BF5'te 70 FPS ve 100 FPS farkı hissedilir mi?

heyysanadiyom

Hectopat
Yer
İstanbulun batısı
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Son düzenleyen: Moderatör:
Oyunun oynandığı cihaz ve ekranın bir dizüstü olduğunu düşünürsek, fark hissedilmez. Çünkü ekran her türlü 60FPS gösterecektir. Ancak 70 FPS daha bile akıcı görülebilir. Çünkü FPS büyüdükçe değişimler daha çok hissedilir, ve görüntü zamanlaması daha kayık hale gelir. Bu yüzden oyunda mikro takılmalar gözlemlenir.

Örnek olarak; 100 FPS'te %10 dalgalanma 90-110 arası gidip gelme demektir. Bu da 20 FPS dalgalanma anlamına gelir. 70 FPS'te %10 dalgalanma 63-77 aralığı demektir ve 14 FPS'e tekabül eder. Bu yüzden en güzeli ekranın tazeleme hızını geçmemektir.
Peki 75 Hz. Monitör ile 144 FPS üstü alırsak ne gibi eksiler olur? 144 Hz zorunluluk mudur?

V-Sync, Fast Sync gibi herhangi bir senkronizasyon ayarı devredeyse, oyunda "gecikme" yaşarsınız (bir tuşa basmanızla, karakterin o eylemi yapmaya başlamasıarasında geçen zaman). Aynı zamanda, yüksek FPS yüksek dalgalanma riskidir her zaman. 75 FPS'i 70-80 aralığında tutmak daha kolayken 144 genelde 100'e kadar düşüp 150'lere kadar çıkabilir. Bunlar gözle görülmese de bir shooter oyunda farenin tepki suresinin değişmesi şeklinde el tarafından hissedilir.

Ekleme: 144Hz tabi ki zorunluluk değildir. Yüksek Hz + Yüksek FPS ikilisi (denk oldukları sürece!) akıcı ve keyif verici bir unsurdur sadece.

Son düzenleme:
Ben şöyle bir örneklendirme kullanacağım. Eskiden 1ms 144Hz monitörmü vardı. Kaliteli ürünleri kullandıktan sonra gecikmeyi öyle aman aman hissetmezdik. Milletin söylediği doğru ama şöyle bir ayrıntı var. Eğer 144Hz monitörden 60Hz monitöre geçiş yaparsan hissiyat farkı olur. Onun haricinde 60Hz monitör kullanıyor iken 70 FPS'den 100 FPS'lere çıkarsan bir fark hissedeceğini sanmıyorum. Şöyle bir ayrıntı var. Sendeki FPS dalgalanması 50-80 arası ama genel olarak 70'de oluyor ise orada fark hissedersiniz. Çünkü yine ortalama 100 FPS demek 80-120 arasında dalgalanmaların yaşandığı bir FPS oranıdır. Şunu söylim 60 FPS'in altına düşmüyorsan ve daha yüksek bir Hz değerinde monitör kullanmadıysan farkı hissetmezsin. Akıcılık için geçerli olan FPS 60'dır. Ben 70 FPS'de 4 yıl LOL oynadım. Şuanda 250-300 arasında oynuyorum. Monitörü değiştirene kadar birşey fark etmedim. İkiside akıcı idi.

FPS-Hz ilişkisi farklı, FPS-Akıcılık ilişkisi farklı bir durumdur. Oyundan oyuna değişiklik gösterir.
Misal MOBA, RPG ve TPS oyun türünde akıcılık 60FPS dir. Paltform ise 30FPS de oynayabiliyorsun.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı