Bilgisayar açılmıyor

SonEkmekBukucu

Hectopat
PC’in start tuşuna Bastığım halde çalışmıyor. Önce açılış ekranı geliyor fakat yuvarlak da sadece dönüyor, dönmekten başka hiçbir şey yapmıyor. Saatlerce beklememe rağmen bilgisayarımda bir açılış gerçekleşmedi.

Yuvarlak dönüyor dediğine göre sanırım Windows açılma ekranına kadar geliyor. Muhtemelen işletim sistemin hasar görmüş. Önce Windows kurtarma diskiyle dene çözülmezse format at. Donanımsal sorunun olduğunu sanmıyorum. Müneccim olmadığını ve sana anakart markanı soran kişiye takılma, bilgi eksikliğinden dolayı verecek cevap bulamayıp saçma sapan bir şey yazmış.

Başıma şöyle bir olay geldi o yüzden öyle yazdım: Windows 10 yüklü HDD takılı bilgisayarımda aynı sorun yaşanıyordu. HDD'yi tamire gönderdim ve bana içerideki diskin hasar aldığını söylediler. Aynı olay SSD diskte yaşanmayacağı için amacım arkadaş HDD sahibi ise bunu öğrenip benzer bir sorun olabileceğini söylemekti. Tavrınıza anlam veremedim.

@nesat

Edit: Bazı anakartlarda yeni BIOS sürümleri hatalı olabiliyor ve sistem açılmayabiliyor. Mesela B450M S2H için F50a yayınlandığında İnventus o anakartı sattığı müşterilerine e-posta atmıştı güncellerseniz sistem açılmayabilir diye. Anakartı da bu yüzden sordum.

Son düzenleme:
Başıma şöyle bir olay geldi o yüzden öyle yazdım: Windows 10 yüklü HDD takılı bilgisayarımda aynı sorun yaşanıyordu. HDD'yi tamire gönderdim ve bana içerideki diskin hasar aldığını söylediler. Aynı olay SSD diskte yaşanmayacağı için amacım arkadaş HDD sahibi ise bunu öğrenip benzer bir sorun olabileceğini söylemekti. Tavrınıza anlam veremedim.

@nesat

Edit: Bazı anakartlarda yeni BIOS sürümleri hatalı olabiliyor ve sistem açılmayabiliyor. Mesela B450M S2H için F50A yayınlandığında inventus o anakartı sattığı müşterilerine e-posta atmıştı güncellerseniz sistem açılmayabilir diye. Anakartı da bu yüzden sordum.

Senin konu sahibine gösterdiğin tavıra istinaden sana cevap verdim. Müneccim değil cümlen! Demekki neymiş kendine yapılmasını istemediğin bir şeyi başkasına yapmamak lazım. Gelelim konumuza problemin kaynağını öncelikle yazılımsal çözmeye çalışırsak en az maliyetle problemi çözmüş oluruz. Ekran kartında sorun yaşandığında, ekran kartını değiştir demek son çare olmalı gibi.

Senin konu sahibine gösterdiğin tavıra istinaden sana cevap verdim. Müneccim değil cümlen! Demekki neymiş kendine yapılmasını istemediğin bir şeyi başkasına yapmamak lazım. Gelelim konumuza problemin kaynağını öncelikle yazılımsal çözmeye çalışırsak en az maliyetle problemi çözmüş oluruz. Ekran kartında sorun yaşandığında, ekran kartını değiştir demek son çare olmalı gibi.
Müneccim değil derken kötü bir amaç gütmedim ancak böyle konularda donanım bilgisi verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Mesela ekrana görüntü gelmiyor diye konu açıp ekran kartını söylemeyenler gibi. Zaten ben her zaman önce sorunun donanımdan kaynaklı olup olmadığına bakarım. Yani donanımda sorun varsa yazılımsal çözmeye çalışmak gereksiz çaba. Donanımda sorun yoksa yazılıma geçerim.

Arkadaşlar kişisel bilgi bilgisayarınıza tanılama yapılıyor yazmasına rağmen 4 saat bekledim hiçbir şey olmadı bilgisayarımdan ne bir yanıt ne de başka bir şey alıyorum sadece tanılama yapılıyor yazıyor.
Müneccim değil derken kötü bir amaç gütmedim ancak böyle konularda donanım bilgisi verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Mesela ekrana görüntü gelmiyor diye konu açıp ekran kartını söylemeyenler gibi. Zaten ben her zaman önce sorunun donanımdan kaynaklı olup olmadığına bakarım. Yani donanımda sorun varsa yazılımsal çözmeye çalışmak gereksiz çaba. Donanımda sorun yoksa yazılıma geçerim.
Sorun değil anlıyorum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı