AV gerekli mi?

Flugelhorn

Hectopat
Merhabalar. İyi bir anti virüs yazılımı araştırıyorum fakat herkes "girdiğin siteyi bil, arada da Malwarebytes ile tarat, yeter" diyor. Ancak her zaman dikkatli olamıyoruz ve ummadığımız yerlerden virüs bulaşabiliyor. Sanırım "gerçek zamanlı" deniliyordu, yanlış bir siteye girdiğimde, dosya indiğinde vs uyaracak anti virüs arıyorum. Ayrıca sizce mantıklı mı kullanmak, yoksa dikkatli olmak yeterli mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Gerçek zamanlı antivirüs istiyorsanız Kaspersky öneririm. Şu anda kullanmıyorum ama uzun bir süre kullandım. Cihaz performansına biraz etkisi var, onun dışında memnun kaldım, gerçek zamanlı koruması da oldukça iyi.

Eğer dikkatli kullanıyorsan windowsun kendi antivirüs uygulaması gayet iyi. Son zamanlarda daha da geliştirdiler. AV-Test sitesinde gayet iyi puanlar alıyo. Ben uzun süredir böyle kullanıyorum işlemci rahat ramler rahat makinem yorulmuyo.

Kesinlikle gerçek zamanlı antivirüs olarak Kaspersky kullanın. Ücretsiz sürümüyle bile beni tatmin ediyor yazılım.

Antivirüs kesinlikle kullanmanızı öneriyorum. İnternet siteleri artık bir şey indirmeden bile sisteme zararlı bulaştırabiliyor. Özellikle yemleme diye tabir ettiğimiz, zararlı bağlantılar artmış durumdalar.
Ben Norton 360 ve Kaspersky IS tavsiye ediyorum. Bütçenize hangisi uygunsa tercih edebilirsiniz.
Norton ve Kaspersky ürünleri sisteme fazla yük bindirmiyorlar. Daha önceden Kaspersk IS kullanıyordum. Herhangi bir hantallaşma vb. yaşamadım. Şu anda Norton kullanıyorum. Onun içinde aynı şeyleri söyleyebilirim. Sadece Norton bilinmeyen yazılımlar veritabanı pek iyi değil. Microsoft vb. tarafından onaylanmayan bir dosyayı direk engelliyor. Tabi engellenen dosyayı isterseniz izin verip, geri yükleyebiliyorsunuz.

Buna ek olarak tarayıcılar için şu uzantıları kullanmanızı öneririm.
Farklı bir reklam ve izleyici engelleme uzantısı kullanıyorsanız kaldırın. Ayrıca önerdiğim ayarları uygulayın.
Screenshot_7.png

Screenshot_5.png

Screenshot_6.png
Güvenliğiniz için Chrome, Edge, Firefox, Brave gibi tarayıcıları kullanmaya özen gösterin. Bu tarayıcılar, diğer tarayıcılara göre daha hızlı güvenlik, performans ve özellik güncellemesi alıyorlar.

Ayrıca bağlantıda insanların güvenlikleri için yaptığı yorumlar var. Göz atmanızı şiddetle öneririm.
Antivirüs kullanmak dışında yapabileceğiniz diğer yöntemlere değinmişler.

Son düzenleme:
Kaspersky'ın bilgisayarı yorduğunu çok okudum. SSD kullanıyorum şu an acaba sistemi daha az yorar mı peki?
Sisteminiz kötü değilse gözle görülür bir fark olmayacaktır performans açısından. Laptoplarda performans farkı daha da fazla belli oluyor, onu da ekleyeyim.

Tamamdır tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim. Kaspersky Internet Security'i bir deniyorum 30 günlük. Ayrıca bir öğrenci olarak para vermem zor gibi görünüyor özellikle şu an, Kaspersky'ın ücretsiz versiyonu var mı? Yani temel virüs koruması sağlasın yeterli bana. Aradım ancak bulamadım, daha önce Kaspersky kurmadım hiç çünkü. Tekrardan sağolun.

Geri
Yukarı