Rehber Avast Antivirüs RAM Kullanımı Azaltma

suleymandy

Centipat
Makaleler
3
Daha fazla  
Herkese merhabalar ve iyi forumlar, oldukça basit bir uygulamamız olacaktır üşenmeden yapabilirsiniz iyi okumalar :)
Burada Avast antivirus önermiyorum, sadece RAM kullanımını azaltmak için bir rehber oluşturuyorum, Önerdiğim programlar ise Kaspersky ve Malwarebytes'i tercih ediyorum antivirüs ve malware korumasında büyük 2 firma.

Madde 1 - Sadece Antivirüs kalkanının aktifleştirmek.

1613549161452.png

Avast yanında boş ve çöp olan korumalarınıda indiriyor ve bilgisayarın arkasında durmadan hem tarayıcı temizliği yapıyor hem de korumalarını çalıştırıyor, bizde fazla RAM kullanmamasını istediğimiz için buradaki her şeyi devre dışı bırakıp sadece antivirüs kalkanının etkinleşmesini sağlıyoruz ve RAM kullanımı büyük oranla azaldığını göreceksiniz. Tüm tikleri bu şekilde yaptıktan sonra "yükle" seçeneğine tıklayıp yüklememize devam edelim.

DİP NOT: yüklenirken size sponsorlarının yükleme izinlerini isteyecektir, bunlara "HAYIR" diyerek cevap verelim ve yüklerken arkada yaptığınız işlere performans açısından bir etkisi dokunmasın. (Özet geçmek gerekirse: Siz onları kabul ettiğinizde sadece Avast yüklediğinizi sanarsınız fakat arkada 3-4 adet program yükler ve RAM'inizin %75'ni kullanır.

Madde 2 - Avast Hazır Ayarları Değiştirmek ve Özel Bir Ayar Oluşturmak.
Avast ayarlarına girdikten sonra gereksiz bildirimleri devre dışı bırakalım.

1613550495756.png

Bildirimleri RAM'inizin ve bilgisayarınızın sağlığı için bu şekilde yaptıktan sonra devam edebiliriz.

1613550569742.png

Kişisel gizliliğimizi bu şekilde yaptıktan sonra devam edelim, neden böyle yaptık derseniz Avast arkada çalıştığı sürece şirketindeki çalışan yöneticilere bunların iyileştirme Log'larını gönderiyor, kampanyalar kısmını kapatmamızın sebebi bildirim geldiğinde bilgisayar kendini yoruyor gibi bir süreç ortaya çıkabiliyor.

1613550696666.png

CyberCapture seçeneğini kapatalım ki, bilgisayarda virüs olduğunda ve bunu tarayamazsa otomatik olarak laboratuvar'una incelmeye gönderiyor bu da saniyelik olarak RAM'imizi yoruyor.

1613550773507.png

Burayı 1MB olarak ayarlayıp bırakalım çünkü CyberCapture seçeneğimiz aktif olmadığı için burasıda aktif olmayacaktır.

1613550848956.png

Tarama önceliğini "düşük öncelikli" yapalım ve bırakalım, bunun anlamı ne peki diyenler için ise yüksek öncelikle olarak ayarlarsanız Avast her tarama yaptığında kendini yüksek öncelikli olarak sisteme gösterir ve sistemin RAM'dan az faydalanmasını sağlar bu da sistemin yavaşlamasını tetikler.

Son olarak Avast'ın tarama yaparken bu ayarları uyguladıktan sonra ki RAM kullanımı

1613551125392.png

Rehberimi okuduğunuz için teşekkür ederim, Üstteki görseldeki gibi ayarlar büyük bir şekilde RAM'i düşürüyor, isterseniz normal ayarlarda da yapabilirsiniz hiçbir şeyi değiştirmeden eğer RAM'iniz 16'dan yüksekse. :D

Mini Not: Avast'ı sadece bilgisayarıma örnek göstermek için yükledim böyle çöp bir antivirüs kullanmak istemediğim için direkt kaldırdım, eğer Avast'ı bayağı bir sevip kullanıyorsanız bu ayarları uygulayabilirsiniz denemek isteyende indirip kullanabilir, Kendim en üstte'de dediğim gibi Malwarebytes ve Kaspersky kullanıyorum kaliteli bir antivirüs ve anti malware altyapılı koruma programlarıdır.

Dosya Ekleri

• 1613551001079.png
    1613551001079.png
    3,4 KB · Görüntüleme: 66
  • 1613551014369.png
    1613551014369.png
    3,4 KB · Görüntüleme: 80
Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı