Ateist sayısının her geçen gün artması

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Yaratılışla ilgili güzel bir soruya değinmek istiyorum yeri gelmişken. Anladığım kadarıyla siz her şeyi Allah yarattı diyorsunuz. Şu anki halimizin de çok karmaşık ve sistemli olmasından dolayı yaratılmış olmalı başka açıklaması olamaz diye düşünüyorsunuz. Biraz daha açarsak bedenlerimiz ve dünyadaki her şey mükemmel uyum içerisinde ve kendi kendine olamayacak kadar karmaşık ve mükemmel diye düşünüyorsunuz anladığım kadarıyla. Peki Yaratıcı En mükemmel olan O değil mi? Mademki dünya mükemmel olduğu için yaratılmış olmalı inancı var. Yaratıcı da çok mükemmel. Her mükemmel olan kendiliğinden olamazsa ve bir yaratıcısı olmalıysa en mükemmel olan yaratıcı için nasıl düşünmemiz gerekir? Cevabı size bırakıyorum.
-haşa- Allah'ı yaratan var, o yüzden mükemmeldir desem bu sefer de onu kim yarattı diye sorardın. Allah'ın mükemmel olmasının, yaratılma koşuluna bağlanmasının bir alakası yoktur. Allah yaratılmamıştır çünkü varlığının başlangıcı yoktur. O mekan ve zamanın dışındadır ve yaratılanlara benzemez.

Videoyu dikkatlice izledim de. Zaten videoda anlatılan şeyin bir evrim mekanızması olduğunu söylemeye çalışıyor adam. Zaten evrimi savunan bir kanal bu. Siz ordan bir video alıpta evrimi reddediyorsunuz komik. :)
Yazdığımdan hiçbir şey anlamamışsınız. Arkadaşın verdiği örnekte ve paylaştığım videoda evrimin başlamasına veya zaten olmasına uygun olunduğu belirtiliyor, evrimle geldiğimizi kanıtlamıyor. En basite indirmeye çalışayım; Fillerin bazılarının kalın derili bazılarının ince derili olduğunu ve silahlarla kuşandırılmış bir insanlık topluluğunun yaşadığı büyük bir adaya yerleştirildiklerini düşünün. Zaman geçtikçe ne olur? İnce derili filler silahlara karşı savunmasız kaldıkları için ölmeye ve sayıları azalmaya başlar, kalın derili filler silahlara karşı savunması olduğu için yaşamaya devam eder ve sayıları çoğalır. Sonuç olarak ince derili filler nadir bulunmaya başlar. Kalın derili filler ise yaygınlaşmaya başlayacağı için kalın derili fillerin birbiri arasındaki çoğalma artar ve sonunda filler kalın derili bir canlı olmaya başlar.
Arkadaşın verdiği örnekte ve bu videoda fillerin kalın derili bir canlı olmasının bunun gibi olay yüzünden GERÇEKLEŞEBİLECEĞİNİ gösteriyor yani evrimle bir canlı topluluğunun başlamasının mümkünatını kanıtlıyor, GERÇEKLEŞTİĞİNİ kanıtlamıyor veya göstermiyor.

Devletimiz sağ olsun Din'den soğuttular bizi. Yabancı gençler gezmek istediğinde parası oluyor her şeyi oluyor, ancak bizim Türkiye'de bu durum hiç öyle değil. Bırak gezmeyi cebimizde kuruş para olmuyor. Sonrada malum kişi çıkıyor onların doları varsa bizimde Allah'ımız var diyor. kendi görüşüm böyle lütfen linçlemeyin.
Devlet seni nasıl dinden soğutabilir ki? Adam dini kullanıyorsa sanane, sen devlet için mi inanıyorsun kendin için mi? Hem dinin parayla ne alakası var? Zengin olan insanların doğuştan mı parası vardı? Uğraş göstermeden huzur istiyorsunuz.

Bence ahlaki yönden müslümanlar, ya da içinde Allah korkusu bulunan insanlar bu konularda daha güçlü oluyorlar. Bende bir çok şeyi yapacaktım ama günah diye yapmadım. Vs. Ama bende severim Ataist insanları. Onlar da merhametli. Bazı müslümanlar var, sanki Müslüman değil gibi davranıyorlar. Bazı Ataistler var, Müslümandan daha yardım sever.

