Avrupa gerçekten bitiyor mu?

• Konuyu başlatan Zeu5
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 36
  • Görüntüleme 2B
Bu düşünce yanlış zamanında büyük bir kriz yaşanmıştı zaten bahsettiğiniz gibi tüm iş adamları paralarını aynı anda çekmiştir

Bkz: Bank run - Wikipedia

Hocam açık konuşayım kıbrıs ekonomisi’de iyi değil ayrıca dikdatör denilebilecek bir başkana sahipsiniz her şeye sansür uygulanıyor daha geçen hafta kıbrıslı arkadaş technopate giremiyor’du Euro kazandığınız için Türkiye’den iyisiniz
Siyaseti gram umrumda değil Kıbrıs'ın. Benim Kıbrısta ömür boyu yaşama niyetimde yok, ben İstanbul'dan buraya geleli 3 ay oldu. Tekrar belirteyim Euro kazanmıyorum TL ile ailemin gönderdiği parayla geçinimi sağlıyorum. Ben doğma büyüme İstanbulluyum ama aslen Ankara Çankaya'lıyım ve çift vatandaşım. Ben Kıbrısta gördüğümü söylüyorum sadece. Üniversiteden mezun olduktan sonra (cennet vatan) Türkiye'ye döneceğim. Kıbrısta pahalı olanları KKTC den almaya çalışıyorum o da gıda alışverişi için oluyor genelde. Ben Technopat'a girerken veya herhangi bir Türkiye'deki websitelerine girerken sorun çekmiyorum farklı ISP kullanıyorsa o arkadaş ondan kaynaklı olabilir. VPN kullanmama da gerek yok zaten, buradaki internet ortamında her şey açık ve sansürsüz. Türkiye'de ki Google'da ne kadar çok içerikler engellenmiş onu daha net anladım buraya gelince. Tek kötü yanı VPN'siz Disney+ çalışmıyor Kıbrısta tüh.

Avrupa, Amerika ve Kanada'nin yanina gelemez Avusturalya'nin da ayni sekilde. Avrupa ulkeleri %40 gelir vergisi aliyor ve yillik maaslari bu saydigim ulkelere gore cok dusuk ayrica Avrupa'da multeci krizi var ve belirli bir milletleri oldugu icin irkcilik karsisinda kaliyorsun. Avrupa'da yaslanan halk ve devamli goc almasindan dolayi emlak fiyatlarinin artisi da tavan yapmasi ayri mesele (Kanada'da da emlak fiyatlari ucuyor cunku yeteri kadar kalacak yer yok).

Hayır bitmedi ancak 20.yüzyılın başında olan Avrupa hakimiyeti çoktan bitti. Bir süre Amerika dünya'ya liderlik etti ancak şu an Çin, Hindistan, Vietnam ve Kore gibi ülkeler yükselişte. Peki sebep ne. Çünkü bu ülkelerde herkes kafasına göre üniversiteye giremiyor. Ara eleman sayısı çok bu yüzden iş gücüne giden para az. Devlet parasını mühendislik projelerine harcayabiliyor, mühendisleri ve bilim insanlarını ülkede tutabiliyor. Yani orada üniversite okuyan işsiz kalmıyor değer görüyor bu sebeple oranın çalışkan insanları ah keşke temizlikçi olsaydım demiyor. Bunu başarabilmiş bir ülkenin önünde kimse duramaz. Amerika falan hikaye artık.

Afrika fransayı topraklarından atmak için canla başla yeni kendi ordularını kuruyor. Fransanın en büyük tekeli olan Afrika ellerinden gidiyor. Burada sadece Fransa değil, tüm Avrupa gidici. Nede olsa hepsi yararlanıyor orada çıkan madenden. Ayrıca doğalgaz fiyatlarıyla vs. gerçekten batışa doğru sürükleniyorlar. Belki şimdi batmayacaklar fakat batışına zemin hazırladı Rusya. Gelecek 100 yıl Avrupanın değil, Türkiye-Rusya-Çin'in yüzyılı olacak.
Sen bunu derken Avrupa'da onlar güneş paneli ile ısı ihtiyacını karşıladı, 10 tane daha NGS'yi aktif hale getirerek tüm kıtanın elektrik ihtiyacını karşıladı bile.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı