Beyin göçünü destekliyor musunuz?

--Mesela ben konu sahibi olarak desteklemiyorum.
Ey Türk gençliği! Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyet'ini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir. Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur. Bu temel, senin, en kıymetli hazinendir. İstikbalde dahi, seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek, dahilî ve haricî bedhahların olacaktır.
Bir gün, istiklâl ve cumhuriyeti müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şeraitini düşünmeyeceksin! Bu imkân ve şerait, çok nâmüsait bir mahiyette tezahür edebilir.
Cebren ve hile ile aziz Vatan'ın, bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şeraitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hatta bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasî emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir.
--Ata'mın bahsettiği gibi, Vatan'ı muhafaza ve müdafaa etmek, çok nâmüsait bir mahiyette tezahür etti. Zamane imkan ve şeraitlerini düşünerek beyin göçü yoluna şaşarsak, dahili ve harici bedhahlar Muzaffer olacak. Zamanı geldiğinde her şey normale dönecektir. O*tadoğunun köpeği olmadan, F*rs diyarının eşeği olmadan, Amerika'yı yalamadan, dayatmalara müsaade etmeden mert bir şekilde mücadele vermeliyiz.

Gecemi gündüzümü katarak köpek gibi çalışıp kazandığım üniversiteyi, tekrar köpek gibi çalışıp bitirdikten sonra zar zor bulduğum işe girip, ancak hayatımı sürdürebilecek miktarda maaş almak istemiyorum ben. Emeklerimin karşılığı nerede?
"Gençliğimi harcadım ben, bu mu ödülüm? Tüm hayatımı harcamak için mi gençliğimi harcadım?"

"Ben dünyaya bir kere geliyorum, canım bu kadar değersiz mi benim?" Diye sor kendine.

Keşke olmasa ama olmamasının imkanı var mı? Yok. Neden yok? bazı insanlar haricindekilere hiçbir şans, fırsat verilmediği için yok. Örnek olarak mete atatüre Türkiye'de kalsaydı yaptığı şeyleri yapabilir miydi, gördüğü değeri görür müydü (halkın gözünde değil, devletin gözünde)? Türkiye'den de Ali demirsoy örneğini verebilirim. Değil bu değerli insanın ne iş yaptığını bilen, adını duymuş insan bile çok fazla yok. Çok daha fazla örnek verilebilir.

Kısaca; bir insana veya bir insanın yaptığı işe gereken değer verilmediği müddetçe, insan beyin göçü yapmakta sonuna kadar haklıdır. Aksi takdirde heba olacaktır.

Kaynak var mı hocam?
[/QUOTE/]var hocam Instagram'da kendi hesabına girin çocuğun o mesaj yazdığı postun altına bakarsanız görürsünüz beline platin takılmış ama.

Desteklenecek ya da desteklenmeyecek bir şey değil bence. Kişinin kendi hayatı için verdiği ve aslında riske girdiği bir tercihten bahsediyoruz. Burada istediğini bulamayan biri farklı bir ülkede arayışa girebilir yalnız bu ülkede akademik ya da iş anlamında bir şey başaramamış bir insanın, rekabet açısından çok daha acımasız olan gelişmiş ülkelerdeki başarı oranı konusuna girersek üzülürsünüz. :D Çok çabalamak gerekiyor, tahmin ettiğinizden çok daha fazla, o yüzden gitmeyi seçenlerin tüm planları yapıp her şeye hazırlıklı olması lazım.

Sonuçta hepimizin tek yaşama hakkı var, oyun sonunda "insert coin to continue" yazmayacak. Ölürken pişmanlık içinde ölmek yerine insanların şanslarını denemesini normal karşılıyorum.

Gecemi gündüzümü katarak köpek gibi çalışıp kazandığım üniversiteyi, tekrar köpek gibi çalışıp bitirdikten sonra zar zor bulduğum işe girip, ancak hayatımı sürdürebilecek miktarda maaş almak istemiyorum ben. Emeklerimin karşılığı nerede?
"Gençliğimi harcadım ben, bu mu ödülüm? Tüm hayatımı harcamak için mi gençliğimi harcadım?"

"Ben dünyaya bir kere geliyorum, canım bu kadar değersiz mi benim?" Diye sor kendine.
Fani dünyada alacağım tek tavsiye de, nasihat de Ata'mın nasihatidir, tavsiyesidir. Eğer attığım sözleri alelade birisi söylemiş olsaydı fikrim de çok farklı olurdu.

Eskiden fikrim farklıydı. Şu an olanı açıklayayım, bir insan uzman olmak için yurt dışına gidebilir. Fakat ülkesine hizmet etmek için dönmelidir. Bu onun asli görevidir. Neden? Çünkü; yanmakta olan bir yeri terk etmezsiniz, su bulup getirip söndürürsünüz.
Ülkesine hizmet etmeyenin de gözümde deeğeri yoktur.

Geri
Yukarı