:D
Cennette para geçmiyor ama biz dünyadan bahsediyoruz sen onun farkında mısın ? Şu anda klima alacak param yok. Az önce yazarken cennetten bahsetmedim. Hangi yazımda cennetten bahsettim der misin ;)
İklim koşulları heryerde aynı olacak diye bir şey yok. Kur'an'ın evrensel olmadığının bir kanıtını gösterir misin ?
Evrensel ile evren farklı şeylerdir. O yüzden evren Afrika olmuyor. Ama hadi cevaplayım, Afrika evrenin bir yerinde oluyor, evren Afrika değildir.
Sibiryada yaşayan insan gölge yazdığını görünce nerede olduğunu anlaması gerekir. Anlamıyorsa da sorgulaması gerekir.

Kesinlikle katılıyorum.
Ben dünyadan bahsetmiyorum ama. Cennet anlatılmış ve çadır ve gölge olduğu söylenmiş. Sizde paramız yok klima alamıyoruz ondan gölge mantıklı diyorsunuz. Sizi mantığınızla beraber bırakmak isterim. :)

Son düzenleme:
Ben dünyadan bahsetmiyorum ama. Cennet anlatılmış ve çadır ve gölge olduğu söylenmiş. Sizde paramız yok klima alanmıyoruz ondan gölge mantıklı diyorsunuz. Sizi mantığınızla beraber bırakmak isterim. :)
:D tamam o halde, anlaşıldı neden tartıştığımız :) bende Dünyadan bahsediyordum zaten.
(Hocam ama okurken hiç cennetten bahsettiğiniz anlaşılmıyor ama)

Dini konulara girmek pek doğru değil yani hassas konu kesinlikle dışarıda insanların yanında siyaset ve din konuşmayalım aynı zamanda sanal ortamda insanların ateist olması olabilecek durum ama Allah'a peygamberlere saygı duyuyorsa sıkıntı yok.

GERÇEKLEŞEBİLECEĞİNİ gösteriyor yani evrimle bir canlı topluluğunun başlamasının mümkünatını kanıtlıyor, GERÇEKLEŞTİĞİNİ kanıtlamıyor veya göstermiyor.
Evet zaten kesin bir kanıt yok fakat bilimsel teorileri destekler bulgular var. Bilimde kesin yoktur. Her bilgi yanlışlanabilir. Ama bilim bir yaratıcının bir büyücü misali elinde asasıyla puf diye herşeyi yarattığını kabullenmez, araştırır. Asıl kanıtlanamayan ve hiçbir zaman kanıtlanamayacak olan puf diye yaratılmış olduğumuz fikridir. Allah'ı da yaratan var onunda başka yaratıcısı var vs. bu şekilde gidiyor mantığını aşmak için de Spinoza tasfirini benimsedimi belirteyim. Zaten ben sadece soru sordum bu yaratılma zinciri sizin mantığınızdan doğdu ben söylemedim. Ben zaten bu şekilde düşünmüyorum. Eğer Tanrı varsa Spinoza tasfirindeki gibi olabilir şeklinde düşünüyorum.

Havalı olmak için ateist olanlar hiç görmedim, he bazıları tam araştırmadan olmuşlardır o doğrudur. Ama havalı olmak için ateist olan görmedim.

Öyle gerçekten hiç araştırmadan havalı olurum diyerekten ateist oluyorlar zaten araştıran bir insan tüm dinlerin kutsal kitaplarını okumuştur ve bir seçim yapmıştır bizim havalı olmak için ateist olan ergenler ise hiçbir kitabı okumadan hiç araştırma yapmadan direkt atlıyorlar.

:D tamam o halde, anlaşıldı neden tartıştığımız :) bende Dünyadan bahsediyordum zaten.
(Hocam ama okurken hiç cennetten bahsettiğiniz anlaşılmıyor ama)
Cennet tasfiri diye başlıyorum açıklamalarıma ordan anlaşılması lazım kardeşim. 😊

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı