Türkiye gerçekten gelişmiyor mu?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ülkemizde çoğu şey için potansiyel var. Fakat yanlış yönetim'den dolayı bu potansiyel kullanılmıyor. Bir de koyundan farksız halk var. Eğitim sistemi kötü ama bu Sistemde'de başarılı olabiliyorsunuz. Ondan cabalamadan sisteme kötü demek bazen saçma geliyor. Sistemi savunmuyorum. Ama bazı şeyleri kendinizde arayın.

Burada suçlamamız gereken birileri varsa onlarda iş adamlarıdır. Kimse o konuda bir şey yazmamış. Her şeyi devlet üretemez.
Şu listeye bir bakın. Hangisi üretici? Çoğu al sat yapan firmalar.

Gerçekten klasik bir Türkün mantığı bu. Kendimden örnek vereyim; bir akrabam yurt dışından kendi markası adına ürün ürettiriyor ve Türkiye'de satıyor. Dolarla iş yapıp dolar ile satıyor. Ülkeye katkısı ithalat-ihracat dışında 0. Türkiye'de AR-GE'ye önem yok, tıpkı Amerika'daki ilaç sektöründe olduğu gibi.

Aynı zamanda bir kısmının sadece adı Türkçe artık
Bende onu diyorum ! Bu adamlar elinde kaynak varken neden üretmiyor ? Bu şirketler üretim yapsa, hem ihracat artsa hem iş imkanı artsa hem de dışa bağımlılık azalsa fena mı olur ?

Ülkemizde çoğu şey için potansiyel var. Fakat yanlış yönetim'den dolayı bu potansiyel kullanılmıyor. Bir de koyundan farksız halk var. Eğitim sistemi kötü ama bu Sistemde'de başarılı olabiliyorsunuz. Ondan cabalamadan sisteme kötü demek bazen saçma geliyor. Sistemi savunmuyorum. Ama bazı şeyleri kendinizde arayın.
Herkes Başarısız diye eleştirmiyor. Örnek olarak da kendimi verebilirim

Kendi çocuğunuzu öyle yetiştirirsiniz. Doğduğu andan itibaren oturtun PC başına. Oyuncak olarak mouse ve klavye verin. Uyusun diye unlost veya Enes Batur dinletin.
Siz beni yanlış anladınız, demek istediğim başka bir meslek öneriniz varsa söyleyin.

Gelişmek öyle bir kelimemi vardı o kadar gerideyizki böyle bir kelimenin olduğunu unutmuşum resmen. Şaka bir yana gelişmekten çok geriye gidiyoruz zaten 10 sene gerideydik corona geldi 20 seneye çıktı bu değer ürettiğimiz şeyi biz değil dışarı satıyoruz yetmiyoruz aynı Mali dışarıdan ülkeye getirtiyoruz. Sonra neden gerideyiz.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı