Batarya en sağlıklı nasıl kullanılır?

mrmarcellus

Hectopat
Merhaba, laptopu aldığımdan beri doldur - boşalt şeklinde kullanıyorum hiç şarjda kullanmadım aktif bir şekilde saatlerce. %100 şarja ulaştığında çekip oyun vs. oynayabiliyorum ve aklıma takıldı. Bunun doğru ve en sağlıklı kullanımı nedir?

Bataryayı ne zaman kullanmalı? Oyun oynarken ne yapmalı? Veya bunlara takılmalı mı?

Önceki laptopumda (Exper'in bir modeli - 2011) sürekli şarjda kullandığımız için bataryanın öldüğü gibi bir şey anımsıyorum.

Güncel laptopum: Lenovo Ideapad 3

Şimdiden teşekkürler :)

Son düzenleyen: Moderatör:
1669447249924.png

1669447280571.png

Aynı model cihaz kullanıyoruz hocam, cihazın 6 aylık pil durumudur 2 defa tam boşalttım pili. Onun dışında çoğunlukla prize takılı kullandım cihazı. Evde tasarruf kipinde kullanmak sizinde gördüğünüz gibi pil sağlığı için çok faydalı.

Eki Görüntüle 1584542

Eki Görüntüle 1584543

Aynı model cihaz kullanıyoruz hocam, cihazın 6 aylık pil durumudur 2 defa tam boşalttım pili. Onun dışında çoğunlukla prize takılı kullandım cihazı. Evde tasarruf kipinde kullanmak sizinde gördüğünüz gibi pil sağlığı için çok faydalı.
Lenovo Vantage uygulamasındaymış ayar yeni öğrendim :)

Bir de AC Güç kaynağı ile kullanma süresi kısalma olayı nedir ?

Yani bu fişten çekince bataryanın daha mı kısa kullanılacağı anlamına geliyor ?

Son düzenleme:
Cihazı fişten çekmeden önce tassaruf modunu kapatabilirsin.
Ha yani uzun dönem etkisinden değil , anlık lazım olduğunda çekip kullanmaktan bahsediyor. Ben de sanki 3-6 ay böyle kullanınca her zaman fişten çektiğimizde pili daha az süreli tüketeceğimizi anlamıştım. Teşekkürler :)

Cihazı fişten çekmeden önce tassaruf modunu kapatabilirsin. Tam şarj olunca fişten çekip kullanabilirsin.
Peki ne zaman fişi çekip bataryayı %100 tüketmeliyim ? Böyle bir şey var mı veya ? Bu konuda da bilgilendirme yaparsanız çok sevinirim :)

Laptop'u üniversitede çok aktif kullanacağım , bataryası gerçekten lazım.

Bazı laptoplarda prize bağlıyken bataryayı doldurur ve daha sonra bilgisayara gücü prizden sağlar. Yani prizde kullanmak zarar vermez. Ama her laptop için geçerlimi bilmiyorum.

Ha yani uzun dönem etkisinden değil , anlık lazım olduğunda çekip kullanmaktan bahsediyor. Ben de sanki 3-6 ay böyle kullanınca her zaman fişten çektiğimizde pili daha az süreli tüketeceğimizi anlamıştım. Teşekkürler :)

Peki ne zaman fişi çekip bataryayı %100 tüketmeliyim ? Böyle bir şey var mı veya ? Bu konuda da bilgilendirme yaparsanız çok sevinirim :)

Laptop'u üniversitede çok aktif kullanacağım , bataryası gerçekten lazım.
Hocam hiçbir zaman tamamen bitirmenizi önermiyorum. Bataryada bir sorun olduğunu hissedersen yani normalden 10 kat daha hızlı doluyorsa veya boşalıyorsa deşarj etmek işe yarayabilir. Ama sürekli yapmanızın yararından çok zararı var.

Son düzenleme:
Bazı laptoplarda prize bağlıyken bataryayı doldurur ve daha sonra bilgisayara gücü prizden sağlar. Yani prizde kullanmak zarar vermez. Ama her laptop için geçerlimi bilmiyorum.

Hocam hiçbir zaman tamamen bitirmenizi önermiyorum. Bataryada bir sorun olduğunu hissedersen yani normalden 10 kat daha hızlı doluyorsa veya boşalıyorsa deşarj etmek işe yarayabilir. Ama sürekli yapmanızın yararından çok zararı var.
Anladım hocam , %20 - 60/70 arası kullanıp şarjda tasarruf kipinde kullanacağım , hepinize tek tek teşekkürler :)

Geri
Yukarı