Ateizm felsefesi kendisi ile çelişir mi?

Tanrının varlığı ispatlanamaz. İspatlanan bir şey insan tarafından zaten tanrı olmaz. İspat olmadığı için iman vardır. İman işaretlerden genel sonuca ulaşmak, anlamına geliyor. İşaretler deliller vardır ama ispat yoktur. Bu nedenle isteyen inanır istemeyen inanmaz. Herkes de karşılığını öbür dünya da görür.

İyilerin ödüllendirilmesi, kötülerin cezalandırılması da akla uygundur.
Ateist düşünsek dahi ateizm tutarsız olur. Çünkü bir şeye yok diyebilmek için tüm örneklemi incelemek gerekir. Bu açıdan uzayda hayat yoktur demek incelemeden yapılan bir değerlendirme olduğu için önyargılıdır, ve bilgiye dayanmaz. Sıradan canlılar için böyleyken bile, tanrı için yoktur demek bir bilgiye dayanmaz. Yani ateizm özünde çürük ve tutarsızdır. Bir değer ifade etmez, yoksa senin için öyle yaşa.. Ama yokluğu savunmak özü itibariyle çelişiktir.

Ateizm ve deizm çok tutarsız ve çürük görüşlerdir. Popüler olmaları günümüzde onları felsefi olarak doğru kılmıyor. Zaten çoğu insan mevcut din anlayışını beğenmediği için dinden uzaklaşır.

Siyasal istismar nedeniyle Türkiye’de inançsızlık arttı. Yoksa ateistlerin filan din hakkında derin bir bilgisi yok. Bir iki tartışmada bunu hemen anlıyorsunuz.

Onlar Sunnilik dinini İslam sanıyorlar. Gerçeği bilmiyorlar maalesef.. Gerçek İslam çok başka..

Tanrının varlığı ispatlanamaz. İspatlanan bir şey insan tarafından zaten tanrı olmaz. İspat olmadığı için iman vardır. İman işaretlerden genel sonuca ulaşmak, anlamına geliyor. İşaretler deliller vardır ama ispat yoktur. Bu nedenle isteyen inanır istemeyen inanmaz. Herkes de karşılığını öbür dünya da görür.

Ateist düşünsek dahi ateizm tutarsız olur. Çünkü bir şeye yok diyebilmek için tüm örneklemi incelemek gerekir. Bu açıdan uzayda hayat yoktur demek incelemeden yapılan bir değerlendirme olduğu için önyargılıdır, ve bilgiye dayanmaz. Sıradan canlılar için böyleyken bile, tanrı için yoktur demek bir bilgiye dayanmaz. Yani ateizm özünde çürük ve tutarsızdır. Bir değer ifade etmez, yoksa senin için öyle yaşa. Ama yokluğu savunmak özü itibarıyla çelişiktir.

Ateizm ve deizm çok tutarsız ve çürük görüşlerdir. Popüler olmaları günümüzde onları felsefi olarak doğru kılmıyor. Zaten çoğu insan mevcut din anlayışını beğenmediği için dinden uzaklaşır.

Siyasal istismar nedeniyle Türkiye'de inançsızlık arttı. Yoksa ateistlerin filan din hakkında derin bir bilgisi yok. Bir iki tartışmada bunu hemen anlıyorsunuz.

Onlar Sunnilik dinini İslam sanıyorlar. Gerçeği bilmiyorlar maalesef. Gerçek İslam çok başka.

O zaman tüm dinler çürük, tutarsız ve çelişik.

Uydurulan din var indirilen din var. Uydurulan İslam’a bende inanmıyorum. İndirilen dine inanıyorum. Kur’an İslamı çok güzel..

Gelenekteki din konusunda çok fazla uydurma var. Mesela gerçek İslam göre din adamı tek kuruş para kazanamaz. Ancak uydurulan dinde halkı soyuyorlar. Böyle ayrımlar var.

O yüzden din yok derken hangi dine yok dediğimize de dikkat etmek gerekir.
Kader altında Allah’a iftira edenler ateistlerden daha müslüman değiller..
İnsanlar maalesef dinlerini kaynaklarından değil, din istismarcısı şarlatanlardan öğreniyorlar. Sonra da onların çelişkisini dinin çelişkisi sanıyorlar.

