Bilgisayar destekli eğitime geçilmeli mi?

Emre SÜRER

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Bildiğiniz gibi 10 sene önce başlaması planlanıp başarılı olamayan bir Fatih projesi vardı. Kitap-defter'e son verip kalemli tabletler ve akıllı tahta ile eğitime geçme planı vardı. Bu projenin sadece akıllı tahta kısmı uygulanabildi.

Pandemi sürecinde Online eğitim dolayısıyla birçok öğrenci laptop ya da tablet almak durumunda kaldı. Belediyeler ve milli eğitim bakanlığı da alamayan öğrencilere olabildiğince yardımcı olmaya çalıştılar. Bu süreçte bilgisayar destekli eğitim için gerekli internet araçları da gelişti. EBA (hiç başarılı bulmuyorum ama)- Microsoft Teams (ben kullanıyorum)- Google classroom gibi öğretmen-öğrenci arasındaki Online iletişimi sağlayan, dosya-belge paylaşımı ve ödev verme-teslim etme işlevlerini sunan uygulamalar hayata geçti.

Ben kesinlikle yüzyüze eğitim yapılması görüşündeyim fakat bilgisayar desteği artık gelmeli. Zaten neredeyse hepimiz okullarımıza metro-belediye otobüsü vb. toplu taşıma araçları ile gidiyoruz. O ağır çantalar, kitap defterler ile uğraşmak sizce de mantıksız değil mi bu zamanda? Hangimiz şu an evde kitap defter kullanıyoruz? Hepimiz bilgisayar-tablet kullanıyoruz.

Ben görüşümü belirttim. Sizce okullarda bilgisayar destekli eğitime geçilmeli mi?

Bence seçmeli dersler ve din, felsefe, rehberlik gibi dersler tamamen uzaktan olsa güzel olurdu. Haftada 40 saat ders görmek yerine 30 saate indirseler diğer derslere daha iyi odaklanırdım.

Bence seçmeli dersler ve din, felsefe, rehberlik gibi dersler tamamen uzaktan olsa güzel olurdu. Haftada 40 saat ders görmek yerine 30 saate indirseler diğer derslere daha iyi odaklanırdım.
Ben uzaktan eğitimden değil de yüzyüze eğitimin bilgisayar destekli yapılmasından bahsetmiştim. Ama dediğiniz çok mantıklı.

Yeni konular

Geri
Yukarı