Bilgisayar çalıştırınca evin sigortası atıyor

smao

Centipat
Arkadaşlar bilgisayarımdan güç kaynağını çıkartıp içini temizledim galiba yanlış bir şey yaptım, temizlendikten sonra bilgisayarıma taktım kabloları doğru yerlerine taktım fakat bilgisayarımı çalıştırınca evimin sigortasız atıyor sorun güç kaynağı da mı?

İçinde bir şey unutmuş olabilirisiniz. İç soketleri yanlış takmış olabilirsiniz vs. vs. bir çok ihtimali var. Yakınınızda ki bir elektronikçiden yardım almanız hem sağlığınız hem de bilgisayarınızın sağlığı için en iyisi olacaktır.

Kacak akım rolesi
PSU içerisindeki devre kartını tam delikler hizalayacak şekilde oturttuğunuzdan emin olun. Kağıt gibi izolasyon sağlamak için konmuş plastik şeffaf parçaları çöpe atmayınız. Çoğu PSU da toprak kablosu devre kartını tutan vidalardan birine veya başka bir yerden PSU nun şase hattına bağlanır. Kabloyu eski yerine taktığınızdan emin olun. Islaklık var mı diye kontrol edin.

Hocam, kaçak akım rölesi iki sebepten düşer. Birincisi toprak ve nötr birleşmesinde, ikincisi nötr devresi tamamlanmadığı takdirde. Nötr mavi kablodur. Topraklama ise sarı-yeşil. Bunlara dikkat edin. Faz ve nötr kısa devre olursa sigorta da atar. Nötr yerinde takılı değilse yine kaçak akım düşer.

@Çağlar0707 kızgın niye atıyorsun. Yanlış bilgi falan yok. Biraz saygılı olun.

PSU'yu bilgisayarın parçalarına bağlı değilken çalıştırmayı deneyin.
Aynı işlemi içerisindeki devreyi söküp dışarıda çalıştırmayı deneyin.
Bu işlemleri yaparken dikkatli olmalısınız. Uygun güvenlik önlemlerini alınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

@Çağlar0707 kızgın niye atıyorsun. Yanlış bilgi falan yok. Biraz saygılı olun.
Nötr devresi tamamlanmadığında sadece cihaz çalışmaz.

Montajı doğru yaptınız mı? PSU'yu çıkarın 24 pinlik kabloyu tetikleyin eğer sigorta atmıyorsa yanlış montajlama olabilir. Eğer hala sigorta atıyorsa PSU sıkıntılıdır.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Geri
Yukarı