Benim çözümün net din var din adamı yok. Şeyhülşeytanlara kızıp güzel dini reddetmek doğru bir davranış değildi.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Dininizi kaynağından öğrenin. Din adamlarının hezeyanları ile gerçek dinin alakası yok.

Uydurulan din var indirilen din var. Uydurulan İslam’a bende inanmıyorum. İndirilen dine inanıyorum. Kur’an İslamı çok güzel..

Gelenekteki din konusunda çok fazla uydurma var. Mesela gerçek İslam göre din adamı tek kuruş para kazanamaz. Ancak uydurulan dinde halkı soyuyorlar. Böyle ayrımlar var.

O yüzden din yok derken hangi dine yok dediğimize de dikkat etmek gerekir.
Kader altında Allah’a iftira edenler ateistlerden daha müslüman değiller..
İnsanlar maalesef dinlerini kaynaklarından değil, din istismarcısı şarlatanlardan öğreniyorlar. Sonra da onların çelişkisini dinin çelişkisi sanıyorlar.

Benim çözümün net din var din adamı yok. Şeyhülşeytanlara kızıp güzel dini reddetmek doğru bir davranış değildi.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Dininizi kaynağından öğrenin. Din adamlarının hezeyanları ile gerçek dinin alakası yok.
Ben o kişilerden öğrenmedim araştırdım, makaleler okudum, kendime uygun olanı seçtim. Bu arada fikrinize saygı duyuyorum.

Yani inanan inanır inanmayan inanmaz, teklif var ısrar yok. :)
İnsanlara din baskısı yapılmasına tamamen karşıyım zaten.
Bir yönüyle tamamen duygusal bir durum çünkü..

Ama dini çıkar amacı yapan şeyhülşeytanlara asla saygı duymuyorum. Zaten toplumu mahveden bu tarz adamlardır.

Ateist düşünsek dahi ateizm tutarsız olur. Çünkü bir şeye yok diyebilmek için tüm örneklemi incelemek gerekir. Bu açıdan uzayda hayat yoktur demek incelemeden yapılan bir değerlendirme olduğu için önyargılıdır, ve bilgiye dayanmaz. Sıradan canlılar için böyleyken bile, tanrı için yoktur demek bir bilgiye dayanmaz. Yani ateizm özünde çürük ve tutarsızdır. Bir değer ifade etmez, yoksa senin için öyle yaşa.. Ama yokluğu savunmak özü itibariyle çelişiktir.

Siyasal istismar nedeniyle Türkiye’de inançsızlık arttı. Yoksa ateistlerin filan din hakkında derin bir bilgisi yok. Bir iki tartışmada bunu hemen anlıyorsunuz.

Onlar Sunnilik dinini İslam sanıyorlar. Gerçeği bilmiyorlar maalesef.. Gerçek İslam çok başka..
Olmayanın ispatı olmaz doğrudur. İspat olmadığından da o zaten yoktur. Yok olan bir şeye akılla ulaşılamayacağından iman vardır. İman hiçbir veri olmamasına rağmen körü körüne inanmak anlamına gelir.
İşaretler, deliller dediğiniz şeylerin hiçbiri delil değildir. Safi safsata ve bilim dışıdır. Herkesin bir şeyin karşılığını göreceği de imansaldır, hiçbir veri ile desteklenemez kendi masalınızın dillendirmesidir. Düşünsel değeri yoktur.
Ateizmi tutarsız ilan ederken kullandığınız örnek yokluğun ispatını aramakta ve bu anlatıldı ama temel mantık kurallarıyla bir alakanız olmadığından akletmek yerine iman ettiğinizden umrunuzda olmaması normal.
Yokluğun ispatı olmaz bir şeye yok demek için varlığına dair herhangi bir verinin olmaması yeterlidir. Yokluğun ispatını istiyorsunuz yani akıl dışı ve mantık dışı yollardan ilerlemek dışında çareniz kalmıyor. Varlığına dair veri sunamadığınız tanrınızı, yokluğunu ispatla o zaman diyerek var ilan ederek işin içinden çıkacağınızı sanıyorsunuz.

Gerçek islam bu değil demenin de düşünsel bir değeri yok.

Bir şeyin var olma durumu ispatlardan bağımsız bir gerçekliktir. İspat doğruluk ile alakalıdır. Maalesef mantık kurallarını ve felsefiyi siz pek bilmiyorsunuz.

Kullandığınız kavramlar çelişiktir.
Bir görme engelli kız da güneşi göremez, ama güneş ondan bağımsız olarak vardır.
İspat bilginin değeriyle ilgili bir şey, sen varlığa bakış açısıyla, varlığın bilgisine bakış açısını tamamen karıştırmışsın.

Sevgi, aşk, nefret de ispatlanamaz ama bu duygular vardır.
Ben sana yokluğunu ispatla demedim, çünkü yokluğunun ispatı mümkün değildir. Ve bir bilgiye dayanmaz yazdım.

Maalesef ne yazdığımı okumadan cevap yazıyorsun. :)
Senin dine inanıp inanmaman benim için zerre önemli değil, sen dine inan diye bir çabamda yok. Zaten oldum olası ateistleri dine inanmaya çabalayanları hep saçma bulmuşumdur.

Bu arada bölümün ne senin bilim konusunda konuşuyorsun da cidden eğitimini merak ettim?

Bir şeyin var olma durumu ispatlardan bağımsız bir gerçekliktir. İspat doğruluk ile alakalıdır. Maalesef mantık kurallarını ve felsefiyi siz pek bilmiyorsunuz.

Kullandığınız kavramlar çelişiktir.
Bir görme engelli kız da güneşi göremez, ama güneş ondan bağımsız olarak vardır.
İspat bilginin değeriyle ilgili bir şey, sen varlığa bakış açısıyla, varlığın bilgisine bakış açısını tamamen karıştırmışsın.

Sevgi, aşk, nefret de ispatlanamaz ama bu duygular vardır.
Ben sana yokluğunu ispatla demedim, çünkü yokluğunun ispatı mümkün değildir. Ve bir bilgiye dayanmaz yazdım.

Maalesef ne yazdığımı okumadan cevap yazıyorsun. :)
Senin dine inanıp inanmaman benim için zerre önemli değil, sen dine inan diye bir çabamda yok. Zaten oldum olası ateistleri dine inanmaya çabalayanları hep saçma bulmuşumdur.

Bu arada bölümün ne senin bilim konusunda konuşuyorsun da cidden eğitimini merak ettim?
sözler köşkü kavrayışının mantık sınaması anca bu kadar olabiliyor.
Varlığına iman edilen ama hakkında hiçbir veri olmayan bir Tanrı.
Bu varlığın verilerle ortaya konması yani hipotezinizi ispatlanması mümkün olmayan bir tanrı....
Sunduğu hipotezini veriyle destekleyemeyen ve oradaki çıkarımlarını doğada ispatlayamayan bir iman eden.
Duygular, güneşi göremeyen kör kız... bunlar safi safsata...

Kadiri mutlak, her şeyi bilen, mutlak iyi bir yaratıcının varlığına iman ederken onun varlığına dair delil ortaya koymaktan aciz olarak , havayı göremiyorum ama bak var yani tanrıyı da göremezsin ama var safsatasında bir zeka...

Ne yazdığını bence sen bir daha oku ateizmin çelişkisi diye sunduğun hipotezinin dayandığı temel de ne var bir bak...

Aslında evet. Eğer Tanrı din göndermiş olsaydı bu din başarılı olurdu, dinler ve kutsal kitaplar değiştirilemez ve hakiki dinlerde mezheplere bölünemezdi.
Mesala en basitinden İslam; zibilyon tane mezhep var ve her mezhep birbirini afaroz ediyor.
O halde Tanrı başarısız olamayacağına göre Tanrı din göndermemiştir.
Deizm en tutarlı felsefedir.

Yeni konular

Geri
Yukarı