Ateist olduğunuzu ailenize nasıl açıklarsınız?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Valla ben ergenlikten beri ateistim ve biliyor ailem. Annem, babam ve babaannem en yakınlarım, onların da pek dinle alakaları olmadığı için (agnostik-deist vb.ler) sorun olmadı. O zamanlar öyle internet falan yoktu, inançla ve inançsızlıkla ilgili materyal bulmak oldukça zordu. Ama en azından okullarda bilim öğretilirdi biyolojide. Felsefe kısmını kitapla hallettik. Kaldıki inanç veya inançsızlık bir insanın hayatındaki en eften püften ufak ayrıntıdır. Müslüman kişi onlarca tanrı arasından sadece birine inanır, diğerlerine inanmaz. Ateist ise ondan bir fazlasına daha inanmaz işte :)

Hiçbir şey söylememeni tavsiye ederim. Uğraşmaktan başka bir şey değil. Kendi adıma müslümanım demem. Ateist de değilim ama. Karışık bir şeyler. Orucu atraksiyon olsun diye bile tutabilirim normalde. Ama son bir yıldır midemden rahatsızım. Bunu da biliyorlar, hastanede bile yattım bir süre. Buna rağmen bugün sözde bana oruç tutturdular. Ben ne yaptım, dolabımdaki bisküvileri güzel güzel yedim. Oruçsuz halde bile günde 4, hatta 5 öğün bile yemem gerekiyor midem yüzünden. Gelmiş oruç tut diyorlar.
Ailem muhafazakar kesimdendir. Sözde müslüman denemeyecek durumdadırlar. Yine de böyle şeyler bile yapıyorlar. Uğraştığına değmez. Muhtemelen sen üzülürsün.

Deistim dedim. Bizimkiler daha kuranın Türkçesini okumadıkları halde özellikle babam benim evimde ateistin işi olamaz dedi. Evden kovdu 2 ay kuzenimde kaldım. En sonunda dayanamayıp geri döndüm. Şu an müslüman RP yapıyorum. Eğer ailen benim ki gibi tabiri caizse çomarsa ve daha anlamayıp, sorgulamayıp, düşünmeden inanıyorsa hiç zorlama. En iyi ihtimalle evden kovulursun en kötü ihtimalle işin sonu biriniz mezara biriniz hapise olur. Bu ihtimalleri göz önünde bulundurup seçimini yap bence. Bir de kalacak bir yerin yoksa hiç o topa girme.

Konu başlığında da gördüğünüz üzere uzun bir süredir delicesine kafa yorduğum konuyu bir karara bağladım ve elhamdülillah ateist oldum. :D
Cidden işin detayına inince o kadar mantık hataları, çelişkiler ve yanlışlarla karşılaştım ki kendi kendime nasıl bu kadar uzun süre inanmışım diye sormadan edemedim doğrusu. Ayrıca konuyu evrimci ateist vs müslüman'a döndürmeyelim bana sadece sorduğum sorunun cevabını verirseniz çok sevinirim. Ailenizin müslüman olduğunu ve fikirlerinin artık kalıplaştığını, ne yazık ki "Müslüman değilse ne hali varsa görsün." Dediğini hayal edin. Size sürekli zorla namaz kıldırtmaya çalışan, bilimsel bir şeyler söyleyince direkt "Oğlum bunlar ameriganın oyunları." Dediklerini düşünün. Belki çok çekilmez olduklarını düşünebilirsiniz ama ne de olsa onlar benim ailem. Küçüklüklerinden beri böyle büyümüşler ve benim onları suçlayıp dışlamaya hakkım olduğunu düşünmüyorum. Ama bir yandan da dediğim gibi sürekli bir baskı söz konusu. Benimle aynı ya da en azından benzer bir senaryo yaşan varsa tecrübelerini paylaşırsa çok iyi olur. Şimdiden herkese çok teşekkürler.
19 yaşındayım ve ailem senin dediklerin kadar var hatta fazlası belki. Babam eski kurs hocasıdır ve hayatını din üzerine dirsek çürüterek geçirmiştir, annem ise kuranı elinden bırakmayan cahil bir hanımdır. Bense dün akşam onların karşısına çıkıp(çünkü artık çok sıkıldım) yaklaşık 3 sene önce dinden çıktığımı söyledim. Tabii kabul edemediler asla, kafayı yemiş bu dediler. Hep şu okuduğu kitaplardan dediler.(Şu an sabah oldu ve babam tam şu an yanımda eline bi kitabımı almış bana okuyor :D) Anlatmaya başladım. Babama kurandan ayetler gösterdim. Çoğunu açıklayamadı hatta bazen sorumu bile anlamadı ve hep şunu söyledi: '' Oğlum Allah'ın indirdiği kitapta yanlış olur mu biz nasıl sorgularız onu'' sonra anneme bakıp ''biz ne günah işledik de bu böyle oldu'' dedi. Onlara dogmalarla büyüdüklerini anlatsam da tabii ki asla benim gibi düşünmeye bile yaklaşamadılar, bi saat ağlaştık falan. Ne olacağını bilmiyorum ama pişman da değilim sanırım. Yazıp dert anlatayım dedim, dün gece kayıt oldum siteye ancak şimdi onayladılar. Neyse sana tavsiyem şunu bil ki asla tersini akıllarına bile getirmeyecekler. Hani saygı duyacaklarını, anlayışla karşılayacaklarını düşünüyorsan boş umutlara kapılma çünkü ben evlatlıktan reddedilmeyi bile göze alarak söyledim. Bundan sonra ne olacak bilmiyorum daha dün gece oldu bunlar. Büyük ihtimalle beni hocaya falan götürecekler ben de yalandan iman edicem ve her şey yine aynısı gibi olacak. Kim bilir belki beni böyle kabul edip cehennemlerine gönderirler. Hayırlısı :)))

Ben Panteistim ve açıklama geregi duymadım onlara. Aciklarsam anlamayacaklar. Sadece şunu biliyorlar. Dindar bir çocuk bir anda camiye gitmemeye, oruç tutmamaya vs. başladı.

Hiç uğraşma bence sana küçük bir örnek vereyim kendimden. Ben de dinine bağlı biri değilim aynı şekilde anne ve babam da öyle hatta kardeşlerim de aynı şekilde. ( 2 ablam hariç çünkü onların kocaları koyu çomar kendilerine benzetmişler ablalarımı) Fakat şöyle bir sorun var hiçbir dine inanmadığımı söylediğimde ya da belli ettiğimde sanki 1600'lü yıllardaymışız da cin olduğumu açığa çıkarmışım gibi davranıyorlar fakat işin komik tarafı kendileri de benim gibi düşünüyor ama içlerinde tutuyorlar. Benim gibi olmalarına rağmen tepkileri bu şekildeyse seninkileri tahmin bile edemiyorum. Ateistim deme sadece şöyle yap namaz kıl dediklerinde dinde zorlama yok de. Oruç tut dediklerinde dinde zorlama yok de ne derlerse desinler aynı şeyi söyle inan bıkarlar söylemezler bir daha ama sakın tartışmaya girme git bir taşa laf anlat aşırı dindarlara bir şey anlatma o kadar körler.

Lütfen Ateist olduğunuzu belirtip ailenizden nasıl özgürlük isterim diye sorarken İslam dinini de yargılayıp, derine inince yok mantık hataları yok şunlar yanlışlar vs şeklinde açıklamalar yapmayın, ateist olduysanız bu sizi ilgilendirir İslam dininde zorlama yoktur ancak bu sizin yaptığınız bir fiil savaş açmaktır derine inmek tabirini anlamadım gitti bence her şey ortada okumak yeterli ayrıca İslam mantık değil teslimiyet dinidir ateistlerin hep toplumda dışlanma sebepleri ateist olmaları değil İslamı karalama ve ya kendilerinin anlayamadığı mantıksız bulduğu şeyleri sürekli dile getirip durmalarıdır yoksa ülkemizde kimliğinde İslam yazmaktan öteye gitmeyen kimseye zararı olmayan insanlarda var.

Lütfen Ateist olduğunuzu belirtip ailenizden nasıl özgürlük isterim diye sorarken İslam dinini de yargılayıp, derine inince yok mantık hataları yok şunlar yanlışlar vs şeklinde açıklamalar yapmayın, ateist olduysanız bu sizi ilgilendirir İslam dininde zorlama yoktur ancak bu sizin yaptığınız bir fiil savaş açmaktır derine inmek tabirini anlamadım gitti bence her şey ortada okumak yeterli ayrıca İslam mantık değil teslimiyet dinidir ateistlerin hep toplumda dışlanma sebepleri ateist olmaları değil İslamı karalama ve ya kendilerinin anlayamadığı mantıksız bulduğu şeyleri sürekli dile getirip durmalarıdır yoksa ülkemizde kimliğinde İslam yazmaktan öteye gitmeyen kimseye zararı olmayan insanlarda var.

Araştır diyorsun da adama kendin araştırmamışsın o çok açık ortada. Ateist demek sadece İslam dinini yok saymak, inanmamak demek değildir tüm dinler için geçerlidir yani bir kelimeyi kullanırken o kelime neleri kapsıyor onları da düşünmek gerek ayrıca dünya üzerine kaç milyonun üzerinde Ateist var hepsi de İslama düşman sanki öyle bir söylüyorsun ki.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı