Baskı sonlarında veya yeni baskıya geçince filament gelmeme sorunu

Skirt parça ile arada boşluk bırakır, brim skirtün sıfır boşluklu hali. Yani birinde parça ile tam temas var.

Parça aslında kalın old. için gayet basımı kolay bir parça, incelen yeri bile kalın. 0.12mm layer height ile 0.36mmlik baskı alırım birazdan, 0.6mm nozzle ile.
Doğru anladıysam ısıtıcı alüminyum yatak uçlarda eğik old. cam ile arasında boşluk var diyorsun. Eğer öyle ise dün al. yatağı ters çevirip yere koyup dingildek mi diye bak, eğikse düzelt malzemesi yumuşaktır demiştim.
Görseli attığım test baskısında sorun görüyor musunuz? Şuan başka bir şey basıyorum şu üstte resmini attığım katana için tutacak denemesi yapıyorum. Orta kısımda 6-7 cm boyutunda iki parça. Gayet güzel şekilde ilerliyor, 0 sıkıntı. Ne olur ne olmaz diye brim ile basıyorum. Kanca kısmının makineye değen kısmı zeminde az yer kapladığı için.

Makineyi tamamen sökmediğim için dediğinizi deneyemedim. Eğer cam tablada yamukluk yoksa cam tablanın altında kalan gri renkte (alüminyum yatak oluyor herhalde) olan malzemeyi köşelerden yukarı doğru kaldırmam lazım. Yarın sanayiye gideceğim. Cam tablayı da alıp hem bir camcıya buna benzer bir şey kestirsem ne kadara mal olur diye soracağım hem de su terazisi ile cam düz mü değil mi kontrol ettireceğim. Aşırı pahalı bir şey değilse eve de alacağım bir tane.

O bahsettiğim boşluk ile ilgili görsel eklemesi yapacağım baskı bittikten sonra. Açıkçası alüminyum yataktan mı cam tabladan mı bilemiyorum ama sorunumu çözdüm gibi. Tabla veya yatak yamuk. Baştan sona kullanınca da sorun çıkartıyor. Aynı baskıyı boyutunu küçültüp sadece yan tablaya sığacak şekilde tekrar basmayı da deneyeceğim şuan ki baskım bittikten sonra. Yatağı komple çaprazlamasına kullanınca bir sorun oluyor herhalde o yamukluktan dolayı.

Su terazisine ihtiyaç yok, telefona uygulamasını kurarsan kullanabilirsin, tabii kamerası çıkıntı yapıyorsa ayrı. Benim telefonda Bubble Level yüklü.

Alüminyum yatağın uçlarını kaldırma, yüzüstü koyup bas uçlara. Isıtıcıya dikkat et, masraf çıkmasın. Gerçi ısıtıcı tablaya yapışık olmalı, makineye bağlıyken yapman gerekebilir o durumda ya da lehimlerinden ayırırsın.

Önceki mesaja görselleri ekledim, 0.12mm ile 3 kat bastım.

Test baskısı gayet iyi duruyor.

Bu arada makarayı üstte kullanıyorsun, bence yanda kullan, tercihen profillere bağlamadan zeminde bir yere sabitleyerek. Üstte sallantısı makineyi etkiler.

Son düzenleme:
Su terazisine ihtiyaç yok, telefona uygulamasını kurarsan kullanabilirsin, tabii kamerası çıkıntı yapıyorsa ayrı. Benim telefonda Bubble Level yüklü.

Alüminyum yatağın uçlarını kaldırma, yüzüstü koyup bas uçlara. Isıtıcıya dikkat et, masraf çıkmasın. Gerçi ısıtıcı tablaya yapışık olmalı, makineye bağlıyken yapman gerekebilir o durumda ya da lehimlerinden ayırırsın.

Önceki mesaja görselleri ekledim, 0.12mm ile 3 kat bastım.

Test baskısı gayet iyi duruyor.

Bu arada makarayı üstte kullanıyorsun, bence yanda kullan, tercihen profillere bağlamadan zeminde bir yere sabitleyerek. Üstte sallantısı makineyi etkiler.
Şimdilik yatağı ellemeyeyim. O olayı elime yüzüme bulaştırabilirim fazla güç falan uygularım sonra daha büyük masraf çıkmasın :) Test baskısı düzgün gibi. Dediğim gibi sadece yatay veya dikey baskılar deneyeceğim bundan sonra. Sorun olmazsa böyle devam. 4 cm büyük baskı alacağım diye masraf etmek istemiyorum. Makara için dediğiniz şeyi yapmaya çalışacağım. Küçük masada durduğu için masada koyacak yer yok ama bir şey ayarlamaya çalışacağım, dediğiniz doğru. Hele bazı baskılarda çok sallantı yapıyor, sağ sol yaparak basıyor sürekli. O sırada makara da çok sallanıyor.

Evet görselleri gördüm gayet düzgün basmış. Şöyle bir şey var bende de bu şekilde düzgün basıyordu modeli belli bir katmana kadar. (ya yanlış hatırlıyor da olabilirim o kadar çok deneme yaptım ki aynı baskıyı ama hatırladığım bu) Katman çıktıkça sapın olduğu kısımda kalkmalar meydana gelmeye başladı. Sanırsam buna warping deniyor. Genelde sapta başlıyor, muhtemelen o kısım kalktığında yazıcı onun üstünden geçerken baskıyı hareket ettirdiği için bu sefer daha orta kısımlara doğru artıyor warping olayı. Neden olabileceğini bilemiyorum. Sadece bu modelde yaşadım bu olayı ve çaprazlamasına bastığım ilk model. Aynı modeli tekrar uzunluğunu kısaltıp tablaya yan sığacak şekilde basmayı deneyeceğim. Normalde bence de basması lazım ama işte basamıyorum bir şekilde saptan başlayarak kalkmalar meydana geliyor. Öyle oldu mu da model birleşmez halde çıkıyor. Tabla ayarını tam kalibre edemeyip, nozül tablaya yakın kaldığı için hareket ederken baskıya sürtüp kaldırıyor olabilir mi diye de düşünmeye başladım.

Aslında elimde deneme amaçlı boş modeller oldu. Warpingin olduğu köşeleri saç kurutma makinesi iş görürse saç kurutma olmassa çakmak tarzı şey ile ısıtıp eğmeye çalışacağım. Elimde 3 tane kalkmalar olan bu parçadan var. Her denememde bir ümit belki olur diyorum, olmuyor. Isıtarak baskıyı eğip bükmeyi deneyeceğim düzgün şekilde şekle girecek mi merak ediyorum.

Warping aslında ABS'de çok daha baskın şekilde oluyor. Pritt, kapalı ortam ve sıfır fan gereksinimi sıcaklığı koruyup gerilmeleri en aza indirme amaçlı ABS'de.

Bence baskıyı kendi başına bırakma izle, belki birşeyler yakalarsın.

Parçayı çapraz koyunca iç kısmı hangi açıyla dolduruyor, benim baskıdaki gibi mi yoksa parçalı kesilmiş ekmek gibi mi dolduruyor, yani sap ucuna paralel? Sarı çizgi gibi mi yeşil çizgi gibi mi?

Isıyla düzeltme şansın var.

Screenshot 2022-01-07 201755.jpg

Son düzenleme:
Warping aslında ABS'de çok daha baskın şekilde oluyor. Pritt, kapalı ortam ve sıfır fan gereksinimi sıcaklığı koruyup gerilmeleri en aza indirme amaçlı ABS'de.

Bence baskıyı kendi başına bırakma izle, belki birşeyler yakalarsın.

Parçayı çapraz koyunca iç kısmı hangi açıyla dolduruyor, benim baskıdaki gibi mi yoksa parçalı kesilmiş ekmek gibi mi dolduruyor, yani sap ucuna paralel? Sarı çizgi gibi mi yeşil çizgi gibi mi?

