Başıboş köpeklerin açtığı sorun: Fare bolluğu

"Sadece kuduz nedeniyle" demek küçümseyici bir anlam taşımıyor. Oradaki veri yanlış anlaşılmış. @kullanıcı1111 adlı üye toplam ölüm sayısına 25 demiş, onu düzeltiyorum. Niyet okumadan yorum yapın.

Başından beri "sorun yok ortada" dediğim bir mesajı bulursan forumdan çıkışımı yapacağım. Zaten çözülmesi gereken bir sorun olduğunu söylüyorum. Ama bundan önce sırasını bekleyen çok daha önemli sorunlar var. Mesela ekmek alamıyor oluşumuz, mesela kadın cinayetleri sayısı. Uzar gider.

Ekmek alamıyoruz diye kuduz olup ölelim mi bu nasıl mantık? Bunun yüzünden devlette farklı kurumlar ve her kurumun daha alt kurumları, kısacası hepsinin yasalarca belirtilmiş farklı işleri var. Ya troll yapıyorsunuz ya da yaşadığınız süre boyunca hiçbir şey öğrenememişsiniz yönetime dair. Ben kimsenin işini yapmadığını vb. söylemiyorum yanlış anlaşılmasın, siyasi açıdan bahsetmedim bu konu hakkında.

Hocam o 300.000 insanın tedavi edilmesi için harcanan kaynakları düşünün. Bunu 10 yılla 15 yılla çarpın. Çıkan parayı hayal etmesi bile zor.
Onun da eksik bir verisi var. 2015 yılında 70 milyon dolar harcanmış. Bu parayı kısırlaştırma, aşılama ve barınak hizmetlerine ayırmış olsalardı şu an tartışıyor olmazdık. Hükümetin yarattığı bir problemde ''ittaparlar'' gibi bir kitleye nefret kusulması da ayrı konu. Yani gerçekten en ufak yetkisi bulunmayan 3-5 kişiye bütün nefret odağını yöneltmenizde bir problem yok mu? Yoksa Tayyip Erdoğan'ın medyadaki algı operasyonlarına mı yenik düştünüz? Sözüm meclisten dışarı, alıntıladığım üyeyi kastetmiyorum.
@Finisterre size son olarak şunu demek istiyorum: Çözülmesi gereken birçok sorun var diye mevcut sorunlar göz ardı edilemez. Mevcut sorunun büyüyüp bir yığın hâline gelmeyeceğini bilemezsiniz ve gelişmiş Avrupa ülkelerinde bu sorun nasıl çözüldüyse Türkiye'de aynı şekilde çözülmesi gerekiyor. Zihniyetinizi değiştirmeniz dileğiyle, çok yanlış bakış açısına sahipsiniz.
Yahu farklı bir şey demiyorum. Çözülsün diyorum. Kısırlaştıralım, barınak şartlarını düzeltelim, aşılarını yapalım diyorum. Neden ''göz ardı ediyorsun'' deme gereği duyuyorsunuz? Algıyı başka yere çekme ihtiyacınız neden?

Ekmek alamıyoruz diye kuduz olup ölelim mi bu nasıl mantık? Bunun yüzünden devlette farklı kurumlar ve her kurumun daha alt kurumları, kısacası hepsinin yasalarca belirtilmiş farklı işleri var. Ya troll yapıyorsunuz ya da yaşadığınız süre boyunca hiçbir şey öğrenememişsiniz yönetime dair. Ben kimsenin işini yapmadığını vb. söylemiyorum yanlış anlaşılmasın, siyasi açıdan bahsetmedim bu konu hakkında.
Sorunları önem sırasına koyun mesela. Önce ekmek alır karnımızı doyururuz, kadınların ölümüne yol açanları engelleriz, köpeklere de gerekli müdahaleleri yaparız. Hepsini aynı anda da yapabiliriz, tamamen hükümete kalmış. Ama burada hiç kimse önüne konulan gündem dışında konuşmayıp sadece medyanın sunduklarını konuşuyor. Orada anlatılmak istenen o.

Onun da eksik bir verisi var. 2015 yılında 70 milyon dolar harcanmış. Bu parayı kısırlaştırma, aşılama ve barınak hizmetlerine ayırmış olsalardı şu an tartışıyor olmazdık. Hükümetin yarattığı bir problemde ''ittaparlar'' gibi bir kitleye nefret kusulması da ayrı konu. Yani gerçekten en ufak yetkisi bulunmayan 3-5 kişiye bütün nefret odağını yöneltmenizde bir problem yok mu? Yoksa Tayyip Erdoğan'ın medyadaki algı operasyonlarına mı yenik düştünüz? Sözüm meclisten dışarı, alıntıladığım üyeyi, kastetmiyorum.

Yahu farklı bir şey demiyorum. Çözülsün diyorum. Kısırlaştıralım, barınak şartlarını düzeltelim, aşılarını yapalım diyorum. Neden ''göz ardı ediyorsun'' deme gereği duyuyorsunuz? Algıyı başka yere çekme ihtiyacınız neden?
Kimse bir yere çekmiyor. Çok fazla insan ölüyor denildi ve sen de hayır ölmüyor dedin. Veriler atıldı. En başta niyetin belliydi zaten. İnsanların köpekler yüzünden öldüğünü bilmek için veriye ihtiyaç yok.

Kimse bir yere çekmiyor. Çok fazla insan ölüyor denildi ve sen de hayır ölmüyor dedin. Veriler atıldı. En başta niyetin belliydi zaten. İnsanların köpekler yüzünden öldüğünü bilmek için veriye ihtiyaç yok.
Bu sorun fazla ve gereksiz uzadi, sokak hayvanlarının ne kadar tehlikeli olduğunu bilmek için de veriye ihtiyacımız olduğunu düşünmüyorum, selametle.

Bu köpeklerden korkmayan bir ben miyim? Baktın üstüne geliyor yerden taş alıp hoşt diye sesini yükseltsen kaçar zaten.

Olmadı bacağını zorla tutacak diyelim boynuna yapıştınğında hiçbir şey yapamaz.
Küçük çocukları direkt hedef alıyorlar.

Hala çok fazla insan öldüğünü düşünmüyorum. Ölüm var mı, var. Maalesef var. Çözülmesi gerekiyor. 1 can 1 candır. Ama aynı zamanda köpeklere karşı oluşturulan kamuoyunun başka taraflara daha şiddetli bir şekilde oluşturulması gerektiğini düşünüyorum, bunu yapmıyorsunuz. Size özel bir şey değil. Z kuşağı tamamen hayal kırıklığı oldu bu konuda.

Onun da eksik bir verisi var. 2015 yılında 70 milyon dolar harcanmış. Bu parayı kısırlaştırma, aşılama ve barınak hizmetlerine ayırmış olsalardı şu an tartışıyor olmazdık. Hükümetin yarattığı bir problemde ''ittaparlar'' gibi bir kitleye nefret kusulması da ayrı konu. Yani gerçekten en ufak yetkisi bulunmayan 3-5 kişiye bütün nefret odağını yöneltmenizde bir problem yok mu? Yoksa Tayyip Erdoğan'ın medyadaki algı operasyonlarına mı yenik düştünüz? Sözüm meclisten dışarı, alıntıladığım üyeyi, kastetmiyorum.

Sorunları önem sırasına koyun mesela. Önce ekmek alır karnımızı doyururuz, kadınların ölümüne yol açanları engelleriz, köpeklere de gerekli müdahaleleri yaparız. Hepsini aynı anda da yapabiliriz, tamamen hükümete kalmış. Ama burada hiç kimse önüne konulan gündem dışında konuşmayıp sadece medyanın sunduklarını konuşuyor. Orada anlatılmak istenen o.
"Sorunları önem sırasına koyun mesela. Önce ekmek alır karnımızı doyururuz, kadınlarımızın ölümüne yol açanları engelleriz, köpeklere de gerekli müdahaleleri yaparız. Hepsini aynı anda da yapabiliriz, tamamen hükümete kalmış."

Yasalarca belirtildiği üzere böyle olması gerek zaten, neyi tartıştığımızı anlamadım. Belli başlı bakanlıklar var bu bakanlıklarda görevini yapıyor. İşin içine siyaseti karıştırmak istemiyorum, herkesin görüşü kendine. Hepimizin düşünebilen varlıklar olduğundan yola çıkarak seçim günü herkesin özgür iradesiyle oy kullanabileceğini düşünüyorum. Bence şuan kimsenin kimseye algı vb. kurduğu da yok. Burası bir forum, forumlarda insanlar konuları tartışır, bunu yazarken sağda çıkan panelde birisi Laptop önerisi istemiş mesela. O zaman diyeyim ki sen medyanın algı operasyonuna kanmışsın, laptopa ihtiyacın yok. Elin ayağın tuttuğu sürece al masaüstünü taşı.

Ben köpeklerin bir sorun teşkil etmediğini söylemedim. ''Ölüm olmuş mu olmamış mı? Elinizdeki veriler nedir?'' sorusunu yönelttim. Köpekler sizin tasvir ettiğiniz kadar büyük bir sorun değil. Ama yine de eyleme geçilmesi gerekecek kadar da büyük, oturup kendi haline bırakalım köpekleri demiyorum. Hiçbir mesajımda da bulamazsınız böyle bir şey. Sırf sizin gibi düşünmüyorum diye ''para mı alıyorsunuz?'' demeye getirmeniz iğrenç bir hareket.

Aksini söylemedim. Yaygara çıkarttığınız kadar büyük bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Ondan önce erkek sorunu var ülkede, mülteci sorunu var.
Mülteci sorunu ile köpek sorununun ne alakası var hocam. Muhabbet şuna dönecek iyice:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hocam dediğiniz yöntemlerle 50 yıl içinde çözeriz rahat. Avrupa'da nasıl çözüldüyse öyle çözülmeli.

Gidin fotoğraflardan bakın Almanya, ABD, Rusya gibi ülkelere hiç sokak köpeği görür müsünüz sokaklarda başı boş? Çok zor. Görseniz bile bir elin parmağını geçmez. Adamların halkı bilinçli çünkü. Bizimkilerde Pawguards'a bağış yapıyor.
Neyse ki hapse atıldılar.

Atıldı ya sana veri? Yılda 300 bin insanın hastaneye gitmesi rahatsız ettiyse seni iyi bu da bir gelişme. Vicdan yapıyor diyorsun, anne/baba olduğunu düşün ve çocuğunun bir sokak kopegi tarafından ısırılıp öldüğünü düşün. Çocuğun kıvranıyor sen de izliyorsun. Eminim şimdiki gibi düşünmezdin. Kuduz nedeniyle sadece 24 kişi ölmüş. Vay be, bayağı az bir rakam.

1 tane insan canı 10 milyon tane köpek canından değerlidir, ama bunlara göre görece az kişi ölüyorsa köpekler bizi ısırmaya devam edebilir kafasıyla ilerliyorlar, illa sorunu anlamaları için ısırılmaları lazım gerçi bazıları ısırılınca da
Anlamıyor, ne diyeyim ki Allah akıl filir versin.

Genel eleştri:
Ayrıca barınak konusuda var barınaklara bu hayvanları doldurup büyütmeye.
Değil İstanbul Belediyesi'nin washington Belediyesi'nin bütçesi yetmez kısaca bir hesap yapalım 10.000.000 (köpek sayısı) X 1000 (köpek aylık bakım masrafı belki çok daha fazladır) X 192 ( 192 ortalama ömür) = 1.920.000.000.000 bir de barınak masrafı var tabii kocaman barınak yapıyorsun içine 100 tane hayvan ya sığıyor ya sığmıyor ve bunların yakalnacakları salgın hastalıklarda olacak tedavisi aşırı pahalı olan, paranın büyüklüğünü anlamanız için o parayla ülkedeki herkese 4070 Ti verilebilir, ayrıca bu duyarlılığı niye sadece köpeklere gösteriyorsunuz mesela milyonlarca tavuk.
İtlaf ediliyor her yıl çoğu da sağlıklı olmasına rağmen neden buna ses çıkarmıyorsunuz? Sadece keyfinizden ötürü bir iki hayvan seveceksiniz diye insan feda edemeyiz kusura bakmayın.
Ayrıca dışarıda o kadar katil var t*c*v*zc* katil var diyorsunuz biz zaten bunları bulduğumuz yerde cezalandırıyoruz bir de köpekler mi ısırsın bizi hiçbir dayanağınız yok sadece keyfinizi göre karar veriyorsunuz.

Yeni konular

Geri
Yukarı