Basur ameliyatı olan var mı?

Bende var ama ameliyat olmadım. Sadece kabız olduğum zamanlarda ortaya çıkıyor. İlk zamanlarda çok sıkıntı çekmiştim ama çok şükür sonradan geçti. Alafranga tuvalet kullanmak zorunda kalmak da tetikliyor. Tavsiyem varsa alaturka kullan.
Eniştem ameliyat oldu, doktor ameliyat sonrası glutensiz ve lifli besinlerden bir diyet verdi. Ayrıca biraz kilolu olduğu için de yürüyüş de yapmasını söyledi. Ama eniştem diyetine 15 gün sonrasında pek dikkat etmemeye başladı, yürüyüş hiç yapmadı :)

Ameliyattan 3-4 hafta sonra tekrardan basur çıktı. Yani ameliyatı da kesin çözüm olarak zannetme hocam. Bunun çıkmasına neden olan yaşam tarzını değiştirmen gerekiyor.

Yemene dikkat edeceksin. Ben çok yüksek proteinli beslenince oluyordu.
Yulaf yiyince geçiyordu :D Bilerek kendimi kabız edip bunu denemiştim.. :D Yulaf yüksek lif oranına sahip bir besin olduğu için baya rahatlatıyor.

Bol su için yürüyüş yapın kilo probleminiz var ise verin benim de vardı bu problem özellikle kabızlık probleminiz var ise çözün o çok etkiliyor.

Çok geçmiş olsun. İllet bir hastalık olduğu kesin.

Basur ameliyatını 2018 de oldum. Balıkesirde bir özel hastanede. Size neler yaşadığımı kısaca anlatayım fikir açısından..

İlk etapta doktora tekrardan muayene oldum çünkü her doktor farklı şeyler söylediği için gözüme hastanenin yaşlı doktorlarını gözüme kestirdim. Çünkü tecrübe sahibi adamlar. Daha sonra muayene oldum. Eline şrraak diye eldiveni geçirince eyvah dedim :)

Öncelikle ameliyat 30-40 dk arası sürüyor onlar için gerçekten basit bir ameliyat fakat şunu belirtmekte fayda görüyorum ; doktorunuzun bu konu hakkında oldukça bilgili olması gerekiyor. Çünkü yapılan ameliyat sonrası makatta daralma veya genişleme olması durumunda hayatınız kötü etkilenir.

Ameliyattan 1 gün önce
size ishal yapacak, bağırsaklarınızı boşaltacak birtakım ilaçlar veriliyor ve doktor size ne kadar sürede kaç hap içeceğinizi söylüyor. En bilindik ilaç olan hap bekunis hapın lakabı malum :)

Ameliyat günü standart olan şeyler serum kan tahlili ve birkaç soru sigara vs.. Ameliyata giriyorsunuz tahminim belden uyuşturacaklardır local ben genel anestezi istedim. Çünkü lokal anesteziden sonra bel aşağısı uyuşuk olduğundan dolayı idrar yapamama durumunu yaşadım o yüzden genel oldum. Bu ihtimalide göz önünde bulundurun çünkü sonda takılıyor.

Ameliyat bittikten sonra makatta yumruk şeklinde bir zımbırtı olduğunu hissettim. Tahminim makatın ameliyat sonrası olması gerektiği genişlikte bulunması için sanırım belirli bir saat sonra rahatsızlık vermeye başlıyor ve gelip söküyorlar. Kullandıkları bantlar ultra kaliteli olduğu için bol sıvı döküp sökmesini söyleyin yoksa kalcalarınızın derisini sıyırıyormuş gibi acı veriyor.

Ameliyat sonrası diklaron iğne veriliyor serumdan. Sigara içiyorsanı mg daha fazla veriliyor haberiniz olsun. Daha sonra standart şeyler. Mideniz ve bağırsaklarınız boş olduğu için tuvalet ihtiyacı hissetmiyorsunuz ama sanki varmış gibi rahatsızlık verebilir gayet normal. Ameliyattan 4-5 saat sonra yürümeye çalışın destekli bir vaziyette. Daha sonra normal halinde devam edin.

1 gün müşahade altında tutulduktan sonra sizi evinize uğurluyorlar ve ağrı kesici ve bir takım ilaçlar yazılıyor osmolak gibi. Ağrı kesiciyi kesinlikle her gün vurdurun sakın aksatmayın yoksa sanki cam kırığı çıkarıyormuşsunuz gibi acı çekersiniz tuvalet ihtiyacınızda. Vurdurmadım ordan biliyorum :)

Tuvalete girdiğinizde sıcak su kovalarından ayarlayın kendinize bir tane ve 1 hafta boyunca 1 kapak baticon doktugunuz suya tuvaletinizi yapın. Hem rahatlık hemde enfeksiyon açısından önemli yinede siz bilirsiniz. Hafif beslenmeye calışın. Ben zeytinyağıyla karıştırdığım yulaf & bezelye yiyordum + meyveler. 15 gün bu şekilde beslendim ki 15 gün sonunda artık ameliyattan eser yoktu.

Sucuk,kola,acı ve baharattan 6-7 ay kadar uzak durmalısınız. Sağlıklı ve hafif + bol su ile beslenirseniz birdaha bu sorunu yaşamazsınız.

Tekrardan geçmiş olsun. Sormak istediğiniz birşey olursa yardımcı olmaya çalışırım.

Geri
Yukarı