Ateist insanlar ölümden sonra neye inanıyor?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Hayır. Senin dediğinin karşılığı olarak "kafir" kelimesi var. Ateistin sözlük anlamı ise tanrıtanımaz olarak geçiyor. Bunu tartışmanın ne anlamı var ki?
"Ateistler, bazı kurumlar ve kişiler tarafından "tanrıtanımaz" olarak isimlendirilse de[4], bu isimlendirme var olan bir tanrıyı reddetme fikrine atıfta bulunduğu için ateistler tarafından uygun görülmez."
Ben de doğru bulmadığımı söylüyorum sözlük karşılığını. Tanrıtanımaz kavramı bir tanrının olduğu ve tanrıyı reddettiğin anlamı ağır basıyor. Ateizmin tanrıyı tanımama gibi bir durumu yoktur çünkü fikir akımına göre tanrı zaten yoktur.

Ateistilik = dünyadaki en saçma 1. şey.
Neden: Çünkü ateistliğin patladığı yüzlerce şey var ve bence bunu ataistler de biliyor ama sadece bu hayat onların daha çok işine geliyor.
Nerede patlıyorlar mesela? Teist argümanları da patlıyor sürekli, ben şimdi sana teistsin çünkü ölümden çok korkuyorsun bu nedenle ahiret inancına sahipsin desem nasıl olur?

Yanlış bilgi

İlk insan maymundan evrim olsa idi şu anda evrim devam etmez miydi? Ya da evrimin olduğuna dair fosiller bulunmaz mıydı en basit örnek bu?

Nerede patlıyorlar mesela? Teist argümanları da patlıyor sürekli, ben şimdi sana teistsin çünkü ölümden çok korkuyorsun bu nedenle ahiret inancına sahipsin desem nasıl olur?

Not: Ben burada kimsenin inancına bir şey demiyorum o ateistlerin kararı. (her ne kadar saçma olsa da)

Ateizm tanrıtanımazlık olarak geçer. Tanrının varlığını ve dolayısıyla dinleri reddederler. Ancak bu onların ölümden sonrasını hiçlik olarak kabul ettikleri anlamına gelmez. Simulasyon ve benzeri türü teorilere inanmamaları için bir sebep yok.

Simulasyona inanmakta problem yasamayan ateist dinlere inanmakta da yasamaz. Esit miktarda kaynaksiziz her iki konuda da.

----

Ateizm din degildir, fakat "Din" spektrumunda bir noktadir. Yani dini inancin nedir diye soruldugunda cevap olarak ateistim diyebilirsin ve bu da kategorizasyona ateizmi dahil etmelerine sebep olur.

Bir insana "Hangi sigarayi iciyorsun" diye sordugunda "Sigara icmiyorum" cevabini vermesi ile tam olarak ayni seydir bu. Soruya cevaptir ama sigara icmemek bir tutun tuketme yontemi degildir.

Ateistin oldukten sonra bir seyler yasayacagina "inanacagini" ben dusunmuyorum. Ateist genelde kanitsiz inanmalara kapalidir. Burclara - fallara inanan ateist de bulamazsiniz pek.

Ateizm ortak bir ogreti degildir, organize din degildir. 2 ateist ayni seye inanan degil; ayni seyi reddeden insandir. O yuzden genelleme yapamazsiniz kolay kolay.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İlk insan maymundan evrim olsa idi şu anda evrim devam etmez miydi ya da evrimin olduğuna dair fosiller bulunmaz mıydı en basit örnek bu.
Evrim maymundan geldiğimizi savunmaz ayrıca evrimi destekleyen bir sürü fosil var nasıl bulunamadı?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu videoya ve genel olarak bu kanaldaki videolara bakarak evrim hakkında bilgileneceğini düşünüyorum.

Uzun uzun, açıklayarak anlatacağım. İnsan çoğunluğun bildiği gibi ruh sayesinde vs. yaşıyor diye bir şey yok. İnsan'ı büyük, kompleks bir makine olarak düşünün (ki aslında gerçekten öyle). Düşündüğünüz her şey, bilinciniz, beyin aktiviteleriniz sayesinde oluşuyor. Sizin anlayacağınız gibi olması için bilgisayar üzerinden örnek vereceğim: Harddisk, ekran kartı, işlemci, ramler vs. hepsi bilgisayarın işlevini yerine geitrmesi için gereken uzuvlardır değil mi? Peki birisi işlevini yerine getiremezse ne olur, bilgisayar ya o uzuv olmadan çalışamaz ya da o uzvun yerine getirmesi gereken özellikleri yapamaz. Bilgisayar açıkken nasıldır? Programlar çalışır, işlevler yerine getirilir. Kapalıyken belli bir süreliğine o işlevleri yapamaz ancak tekrar açtığınızda o işlevleri yapmaya hazırdır. Peki bilgisayarı kırdığınızda ne olur? Geri dönülemez bir biçimde artık o uzuvlar yerini getiremeyecek duruma gelir. Böylece bilgisayar tekrar açılamayacak, o programlar o bilgisayar üzerinde tekrar çalışamayacaktır.

Şimdi de insanı düşünelim. İnsanda iç organlar ve belli başlı uzuvlar bulunur. Bu iç organlardan ve uzuvlardan çalışmayanların görevi yerine getirilemez veya sistemin çalışması engellenir. İnsanın bilinci yerindeyken nasıldır? Günlük aktivitelerini yerine getirebilir, beynini kullanarak düşünebilir. Bu o kadar komplekstir ki kendi varlığının bilincindedir.
Bilgisayarlardaki yapay zekalar da kendi varlığının bilincinde olacak bir seviyeye gelebilirler veya gelmiş olabilirler.
İnsan uyurken ve bilinci kapalıyken günlük aktivitelerini yerine getiremez, beyni kendi varlığının da farkına varamaz haliyle.
Bu yüzden uyku insanlara çok gizemli gelir. Beyninin kocaman, kompleks bir makine olduğunun farkına varamayan insan, bilincinin kapalı olduğu yerde ruhunun olduğunu zannedip oralara bir anlam veremez. Aynı bu konudaki arkadaşın anlam veremediği gibi.
Uyandığında ise bilinci açılır ve günlük aktivitelerini yerine getirmeye hazırdır. Peki insanın yaşamsal organlarını çalışamaz duruma getirdiğinizde ne olur?
Bu kompleks ve büyük makinede yaşamsal organ kavramı, o çalışmazsa canlının yaşamını yitirdiği uzuvlar anlamına gelmektedir. Zincir etkisiyle bir yaşamsal organın yokluğu yüzünden, sırayla diğer yaşamsal organlar işlevini yerine getiremeyecek hale gelir.
İnsan bir daha bilincini tekrar kazanamayacak, günlük aktivitelerini yerine getiremeyecektir.

Bilgisayar bir makinedir, insan da öyledir. Her ne kadar insan bilincinin farkında olup kendisini bundan öte bir şey olarak görmek için çabalayıp, bu gerçekliği reddetse, hayatın anlamını kendi yarattığı, asla ulaşamayacağını bildiği, bu yüzden onun olmadığını da asla kanıtlayamayacağını bildiği varlıklarla açıklamaya da çalışsa, maalesef durum bundan başka bir şey değildir.

Şimdi düşüncesizce çıkıp insan ile bilgisayarı bir mi tutuyorsun diyecek kişiler olabilir. Benzetmeleri göze sokarcasına açık bir biçimde yazmışken anlamayan kişilere nasıl anlatabileceğimi bilmiyorum.

Yani arkadaşım, insan kendisinin düşündüğü gibi yüce bir varlık değildir. Asla ispatlayamadığı ruh kavramı onun bu gibi durumlarda aklını karıştırmaktadır. Herkesin benliği, bilinci, duyguları aslında vücudundaki bir takım elektriksel ve kimyasal olaylardan ibarettir. Uyurken bu olayların bazıları gerçekleşmez. Bu yüzden bilinç yoktur. Aynı şekilde ölünce de bu olaylar gerçekleşemez. Bu yüzden ölünce de bilinç yoktur. Bilincin olmadığı yerler ise insanlara hep gizemli gelmiştir. Olay bu kadar basit.

Herkesin anlayabilmesi için benzetmeli bir anlatım kullanmayı tercih ettim. Bilimsel bir şekilde anlatsam akıl karıştırmiş olacaktım ve belki de detayların içinde kaybolacaktık. Umarım anlamışsınızdır :) Teşekkürler.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı