Ateist sayısının her geçen gün artması

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Farkettiniz mi bilmiyorum ama her geçen gün Türkiye'de ateizm artıyor. Sizce bunun temel sebebi ne? Özellikle gençlerde artan ateizm neden hızla yayılıyor? Benimde imanım son zamanlarda zayıfladı.

Kendi düşüncelerinizi dile getirin ister ateist olun ister deist ister agnostik.

Bilimsel ve Dini olarak sohbet edelim.
Hocam günümüz iktidarı başa geçerken dindar bir nesil yetiştireceklerini söyledi ve galiba bu yaptıkları ters tepti.

Hocam günümüz iktidarı başa geçerken dindar bir nesil yetiştireceklerini söyledi ve galiba bu yaptıkları ters tepti.

Hocam o dindar nesili iktidar değil, çoğumuzun ailesi yetiştiriyor zaten. Ama İktidar'dan birisi çıkıp bize halinize şükredin dediği zaman biz ister istemez dinden soğuyoruz.

Yanlış anlamayın ama bir peygamber daha lazım.

Ateizm veya inançsızlık denince inançlı insanlar tarafından çok garip karşılanıyor. Daha iyi betimlemek için örnek vereyim. İyi olmak için ödül hırsına veya ceza korkusuna inanmayı reddeden insanlar diye özetleyebiliriz. Şahsen herhangi bir beklentim olmadan iyi insan olabilmeyi düşünmek bana daha erdemli geliyor. Tabii herkesin inancına bana duydukları kadar saygı duyarım. Ancak bu insanların toplumda artık farklı görülmemeleri gerekiyor.
Benim bir tane oda arkadaşım vardı. Adam zina yapar, oruç tutmaz, zekat vermez, emanete sahip çıkmaz. Ne ararsan vardı adamda. Vize haftası gelince ben masada otururken arkama bir dönüyordum çocuk takkeyi takıp namaz kılıyordu. Hayatımda gördüğüm en anlamlı sahnelerden biriydi. Vize haftası Müslüman, vizeler bitince ateistliğe yatay geçiş yapardı. :D

Hocam o dindar nesili iktidar değil, çoğumuzun ailesi yetiştiriyor zaten. Ama İktidar'dan birisi çıkıp bize halinize şükredin dediği zaman biz ister istemez dinden soğuyoruz.
Hocam artık eskisi kadar umursamıyorum ya. Dindar olmak vs. şeyler insanları bir kalıba girmeye zorluyor gibi geliyor bu yüzden kendimi kısıtlanmış hissediyorum. Hala Tanrı'ya inanıyorum ve hala İslam dinine mensubum ve kim neye inanıyor pek umursamıyorum. Sadece kendi hayatıma bakıyorum.

Aileler dinin üstüne pek düşmüyor haliyle din ile birey arasındaki zincir zayıf oluyor. Ayrıca çocuk büyüdükçe sorgulamaya başladığı için araştırıyor ve iki tarafı(dinler ve dinsizlik) incelediğinde bilinç altına göre bir karar veriyor ve zincir zaten zayıf olduğu için kırılıyor. Artma hızının sebebi de geçmişe nazaran insanların çok daha kolay bir biçimde bilgiye ulaşabilmesi.

Bir şey daha var hani sözde müslümanlar vardır ya bunlar inanırlar ama çok da inanmazlar dininin gerekliliklerini tam anlamıyla yerine getirmezler, tıpkı bunlar gibi sözde ateistler de var yani hiçbir şey araştırmadan ve sadece düşünerek ateist olan.

Ben iktidarın sadece bu süreci hızlandırdığını düşünüyorum. Artık internet çağındayız ve bilgiye erişim kolaylaştı. Bilgiye erişimin hızlanması İslam'daki sorunları ortaya çıkarttı. Böylece az buçuk sorgulayan insanlar dinlerinden uzaklaşmaya başladı.

Aileler üstüne pek düşmüyor haliyle din ile birey arasındaki zincir zayıf oluyor. Ayrıca çocuk büyüdükçe sorgulamaya başladığı için araştırıyor ve iki tarafı(dinler ve dinsizlik) incelediğinde bilinç altına göre bir karar veriyor ve zincir zaten zayıf olduğu için kırılıyor. Artma hızının sebebi de geçmişe nazaran insanların çok daha kolay bir biçimde bilgiye ulaşabilmesi.

Bir şey daha var hani sözde müslümanlar vardır ya bunlar inanırlar ama çok da inanmazlar dininin gerekliliklerini tam anlamıyla yerine getirmezler, tıpkı bunlar gibi sözde ateistler de var yani hiçbir şey araştırmadan ve sadece düşünerek ateist olan.
Yooo benim ailem bayağa üstüme düşerdi. Hatta dua ezberliyim diye bana rüşvet teklif ediyorlardı. Bir dondurmaya bir anda bilmediğim bir dilde kelimeler söylemeye başlıyordum. Arada bir kelimeleri söylerken, "O ne o büyü mü yaptın sen demin" diyenler oluyordu ama küçüğüz diye çok ta şey olmuyordu yani. Yuvarlayıp gidiyorduk.

Yooo benim ailem bayağı üstüme düşerdi. Hatta dua ezberliyim diye bana rüşvet teklif ediyorlardı. Bir dondurmaya bir anda bilmediğim bir dilde kelimeler söylemeye başlıyordum. Arada bir kelimeleri söylerken, "O ne o büyü mü yaptın sen demin" diyenler oluyordu ama küçüğüz diye çok da şey olmuyordu yani. Yuvarlayıp gidiyorduk.
Sizin gibiler yok demedimki?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı