Bilginin doğrulanması

Dediginiz şekilde olsaydı, aynı konularda farklı sonuçlara ulaşılan akademik makaleler olmazdı ki var.
Niye o sonuca ulaştığını gösteren gözlemlerin sonucudur.
Sen de dersin ki evet şundan şundan ötürü şu sonuca ulaşmış. Konu aynı farklı sonuç olsa bile görüş yok burada.

Bilgi budur işte.

İşte insnanların görüşleri bilgi olmuyor canım benim.

Şu cümleyi sizin yerinizde olsam oturup 15 dakika okurdum. Sonra "ne saçmalıyorum ben?" diye düşünürdüm. 12 yaşında olduğunuzu falan tahmin ediyorum. En azından hareketleriniz bunu gösteriyor. Engel listem yakında 1000'e ulaşacak diye ödüm kopuyor "canım benim".

İnsanların görüşleri bilgi olmuyor nedir? Nasıl böyle saçma sapan şeyler çıkarıyorsunuz yazdıklarımdan? Ah pardon az önce şu mesajınıza denk geldim zaten:

Şimdi anlaşıldı. Amacınız sadece saçmalamak. Bunu gördükten sonra emin oldum.

Şu cümleyi sizin yerinizde olsam oturup 15 dakika okurdum. Sonra "ne saçmalıyorum ben?" diye düşünürdüm. 12 yaşında olduğunuzu falan tahmin ediyorum. En azından hareketleriniz bunu gösteriyor. Engel listem yakında 1000'e ulaşacak diye ödüm kopuyor "canım benim".

İnsanların görüşleri bilgi olmuyor nedir? Nasıl böyle saçma sapan şeyler çıkarıyorsunuz yazdıklarımdan? Ah pardon az önce şu mesajınıza denk geldim zaten:

Şimdi anlaşıldı. Amacınız sadece saçmalamak. Bunu gördükten sonra emin oldum.
Orada çok uzun bir şeyler yazmıştım. Matematiğin imkansızlığı ile alakalı sonra sildim.
Görüşler bilgi olmaz evet. Çünkü bakış açısı farklıdır ve ona göre yorumlar ama akademik makaleler öyle değil. Ben çok okudum, hepsi ne güzel gözlemlerin sonuçlarını anlatıyor. Bilgi ediniyorsun, hatta bir kaç tanesini Türkçe'ye çevirip, sunumlar yapmıştım.

Senin bu yazdığın anlamsızdır, ortada saçmaladığım hiçbir şey yok. Tamamen boş yapıyorsun, iyi geceler.

Görüşler bilgi olmaz evet.

Görüşler zaten bilgi olmaz. Bilginin yorumlanması deney ve gözlemin bir sonucudur. Sonra bunun doğrulanması veya yanlışlanması işin içine girer. Bunların hepsi süreçtir, bilgiye "görüş" diye bir nitelik katmıyorum. Metodolojisinden bahsediyorum. İki saattir bilgi = görüş diyorsunuz anlamıyorum ki. Kimse bundan bahsetmiyor burada.

Konumuz bu değil, sen şu an çıldırmışın ve tilt olmuşun, sakin ol. Sonra tekrar konuşuruz seninle.

Tam tersine epey sakinim aslında. Keşke tilt olabilseydim. Cümlelerim epey dengesiz olurlar ama o ayrı.

YouTube'dan görüşlerin bilgi olmadığını söylediğim için.

Tamam görüş bilgi değildir zaten evet... Metodolojik olarak yorumlamak bilimin kendisinde vardır. Yorum katmadan gözlem yapılamaz. Sonra o yorumu doğrulayacak veya yanlışlayacak adımları atarsınız işte.

Video izleyip izlememek değil ki konu. Bir videoyu aç, videonun içinde neyin görüş neyin bilgi olduğunu ayıkla. Dünyadaki en kolay iş. Sonra git ve kaynağını bul. Akademik bir makaleye başvur, ardından onu kaynağını bul. Böyle gider bu.

Ben bilgi = görüş demedim.

Bulunduğunuz itham bu şekilde. Bana olan tavrınız yani. Ondan bahsediyorum. Sanki ben bilim = görüş demişim gibi. Amacım method burada.

Tamam görüş bilgi değildir zaten evet.
O zaman niye tartışıyorsun anlamsızca? Ben YouTube'dan taraflı bakış açılarının bilgi olmadığını savundum. Yani görüşleri.

Bulunduğunuz itham bu şekilde. Bana olan tavrınız yani. Ondan bahsediyorum. Sanki ben bilim = görüş demişim gibi. Amacım method burada.
Ayranım dökülmesin misali sizin ki.

O zaman niye tartışıyorsun anlamsızca. Ben YouTube'dan taraflı bakış açılarının bilgi olmadığını savundum.

Hayır benim ilk dediğim şey bundan bağımsızdı. Makale veya videoya bakmanın temelde bir farkı yok. Çünkü bilinçli kullanıcı zaten ikisinin de kaynağını doğrulayabilecek yetiye sahip. Neyin görüş olup olmadığını anlamak çok kolay.

Ayranım dökülmesin misali sizin ki.

Hayır, agnostisizm konusundan zaten troll olduğunuz belli. Şu an sadece eğleniyorum artık. Ciddiye bile almıyorum yani.

Yeni konular

Geri
Yukarı