B450'lerin Ryzen 4000 desteği kesin mi?

SkyRose

Megapat
Makaleler
5
Bildiğiniz üzere B450'ler de AMD'nin geri adım atmasıyla 4000 serisi destekleyecek. Fakat ben sanki laf olsun diye destekleyecek diye bir düşünceye kapıldım.

Mesela şu an A320'ye R9 3900X takmak mümkün, destekliyor mu destekliyor. Uyumlu mu uyumlu. Ama bunu kullanmak kağıt üstünde mümkün olsa da pratikte hiç öyle değil. Aşırı ısınmadan, işlemcinin performansını gösteremesinden, hatalardan geçilmez.

Peki B450'lerde de Ryzen 4000 serisi için aynısı olur mu? 4700X kullanıkabilir mi orta seviye bir B450'de?
Mesela benim anakartım B450 Aorus Elite, 4700X, hatta belki 4900X takabilecek miyim sizce?

Düz mantık yapıp olmaz demek istemedim çünkü A320'lerdr OC yapılmıyorken B450'lerin VRM'leri vs. yani OC yapılabiliyor ve daha yüksek performans almamızı sağlayabiliyor.

Öne sürülmesi gayet normal B450 ile TDP değeri yüksek işlemciler kullanılacağı zaman öne çıkıyor sadece OC olarak düşünmeyin.
Düşük termal tüketim ile geliyorlar ama bunu da biliyoruz. Alım yapacak olan insan zaten bunu kontrol ederek alması gerekiyor. Önceki işlemci 100 Watt TDP'ye sahipse şu an alacağı 200 olacaksa bu iş zaten olmaz elindeki anakarttan olur. Bunu bilmeden alım yapılmaması gerekiyor zaten. Benim söylemek istediğim selefi işlemci nasıl bir değer veriyorsa bunun da o olması veya yakın olması gerekiyor.

Düşük termal tüketim ile geliyorlar ama bunu da biliyoruz. Alım yapacak olan insan zaten bunu kontrol ederek alması gerekiyor. Önceki işlemci 100 Watt TDP'ye sahipse şu an alacağı 200 olacaksa bu iş zaten olmaz elindeki anakarttan olur. Bunu bilmeden alım yapılmaması gerekiyor zaten. Benim söylemek istediğim selefi işlemci nasıl bir değer veriyorsa bunun da o olması veya yakın olması gerekiyor.
Mesela 2700X 105W TDP'ye sahip. 3700X ise sadece 65W. Ama 2700X'i kaldırabilen anakartlar 3700X'i kaldırmayabilir. Sadece TDP'ye mi bakacağız yoksa saf güçe mi?

CPB+PBO gibi özellikler ile 200 Watt değelerilerine çıkabiliyor 3900X.
Zaten B450'nin harcı değil ki 3900X. Hatta 3700X bile yanlış seçim olabilir onu demeye çalışıyorum. Emsal işlemci gerekiyor devam edebilmesi için. B450 ve Ryzen 3-5 serisinin 4. jenerasyonu iş görür zaten.

Ben 4000 serisinin fiyatları düşmeye başladığı vakit ekran kartı ve işlemcimi güncellemeyi düşünüyorum. B450M Bazooka anakarta sahibim. R5 4600 emsalinde bir şey alsam yeterli bana. Bu anakartın yapabilecekleri belli zaten.

Tartışmasını yapmaya gerek yok zaten. 3900X alacak adam A320
anakart alıyorsa zaten anlamıyordur.
A320 biraz uçuk örnek ama büyük ihtimalle AM4 soketinin son işlemcileri 4000 serisi olucak elinde B450 olan bir kullanıcı herhangi bir anakart değiştirmeden alabileceği en güçlü işlemciyi almak ister bu yüzden VRM diyoruz ama bazıları OC ile sınırlıyor.
Zaten B450'nin harcı değil ki 3900X. Hatta 3700X bile yanlış seçim olabilir onu demeye çalışıyorum. Emsal işlemci gerekiyor devam edebilmesi için. B450 ve Ryzen 3-5 serisinin 4. jenerasyonu iş görür zaten.
Tomahawk benzeri anakartlar ile 3900X kullanılabiliyor zaten onu geçtim 3700X ile çoğu B450 anakart ile sorun yaşanmaz.

A320 biraz uçuk örnek ama büyük ihtimalle AM4 soketinin son işlemcileri 4000 serisi olucak elinde B450 olan bir kullanıcı herhangi bir anakart değiştirmeden alabileceği en güçlü işlemciyi almak ister bu yüzden VRM diyoruz ama bazıları OC ile sınırlıyor.

Tomahawk benzeri anakartlar ile 3900X kullanılabiliyor zaten onu geçtim 3700X ile çoğu B450 anakart ile sorun yaşanmaz.
Burada da, B450 serisinin VRM iyi modelleri devreye giriyor. Asrock B450 Pro gibi modeller.

B450 anakartlar hepsi zayıf değil. Mesela şu modeli birkaç 4.nesil işlemciyi rahatlıkla kaldırabilir.

Geri
Yukarı