Isıyla düzeltme şansın var.

Eki Görüntüle 1263521
Parçayı nasıl doldurduğunu tam hatırlamıyorum ama hatırladığım ilk önce skirtten sonra yuvarlağı çiziyor, sonra yuvarlakla hizalı tırtıklı olan kesim değil tam tersinden dışı çiziyor. Dışı çizdikten sonra yine yuvarlakla hizalı dış duvarı basmaya başladığı yerden uzun çizgiler halinde doldurma yapıyor.(Resimde sarı ile çizdiğiniz çizgiyi 90 derece döndürdüğünüzü düşünün. Baştan sapa olacak şekilde gibi uzun çizgiler) Sivri bıçak kısma yakın yuvarlağa(yuvarlak dediğim bu, oval de denebilir) gelince ilk önce sivri kısma kalan tarafı dolduruyor, sonrasında yuvarlak bitince aşağı sapa doğru gidip oraları dolduruyor, tekrar geri dönüp tırtıklı kısımları dolduruyor. İlk katman böyle değişik, parça parça dolduruyor diye hatırlıyorum. İlk katmandan sonra sarı renkte çizdiğiniz gibi dolduruyor diye hatırlıyorum. Isı için yatağı 70, nozülü 205 denedim. Normalde 60 200 olacak şekilde kullanıyordum. Belki nozülü 210 veya 215 de denese miydim bilmiyorum artık şu modelden vaz geçtim başka şeyler denemek istiyorum. Ama nozülü 215, yatağı 70 derece olacak şekilde son bir kere daha deneyeceğim. Muhtemelen pritt ile yapışma sağlarım ama neden warping olur bilmiyorum. Yani ilk katmanı düzgün attığı halde sonradan yapıyor bu olayı, sonradan kalkma başlıyor.

Ayarlar aynı ise Cura'ya parçayı koyup nasıl bastığını görebilirsin. Sarı çizgi şeklindeyse yeşile çevir diye sormuştum. Açıları değiştirebilirsin ihtiyaca göre. O şekilde daha iyi baskı alabilirsin.
Bunu nasıl yapıyoruz bilmiyorum. Evet default ayarda sarı şekilde doldurma yapıyor ilk katmanı attıktan sonra. Cura'da kontrol ettim. Tekrar brim ile basmayı deniyorum ve şuan sorunsuz basıyor. Nozülü 215'e çektim sadece. Yarın tekrardan skirt ile 215 nozülde basmayı deneyeceğim daha önce hiç denememiştim. Yatağı yine 70'de tutmayı planlıyorum ama yatağın sıcak olması da warp yapar mı bilemedim zannetmiyorum ama. Yine warp yaparsa boyutunu küçültüp çapraz değil de yatay veya dikey şekilde basacağım. Eğer bu sorunsuz çıkarsa yatağı bundan sonra hiçbir baskı için çaprazlamasına kullanmam. Diğer türlüsünü düşünmek bile istemiyorum :) ama nozül değişiminden sonra baskılar bayağı iyileşti. Özellikle test baskısı hiçbir zaman 3 tur attıktan sonra bu kadar düzgün şekilde alamıyordum. Belki yatağın arkasını kolonyalı peçeteyle temizleyip kullanmam da işe yaramış olabilir. Yarın 2 tane daha klips alıp veya 4 tane aynı klipslerden alıp cam tablayı, yatağa klipsler sol ve sağda olacak şekilde sabitleyeceğim.

Klipslerin açılan kısmı kapatacak kadar gücü olmayacaktır bence ama gene de sen bilirsin.

Top/Bottom Line Directions

Infill > Infill Line Directions

Çapraz baskılarda bu iki ayarı Cura'da açıp boş olan değer yerine [0,90] yazman yeterli, diğer türlü basma. Skirt/brim kullanmadan da çok rahat basmalı, parça daralsa da hala büyük.

Gereğinden fazla sıcak basarsan alt katmanlarda yığılma olur, daha önce konuştuğumuz fil ayağı durumu.

Son düzenleme:
Klipslerin açılan kısmı kapatacak kadar gücü olmayacaktır bence ama gene de sen bilirsin.

Top/Bottom Line Directions

Infill > Infill Line Directions

Çapraz baskılarda bu iki ayarı Cura'da açıp boş olan değer yerine [0,90] yazman yeterli, diğer türlü basma. Skirt/brim kullanmadan da çok rahat basmalı, parça daralsa da hala büyük.

Gereğinden fazla sıcak basarsan alt katmanlarda yığılma olur, daha önce konuştuğumuz fil ayağı durumu.
Belki default gelen klipsleri kalkık köşeye, sonradan aldıklarımı diğer köşeye sabitleme amaçlı koyabilirim. Yanlış hatırlamıyorsam default klipsleri kalkık köşeyi kapatması için denedim ve tamamen olmasa bile boşluğu azaltıyordu. O kadar çok şey denedim ki artık bazı şeylerin sonuçlarını hatırlamıyorum, not etmem lazımdı denediklerimi.

Brim ile ve ilk katmanı 0.28 ile sorunsuz şekilde bastım. Yatak ayarı hiç olmadığı kadar iyi oldu gibi keşke bu zamana kadar hep bu şekilde ayar yapsaydım. Şimdi ilk amacım yapışması daha doğrusu bir süreden sonra warping, kalkma yapmaması o yüzden 215-70 de brimsiz basmayı deniyorum sizin dediğiniz [0,90] infill ve top/bottom ayarlarında. Zaten yatak sıcaklığından kaynaklanmadığını düşünüyorum 60 derece de yapışmayı sağlıyor ama garanti olsun, nozül de 215 aşırı yüksek değildir diye tahmin ediyorum daha önce 215 ile basmayı denememiştim. Siz de Porima kullanıyordunuz. 205-215 arası kullanıyorum dediğinizi hatırlıyorum. 20'şer gram boşa malzeme harcıyorum. Ona üzülüyorum ama işin sonunda herhalde elimde, eğer warp bölgeleri bi şekilde ısıtarak falan eğebilir düzgün(ümsü) hale getirebilirsem 3-4 tane hatalı matalı bıçak olacak. Etrafımdakilere dağıtırım herkes CS'yi oynadığı için sever bu tarz şeyleri.

Filamenti de bayağı boşa harcadım. Yine filament almam gerekecek. Yıl başına özel 3. filamentte %50 indirim yapmıştı Porima. O zaman almadım belki kurlarda değişiklik olur şubata kadar bir şekilde idare ederim diye ama hem şu denemeler filamenti aşırı harcamama sebep oldu, hem de kurda bir düzelme olmayacak gibi. Fiyatlar üzüyor 177 TL. Önceki kullandığım Tinylab'de 180 TL'ye çıkartmış. Şuan 120-130 TL bandından anca Microzey, Uzaras, FK tarzı markalar var. Şikayetvar'da çok fazla girdi var bu filamentlerle ilgili o yüzden 60 daha verir Porima'yı kullanırım daha iyi. Olumlu yorumlar da var ama riske değmez. Bir önceki CBC filament sürekli tıkana tıkana 500 gramını anca düzgün kullanabilmişimdir. Kalanları tıkanıp baskıyı yarım bıraktığı için çöpe gitti.

205-215 iyi aklında kalmış. 🙂

0.6mm nozzle kullanırken 220'de basıyorum. Yukarıdaki değerler 0.4mm nozzle için.

Daha da zam gelir bu gidişle, arabada litresi 8-9 TL'ye aldığım benzin duruyor, şimdi litresi 13.6TL.

Microzey PLA kendi sitesinde 159 TL.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı