Bench Press'te omuz bölgesinde acı oluyor

typre07

Centipat
Salona başlayalı 1 ay kadar oldu ve göğüs için yaptığım hareketlerden biriside bench press. Hareketi kendimi çok zorlamadan, haftadan haftaya azar azar ağırlıkları ekleyerek yaptım. Ama antrenman sonrası esneme hareketlerimi yaparken, özellikle omuz bölgemi esnetince, garip bir zorlanma - acı oluyor. Olabildiğince nizami yapmaya çalıyorum.

Salona başlayalı 1 ay kadar oldu ve göğüs için yaptığım hareketlerden biriside bench press. Hareketi kendimi çok zorlamadan, haftadan haftaya azar azar ağırlıkları ekleyerek yaptım. Ama antrenman sonrası esneme hareketlerimi yaparken, özellikle omuz bölgemi esnetince, garip bir zorlanma - acı oluyor. Olabildiğince nizami yapmaya çalıyorum.
kas ağrısı mı eklem mi?

İkisi de var gibi ama sanırım kas olduğunu söyleyebilirim. Çünkü hareket esnasında ve sonrasında göğüs bölgemde değil de daha çok omuza yakın bölgemde bir gerilme oluyor.

Eklem ağrısı yoksa sıkıntı yok bench presste omuzun çalışması normal. compound bir hareket triceps gögüs ve omuz çalışıyor. Omuz her itiş hareketinde aktif

Eklem ağrısı varsa antrenman öncesi iyi ısın

İkisi de var gibi ama sanırım kas olduğunu söyleyebilirim. Çünkü hareket esnasında ve sonrasında göğüs bölgemde değil de daha çok omuza yakın bölgemde bir gerilme oluyor.
Bu sporda en çok sakatlanan kasımız omuz kasımızdır(özellikle anterior deltoid) ve buna sebep olan öncelikli harekette muhtemelen bench presstir. Burada gerçekten ağırlıkları arttırma konusunda temkinli olmanda fayda var. Belli ki kiloyu göğüs kasından ziyade omuza yüklüyorsun burada formunu göremediğimiz ve görsek bile hissiyatını çözemeyeceğimiz için ne desek havada kalır ama zaten bench press yapan çoğu kişideki temel sorunlardan birisi bu. Bana bu ağrı hiç normal gelmedi. İdman sonrası ya da hareketi yaptığın esnada kasta ya da eklem, tendonda hiç bir yerde rahatsız edici bir ağrı hissetmemen gerek. Çalışmaya bağlı kas ağrısı sonraki günlerde ortaya çıkar ikisini karıştırmamak gerek. Yani daha ne diyebilirim bilmiyorum her açıdan bu konuya hakim olmamız zor bu hareketten korkma yapmayı bırakma elbette ama diğer hareketlere nazaran 2 kat temkinli ol, gerekirse doğru teknikleri tamamen öğrenmeden kilo arttırma, belki dirseklerin yanlış pozisyonda kalıyordur, belki seçtiğin kilo sana bu aşamada fazladır ve omuzlar burada gereğinden fazla yük alıyordur bilemiyorum.

İyi sekilde isin acele etme + Barı tuttugun uzaklikta fark ediyor yani ustunde bulunan cizgiye uzaklik açisi. Dar tutmak genis tutmaktan bahsediyorum Dogrusunu internetten arastir.

Yada dumbbell de yap fakat duz kaldirmak yerine kollari ice dogru kirarak yap hafif capraz o zaman agrimaz bak bu tarz. Eger duz kaldirirsan omuza yukleniyor

1713596229153.png

Geri
Yukarı