ismet hakan

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Mimarlık öğrencisi - Tasarımcı
Herkese iyi sosyaller :) İnsan yaşantısı boyunca her zaman en iyisini ister, en güzelini ve en kolayını ister.
Lakin herzaman istemek yetmez, elimizi taşın altına koymamız gerekir. Kısacası insan çalıştıkca, zorluklar ile karşılaştıkça başarabilir çoğu şeyi. Her zaman çalışın diye bir şey demedim, siz hayata ne sunar iseniz hayat size onu sunar. Ne kadar çaba sarf eder iseniz, hayatta sizin için o kadar çaba sarf eder. Yapmamız gereken en önemli şey, istediklerimiz için savaşmalıyız. Herkesin dedesinden veya başka bir yakınından miras kalmıyor malesef.... Başarmak istiyorsak kendimizden başlamalıyız.

İlk Olarak;
1- Kendimize inanmalıyız, İnanmak başarıya ulaşmanın yarısıdır.
2- Kimse bizden üstün değil, insanları üstün kılan onların çabasıdır.
3- Herkes akıllıdır, önemli olan aklımızı kullanabilmektir. İçimizdeki potansiyel enerjiyi dışarı çıkartmalıyız, enerjimizi vücudumuza değil, beynimize yollamalıyız. Soru çözmek, çözüm yolu aramak insanın beyninin çalışmasına yol açar, beyin 10-62 watt arası enerji harcar.
4- Olay tamamen bizde bitiyor, kendimize hedef belirlemeliyiz ve bu hedefe ulaşmaya çalışmalıyız. Unutmayın insan imkansızın ötesini bile başarabilir.
5- Kendimizi çalışacağımız konuya motive etmeliyiz, sevmeliyiz ve eğlenceli hale getirmeliyiz. Bu şekilde hedefe ulaşmak daha kolay olur.
6- Yapacağımız işlerden korkmamalıyız, unutmamalıyızki onlarıda insan yaptı. Korkarsak hiçbir şeyi başaramayız.
7- ALLAH (C.C) diyorki; "Kimseye kaldıramayacağı yük vermedim." Yani herkes isterse öğrenebilir.
8- Her şey kusursuzdur arkadaşlar, aslında onu kusurlu ve zor şekile sokan biziz. Gözümüzde büyütmemeliyiz.

Kendi değerimizi bu şekilde gördük. Geldik başarıya ulaşmanın ikinci adımına.

İkinci Olarak;
1- Çalıştığımız konuyu her zaman tekrar etmeliyiz. Bilgileri ram'e değil arkadaşlar harddisk'e yollamalıyız :)
2- Tekrar ettiğimiz konuları aynı şekilde ikinci kez tekrar etmeliyiz, bu şekilde konuyu daha iyi anlamış oluruz.
3- Tekrar ettiğimiz konu ile alakalı sorular çözmeliyiz. Unutmayın çok soru çözen başarır.
4- Bol bol not almalıyız, notları herzaman gördüğümüz yerlere almalıyız. Mesela defterimizin ön yüzü, dolap kapağı, kapı arkası ve duvarlar. Kağıda yazarak yapıştırabiliriz.
5- Zaman gelip geçici bir şeydir, zamanımızı boş şeyler ile değil bilgi ile geçirmeliyiz çünkü bizi sadece bilgi düşünür boş zaman değil. Her zaman konu çalışıp test çözmeliyiz.

Konuyu yaklaştık biraz kaynaştık. Peki daha iyi öğrenmek için ne yapmalıyız? Sınavlardan daha yüksek not almak için ne yapmalıyız?

Üçüncü Olarak;
1- Kendimizi öğrenci veya başka biri olarak görmemeliyiz. Kendimizi hoca olarak görmeliyiz, evet evet hoca dedim. Çalıştığımız konuyu kendimize çizdiğimiz bir karikatüre anlatabiliriz. Bu şekilde olursa her soru çerez gibi gelir.
2- Arkadaşlarımıza konu anlatmak için can atmalıyız, bilgimizi paylaşmalıyız.
3- Kimsenin size engel olmasına fırsat vermemeliyiz, kimse sizin hızınızı kesmemeli.
4- Birazda kendimizi yazar olarak görmeliyiz. Çalıştığımız konuyu deftere yazmalıyız, anlatmalıyız.

Eğer bunların hepsi yapılır ise şüphesiz başarının ötesini bile elde edebiliriz. Çalışın arkadaşlar, insan kendine ancak çalışmak ile değer katabilir. Değersiz insanı kimse sevmez.

Sayısal ağırlıklı çalışıyorsak;
1- Bol bol soru çözmeliyiz.
2- Bütün kaynaklardan faydalanmalıyız.
3- Konu anlatımlı test kitaplarını seçmeliyiz.
4- Aynı konuyu defalarca tekrar etmeliyiz.

Sözel ağırlıklı çalışıyorsak;
1- Bilinen en iyi öğrenme yolu bol bol tekrar etmektir.
2- Not almalıyız, konuyu merak etmeliyiz ve zihnimizde canlandırarak yazmalıyız.
3- Siz de dinlediğiniz şarkıların sözlerini ağızınızda mırıldananlardan iseniz; konuyu arka plan (Beat) müziği eşliğinde şarkı haline çevirerek, sesinizi kaydederek çalışabilirsiniz.

Hayat sizin, unutmayın sizin hayatınız çoğu insanın hayatını etkileyebilir. Ne ekerseniz onu biçersiniz, çalışırsanız sizin faydanıza olur daha rahat bir hayatınız olur.
Okuduğunuz için ve okurken gösterdiğiniz sabır için teşekkür ederim. Herkese iyi çalışmalar, iyi sosyaller Technopat!
Emeğe saygı :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Mesleğiniz nedir?

Merhaba, bu konuyu yazarken lise okuyordum. Ygs ve lys sınavlarına çalışıyor kendimi motive ediyordum aynı bu yazıda yazdığım gibi. Fakat iki sene boyunca hiçbir sınavı kazanamadım. Başarısız oldum diyebiliriz. İkinci sene 2 yıllık okula gittim, oradan DGS sınavı ile 4 yıllık mimarlık bölümüne girdim. Bir şekilde zorladım ve derece yaparak kazandım. Belki bu yazıyı yazarken hayal dünyasında geziniyordum, 2 yıllıkta ise yazdıklarımı tam anlamı ile uyguladım ve kazandım. Tabi hayat okuldan mı ibarettir sadece, bilmiyorum. Okul dışında her şey iyi gitmedi fakat şükür. Yaşıyoruz, aradan 5 sene geçmiş dile kolay.

Yeni konular

Geri
Yukarı