B450'lerin Ryzen 4000 desteği kesin mi?

SkyRose

Megapat
Makaleler
5
Bildiğiniz üzere B450'ler de AMD'nin geri adım atmasıyla 4000 serisi destekleyecek. Fakat ben sanki laf olsun diye destekleyecek diye bir düşünceye kapıldım.

Mesela şu an A320'ye R9 3900X takmak mümkün, destekliyor mu destekliyor. Uyumlu mu uyumlu. Ama bunu kullanmak kağıt üstünde mümkün olsa da pratikte hiç öyle değil. Aşırı ısınmadan, işlemcinin performansını gösteremesinden, hatalardan geçilmez.

Peki B450'lerde de Ryzen 4000 serisi için aynısı olur mu? 4700X kullanıkabilir mi orta seviye bir B450'de?
Mesela benim anakartım B450 Aorus Elite, 4700X, hatta belki 4900X takabilecek miyim sizce?

Düz mantık yapıp olmaz demek istemedim çünkü A320'lerdr OC yapılmıyorken B450'lerin VRM'leri vs. yani OC yapılabiliyor ve daha yüksek performans almamızı sağlayabiliyor.

İşlemcilerin güç tüketimi hakkında bir malumata sahip değiliz, ama B450 anakartların Ryzen 5 4XXX işlemcilere kadar rahatlıkla taşıyacağını düşünüyorum, sonrası için işlemcileri beklemek daha doğru olacak gibi.

BIOS'tan Core Boost kapatılarak stabil bir şekilde normal frekansta da olsa kullanılabilir.

VRM dedikleri şeyin tamamen pazarlama stratejisi olduğunu düşünüyorum. VRM aşağı VRM yukarı sürekli sürekli bunun öne sürülmesinden bıktım. Lütfen herkes OC yapıyormuş gibi konuşmayın. OC yapacak adam zaten donanımı ona göre seçiyor.

VRM dedikleri şeyin tamamen pazarlama stratejisi olduğunu düşünüyorum. VRM aşağı VRM yukarı sürekli sürekli bunun öne sürülmesinden bıktım. Lütfen herkes OC yapıyormuş gibi konuşmayın. OC yapacak adam zaten donanımı ona göre seçiyor.
Öne sürülmesi gayet normal B450 ile TDP değeri yüksek işlemciler kullanılacağı zaman öne çıkıyor sadece OC olarak düşünmeyin.

R5 4600 filan bence olabilir güç tüketimi fazla yükselmezse onun haricinde fazla gelirse anakarta soğutma vs yetersiz gelirse PCB'nin alev alacağından ya da VRM'lerde lehim bile atabileceğinden emin olabilirsin ama VRM'ler yeterli gücü verebilir belki neyse bence R5 4600 takılır.

Geri
Yukarı