halk arasında biz dogmatik bilgi diyoruz istersen bir bak.

En basit Müslüman bile zevk için yapılan seksin haram olduğunu bilir.

En basit müslüman diyanette dönen tecavüzleri biliyor mu? Ya da suç oranlarına bakacak olursanız müslümanlık mı zina da daha fazla ateistlik mi?

Evet ayette vurabilirsin diyor ama kafaya vuramazsın moraracak derecede vuramazsın çünkü hadislerde geçiyor Kuran'da intihar et diye yazsa bile hadislere bakıp aslını anlamadan uygulamak haramdır

Şimdi ev içinde huzuru bozacak ayetlerin bile iyi tarafını savunuyorsun peki iman etmeyenleri kılıçtan geçirin diye bir ayet olduğunu biliyorsundur bu ayeti nasıl savunacaksın? İman etmeyenlere ayetlerle ettikleri hakareti nasıl değerlendireceksin. Yalancı, güvenilmez vb gibi hitaplar geçiyor.

Zamanın olmadığı bir yerde, var olan bir şeyin, başı sonu yoktur. Yani Allah'tan 'önce' diye bir şeyde yoktur.

Zamanın kendisini eş zamanlı olarak bilemeyiz. Alternatif zamanların varlığına dair pek çok teori var ve çoklu evren varsa belki din icat edilmemiştir bile bu bir teori aynı Allah'ın varlığı gibi. Ekstra Allah'tan önce homo sapiensler, neandertaller vb insan ırkları vardı. Ateistler Allah'ı insanın yarattığını savunuyorlar ki şimdiki teknolojiye ve elimizin altındaki ulaştığımız imkanlara bakarsak kitap yazmak(kuran, incil vb) çok zor olmamalı.

Bunu söylemek için geç kalmış olabilirim.😂
Ancak bunlar hakkında şüphe duyuyorsanız ve Müslüman isen, maalesef siz (tam olarak) Müslüman değilsiniz.
Bildiğim akdarı ile zerre kadar şüphe duyanlar bile giremeyecekmiş.
Şahsen bende küçükken öyle düşünüyordum, ne yalan söyleyeyim. Ama artık kabul ediyorum ve sorgulamıyorum, tamamen inanıyorum.

İşte neden sorgulamıyorsunuz? Hakikatı bulmaya yönelik birçok ayet var kuranda. Bahsettiği hakikat sizin hakikatınız mı yoksa inanmanız gereken hakikat kuran mı? Allah'ın varlığını kabul edersek bize zeka vermiş oluyor sorgulayacağımızı ve şüphe edeceğimizi biliyor çünkü insan ırkı üstün tüm ırklardan düşünen bir ırk. Bakın mantık yürütün şüphenin olmadığı yerde bir kurnazlık mutlaka vardır. Eğer birileri şüphe etmenizi istemiyorsa şüphe etmenizi engeller ve bunun için tehtid dahi eder. Allah insanları tehdit ediyor o zaman. "İnanmazsan yanarsın", "Sorgularsan dinden çıkarsın" Diyip bizi cehennemle tehtid etmiş olmuyor mu?
Ben mesela sırf inanmadığım için, Allah beni yakacak mı? Halbuki sorgulamak için beyin vermiş. Kaderimde inanmamak vardır belki :) ;). Madem kaderlerimiz yazılı, o zaman kimin cennete ve cehenneme gideceğine de Allah karar vermiş olmuyor mu?

Son düzenleme:
Öldükten sonra onu cennete koyması onu merhametli yapmıyor. Madem öleceğini biliyor neden yaratıyor? Allah, bir bebeğin tecavüze uğrayıp öldürülürken kılını kıpırdatmıyorsa zalimdir.

O yüzden mi 2 kadının şahitliği 1 erkeğe eşit?

Yaşadıkları tecavüzü unutmayı hediye olarak görmüyor musunuz?

Allah, bir bebeğin tecavüze uğrayıp öldürülürken kılını kıpırdatmıyorsa zalimdir.

O zaman herkes sevap işlesin iradenin anlamı kalmaz.
Siz çok utanç verici bir şey yaşasanız, biri hafızanızı silip ve istediğiniz her şeyi yapacağınız bir yere getirse.

O yüzden mi 2 kadının şahitliği 1 erkeğe eşit?

Şunu bir izleyin --->

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

En başta da belirttiğim gibi ayetler asla tek bir cümle kadar net açıklama yapmaz, en basit ayetin bile binlerce tesfiri vardır bende bunlardan alıntı yapıyorum.

Sizce ne olacak? Gerçekten cennet cehennem diye bir şey olacak mı? Mahşer falan? Yani eğer olacaksa çok anlamsız geliyor bana arkadaşlar oradaki düzen nasıl olacak mesela? Şu anki amacımız mesela iş sahibi olmak düzgün para kazanıp iyisiyle kötüsüyle hayatı yaşayıp gitmek yani :D. Orada bu da yok ben böyle sonsuz döngüye giriyorum bazen. Ekşi de bir kişi 'bilinçsizce bir karanlıkta olacağız' demiş bu olabilir mi sizce? Teşekkürler.

Bence öldükten sonra hafızalarımız silinip tekrar doğuyoruz.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı