Beyond failure nedir?

wus

Hectopat
Merhaba. Güray hocanın Hypertrophy programına geçmeyi düşünüyorum ama anlamadığım birkaç terim var. Sırasıyla açıklarsanız sevinirim.

RIR 1-2= 1 2 tekrarı garantiye bırakmak olduğunu biliyorum ama bu olayı hangi setlerde yapmamız gerektiğini vs. anlayamadım, örnekleyerek açıklarsanız sevinirim.

Failure= Tükeniş olduğunu biliyorum ama yine hangi setlerde vs. olduğunu anlayamadım. Mesela bazılarında son set failure yazıyor onda son set tükenişe gidiyoruz onu anladım ama sadece failureda ne yapıyoruz anlayamadım.

Beyond failure: Bunu direkt anlamadım.

Hepsini örnekleyerek açıklarsanız çok sevinirim, teşekkürler.
@emircanunlts
@mr.esat

@Bora Dere
Hocalarım son olarak aklıma takılan bir şeyi soruyorum.
Şimdi failure denen yerlerde her set tükenişe gidiyoruz tamam orası. Ama 4x8-10, 4 set 8 10 tekrar arası diyor, bu nasıl olacak? Yani hem tükenişe gidin diyor hem de tekrar sayısı veriyor, bu kısım tam oturmadı. Aynı şey RIR için de geçerli. Hem 8 10 tekrar arası diyor hem de 1 2 tekrarlık güç bırakın diyor. Bu nasıl bir şey anlayamadım.
10 tekar atabildiğin kiloyla 8 at.
40 kiloyla 10a kadar yolun varsa 8 at. Ağırlıklarını iyi ayarlaman lazım, bunun için de tabiki de kendini keşfetmen lazım.

Ama program hala kafamda çok oturmadı, sizce mantıklı bir program mı?
Denenebilir bence, güzelmiş. Özellikle beyond failure mantığını tutmamış olsam da geri kalanı fena değil bence.

Ama 4x8-10, 4 set 8 10 tekrar arası diyor, bu nasıl olacak?
Tekrar artır olarak yorumlamıştım ben onları. 8-8-10-10, 8-9-9-10 gibi. Böyle yapınca da RIR'ı tutturmak için ağırlığı düşürmek gerekiyor galiba. Açıklasaymış iyiymiş onları.

Denenebilir bence, güzelmiş. Özellikle beyond failure mantığını tutmamış olsam da geri kalanı fena değil bence.

Tekrar artır olarak yorumlamıştım ben onları. 8-8-10-10, 8-9-9-10 gibi. Böyle yapınca da RIR'ı tutturmak için ağırlığı düşürmek gerekiyor galiba. Açıklasaymış iyiymiş onları.
10 tekar atabildiğin kiloyla 8 at.
40 kiloyla 10a kadar yolun varsa 8 at. Ağırlıklarını iyi ayarlaman lazım, bunun için de tabiki de kendini keşfetmen lazım.
Teşekkürler cevaplar için. Hala kafamda oturmayan şeyler var, şimdilik kör topal bir yapalım bakalım zamanla oturur diye düşünüyorum.

Hocam 4x8-10 olayını detaylı anlatabilir misiniz?
Bak dostum.
Öyle bir ağırlık seçeceksin ki, 2 tane cepte bırakınca sen o ağırlık ile 8-10 tekar arası bir şey çıkarabilceksin.
Mesela ben 40KG bench ile 11 rep atıyorum diyelim. O set için bu ağırlık uygundur, 9. tekrarımda paşa paşa bitiririm hareketimi. Meslea 30 kilo overhead press atıyorum, programda RIR 1-2 8 tekrar mı yazıyor? 10 tekrar atabildiğim ağırlık ile 8. tekrarımı yapıp setime noktayı koyarım.

Bak dostum.
Öyle bir ağırlık seçeceksin ki, 2 tane cepte bırakınca sen o ağırlık ile 8-10 tekar arası bir şey çıkarabilceksin.
Mesela ben 40KG bench ile 11 rep atıyorum diyelim. O set için bu ağırlık uygundur, 9. tekrarımda paşa paşa bitiririm hareketimi. Meslea 30 kilo overhead press atıyorum, programda RIR 1-2 8 tekrar mı yazıyor? 10 tekrar atabildiğim ağırlık ile 8. tekrarımı yapıp setime noktayı koyarım.
Hocam o zaman failure ve örneğin 4x8-10 yazan bir hareketi 9 tekrarda tıkanacağım, daha fazla çıkaramayacağım bir ağırlıkla mı yapacağım? Yani bu tamamen ağırlık ayarlamayla ilgili bir iş.

Hocam çok sağolun. Peki tamam bu şekilde yaptık diyelim. 9 tekrar ilk sette çıktı. Sonraki sette tekrar 9 tekrar çıkacak şekilde ağırlık mı düşüreceğim? Çünkü ilk sette tükenişe gittiğim için gücüm ciddi oranda düşecek.
Aynen öyle, sabit ağırlık gibi şeyleri unut. Ego'na yenilmek zorundasın, en ağır girdiğin kiloyla ne yazık ki giremeyeceksin. Çünkü en ağırla tükenene kadar girene kadar, çoktan bir kaç kez tükenmiş olacaksın. Bol şans.

Geri
Yukarı