Bilgisayar çalıştırınca evin sigortası atıyor

smao

Centipat
Arkadaşlar bilgisayarımdan güç kaynağını çıkartıp içini temizledim galiba yanlış bir şey yaptım, temizlendikten sonra bilgisayarıma taktım kabloları doğru yerlerine taktım fakat bilgisayarımı çalıştırınca evimin sigortasız atıyor sorun güç kaynağı da mı?

Tamam hocam. Başka bir şey demiyorum. Kanıt var hala ısrar ediyorsunuz. Denemek için prizin nötr kablosunu sökün. Daha sonra bir cihaz takın. Bakın nasıl devreyi açıyor. Topraklama ile birleştirin. Yine açar.

Tamam hocam. Başka bir şey demiyorum. Kanıt var hala ısrar ediyorsunuz. Denemek için prizin nötr kablosunu sökün. Daha sonra bir cihaz takın. Bakın nasıl devreyi açıyor. Topraklama ile birleştirin. Yine açar.
Faz ve nötr kablolarımız, kaçak akım rölesinin içerisinde her biri aynı nüve üzerine eşit sayıda sarılarak geçirilir. Bu bağlamda kaçak yok iken sarımlarda kutuplarının yönleri birbirlerinden farklı veya aynı ve farklı büyüklüklerde ama nüve üzerinde bileşkeleri 0 olan bir manyetik alan oluşacağı için kontakları açan bobine bağlı 3. ya da 5. bir sargı üzerinde gerilim indüklenmeyecektir. Ama KAKR'dan sonra faz veya nötr kablolarından toprağa kaçak olması durumunda denge bozulacağı, bileşke 0 olmayacağı için o sargı üzerinde gerilim indüklenecek ve böylelikle kontaklara bağlı bobin açma yapacaktır.

1599239486384.png

Haliyle cihazlarımızın içerisinde, faz bağlantısını yapınca ama nötr bağlantısını yapmayınca faz üzerinden toprağa kaçak yapan bir sistem olmadığı için nötr bağlı olmayınca kaçak akım rölesi atmaz. Kaçak olunca atar. Öyle olsaydı günlük hayatta sürekli kaçak akım rölesi atardı. Üzerinde anahtar olan bir aleti prize ters takıp anahtarı açarsak (akımın akmasını engellersek) nötr hattını koparmış olurduk ve kaçak akım rölesi atardı. Halbuki prizlerimize fişler her iki yönde de takılabiliyor. Anahtarlı bir üçlü prize bir tane bir şeyin fişini iki farklı yönde takıp anahtarı açıp kapayarak evde deney yapabilirsiniz.

Halbuki küçük bir bilgi hatasını cevap yazarak konunun seyrini sapıtmamak ve cevap kalabalıklığı oluşturmamak için bir emojiyle uyararak başladığım serüvenim yanlış bilgilendirmeden dolayı 1 puanlık ceza ile bitti. Cezamın kaldırılmasını talep ediyorum ve moderatör ekibini kınıyorum. Hatırladığım kadarıyla 2. bir hesap forum kurallarına aykırı ama cezayı haksız yere yediğim için bunu yapmak zorundaydım.
1599240762089.png

1599240718743.png

Hocam, prizin arkasında bulunan nötr takılı olmazsa ve siz cihaz bağlarsanız atar. Çünkü devre tamamlanmaz. Ben çok şahit oldum. Arızalarda bile karşılaştım. Prizi söktüm. Nötr yerinden çıkmış ve cihaz takıldığında röle düşüyordu. Cihaza faz geliyor fakat nötr tamamlanmadığı için devreyi açıyor. Olay bu.

Yeni konular

Geri
Yukarı