Bilgi çağında bilgiye kolay ulaşabilme yalanı

mtrex222

Hectopat
İnternette ''evet sanırım bu kitap aradığım şey, bir şeyler öğrenebilirim'' dediğim kitapları bulabilme oranım yüzde 1 falan, makale falan buluyorum, ileri okuma yapmak istesem kaynakçadaki kitapların yarısı piyasada yok bile, almaya kalksan inanın tek tek elle seçtiğim kitapların toplamı bir araba parası ediyor. Forumda belki konularıma denk gelmişsinizdir, temel problemim bir öğrenci olarak bilgiye, yönteme, nasıl ve nedene ulaşamamaktır, binlerce sene önce bilim adamları, feylesoflar nerden bilgiye ulaştı, tutarlı ve kalıcı fikirler buluşlar ürettiler o imkanlarla aklım hayalim almıyor.

Eski zamanların en iyi yanı insanların bilmediği konularda susması ve yanlış kötü bilginin yayılma şansı bulamamasıydı. Filozoflar bir bilginin doğruluğunu bulmak için yıllarca düşünür, seyahat eder, öğrendiklerini deneyden geçirirlerdi. Tabi bazen öyle fikirler yaratırlardı ki otoriteler tarafından düşman ilan edilirlerdi. Şimdi ise internet sayesinde doğru bilgi kadar yanlış bilgi de yayılıyor. Bu yanlış bilgileri okuyan kişiler hem o yanlış bilginin daha çok yayılmasına neden oluyorlar hemde kendilerini bilgin zannediyorlar.

İnternette ''evet sanırım bu kitap aradığım şey, bir şeyler öğrenebilirim'' dediğim kitapları bulabilme oranım yüzde 1 falan, makale falan buluyorum, ileri okuma yapmak istesem kaynakçadaki kitapların yarısı piyasada yok bile, almaya kalksan inanın tek tek elle seçtiğim kitapların toplamı bir araba parası ediyor. Forumda belki konularıma denk gelmişsinizdir, temel problemim bir öğrenci olarak bilgiye, yönteme, nasıl ve nedene ulaşamamaktır, binlerce sene önce bilim adamları, feylesoflar nerden bilgiye ulaştı, tutarlı ve kalıcı fikirler buluşlar ürettiler o imkanlarla aklım hayalim almıyor.
İngilizceniz iyi değilse hiçbir bilgiye ulaşamıyorsunuz. Türkiye'de kimse kimseye bilgilensin diye yardımcı olup kaynak dağıtmaz ortalıkta. İstisnalar var tabii. İnsanlar için yüzlerce sayfalık kitapları tarayıp internete koyanlar da var ama çok küçük bir azınlık. Rusça'dan gram anlamasam bile adamların sitelerinden baya bir kitap buldum. İngilizce şart bilgi için. Adamlar eskiden 5-10 liraya satılan kitapları artık stokta yok diye 50-100 liradan satmaya çalışıyor. Bizde de böyle işte herkes nasıl kâr ederiz onun derdinde. İngilizce arattığınızda birçok araştırma için site ya da kitap bulabiliyorsunuz. Bunlar kurallara aykırı mı bilmiyorum ama İngilizce bulmak istediğiniz kitap olursa yardımcı olabilirim. Birkaç site biliyorum.

Dostum Türkiye'de bilgisiz, hiç bir şey bilmeyen insanlar bilgili insanlardan daha çok konuşur, daha iyi bildiğini düşünür. İngilizce, İspanyolca, Fransızca kaynaklı bilgilere ulaşması, öneririm. Benim iyi seviyede İngilizcem var yabancı kaynaklar da gerçekten çok kaliteli ve doğru bilgilere ulaşabiliyoruz. Türk medyası ve internetin de doğru bilgiye ulaşman zor.

Bilgiye ulaşmak kolay, doğru bilgiye ulaşmak kolay değil. Ayrıca kimse bilginin ücretsiz olduğunu söylemedi, bilgi değerlidir.

Eski zamanlarla şimdiki zamanları karşılaştırmak çok mantıklı bir bakış açısı olmayabilir. Günümüz şartları içinde farklı ülkeleri karşılaştırabilirsiniz, buna kabul. Bu durumda da yine ülkenin genel durumu önemli bir rol oynuyor.

Yok hocam ne yaptınız siz de. Öyle şey olur mu?
Plandığınız hiç bir şey dört dörtlük gitmez. Akışına bıraktığınızda hiç anlamadan çok güzel şeyler öğrenebilirsiniz. Bu olay dersi derste anlamak gibidir. Dersi derste anlayan Öğrenci unutmaz sınavdan 100 alacağım diye çalışan ve Bilgi arayan öğrenci unutur. Yani çabalamanın gereği yok önemli olan Meraktır.

Plandığınız hiç bir şey dört dörtlük gitmez. Akışına bıraktığınızda hiç anlamadan çok güzel şeyler öğrenebilirsiniz. Bu olay dersi derste anlamak gibidir. Dersi derste anlayan Öğrenci unutmaz sınavdan 100 alacağım diye çalışan ve Bilgi arayan öğrenci unutur. Yani çabalamanın gereği yok önemli olan Meraktır.
Bazı yönlerden katılıyorum size. Merak önemli ancak evde oturup kendi kendimize merak etmemiz ne fayda edecek bize. Çalışıp çabalamamız lazım bu merak doğrultusunda.

Dersler işin küçük bir kısmı, hayat derslerden ibaret değil.

Yeni konular

Geri
Yukarı