Başka bir hard diske dual boot Linux kurmak sorun çıkarır mı?

İşte farklı diske kurunca Windows'u görmeyebiliyor onu çözerse grub daha iyi olur.
GRUB'ı SSD'ye kurabiliyor olması gerek.

Ayrıca GRUB artık varsayılan olarak işletim sistemlerini algılamıyor, kurunca şu işlemleri yapın:
[CODE lang="bash" title="Terminal'de çalıştır"]sudo echo -e "GRUB_DISABLE_OS_PROBER=false\n" >> /etc/default/grub[/CODE]

Son düzenleme:
İşte farklı diske kurunca Windows'u görmeyebiliyor onu çözerse grub daha iyi olur.
Bende de iki adet disk var GRUB önyükleyicisini Windows'un olduğu diske, Linux sistemi de ikinci diske yüklemiştim ve GRUB'un Windows'u görmediği bir zaman olmamıştı, en azından grafik arayüzüne sahip dağıtımlarda bir problem olmamıştı ama mesela Arch Linux yüklerken GRUB Windows'u algılamamıştı bunun nedenini araştırdığımda ise os-prober kullanmamammış, GRUB kendisi zaten Windows'u görmüyor bunu os-prober adlı program sayesinde sağlıyoruz çoğu Linux dağıtımında bu kendi içerisinde hazır geliyor.

Yani 2. diskden ayırdığım bölümü / olarak seçip EFI'yi Windows'un olduğu diskdekini mi seçeceğim?
Yoksa SSD de kendim ayrı bir EFI alanı mı oluşturacağım?
SSD'de bir işletim sistemi yer alıyorsa EFI bölümü zaten var ve evet Windows'un olduğu diski EFI olarak seçip Linuxu kuracağınız diski / olarak seçeceksiniz.

KDE değişikmiş diğerlerine göre bende EFI seçme yeri yok nasıl seçeceğim? Normalde bu olması lazım ama bende bu yok.

Screenshot_20211204_155908.png

Şu an bende böyle gözüküyor.

Screenshot_20211204_160350.png

Geri
Yukarı