Bilgisayar Mühendisliği Düşünenler Soru Yanıt

Ben üniversite 1. sınıf öğrencisiyim ve geçen sene bilgisayar öğretmenliği 4 yıllığa puanım yetiyordu, ancak sırf mühendislik için 2 yıllık bilgisayar programcılığı bölümüne gittim.

Şuan ise bilgisayar mühendisliği ve işsizliği aynı kefeye koyduklarını görüyorum. Oysa ki ben kafası boş gezen bir insan değilim, belki de işsiz gezenler yeteri kadar ilgilenmemiştir bu işle.
Sizce bilgisayar öğretmeni olup 2500'i cebe koyup arda kalan zamanlarımda ek işler mi alayım? Yoksa bilgisayar mühendisli olarak yeni bir hayat oluşturmaya mı çalışayım kendime?

Ancak ben 2500 ile hayatımı sürdürebileceğimi sanmıyorum. Yarın bir gün evlensem çoluğuma çocuğuma ne ile bakacağım o da var. Bana çok para lazım anlayacağınız :) Bilgimi kötüye de kullanmak istemiyorum para uğruna.

Genel olarak ne yapıyorsunuz? Zor bir meslek mi? İngilizce çok önemli mi? İngilizce harici başka bir dil bilmek ne gibi kolaylık sağlar?
Eğer tamamen para odaklıysanız tavsiye etmem. Genel olarak yaptığımız şey çalıştığımız yere göre değişir. Bankada çalışıyor iseniz web sayfaları Türk Telekom'da çalışıyorsanız serverlar gibi. Severseniz zor değil. Ama sevmezseniz hayat geçmez ben seviyorum. İngilizce Türkiye'de çalışmak istiyorsan pek gerekli değil. Ben Türkçe bölüm mezunuyum İngilizcede öğrendim. Yabancı dil genelde özel olarak bir firmayla anlaşırsanız işe yarıyor. Yani ne kadar dil bilirseniz iş bulma olasılığınız artar. Fakat önce kendinizi geliştirin. Sadece dil ilede birşey yapamazsınız.

Bilgisayar Mühendisliği hakkında neler yapıyorsunuz? Arkadaşımızın dediği gibi İngilizce önemli mi?
Sorunun cevabını arkadaşa verdim. İngilizce kendinizi geliştirmek istiyorsanız önemli. Ama sadece Türkçe bilen arkadaşlarımda rahat iş buldular.

Bilgisayar mühendisi (C#, NET., java, Android gibi programlama) ne kadar bi zaman sonra profesyonel olup kendi başına, bağımsız iş yapabilir?
Ve iş yeri açmış olsa tutar mı sizce?
Hocam iş yeri şöyle yazılım firması açabilirsiniz. Android programlamada kendiniz ilerlemeniz gerekiyor pek bir onun eğitimini almadık. Genel olarak Java aldık o cephede. Kendiniz iş yeri açarsanız tutması için şöyle bir şart var özgün olmalı başkasının yapamadığını yapmalı. Profesyonel olmak kendisine bağlı. Üniversite bittikten sonra 1 yılda profesyonel olabilirsiniz. Ama kendinizi geliştirmeniz önemli burada.

Açıkta kalma ihtimali var mı ? Varsa da ne kadar yüksek ?
Mezun olduğunuz üniversitenin prestiji çok önemli. Prestijli üniversitede işiniz çok kolay. Fakat prestiji olmayan bir üniversitede kendinizi gösterir ve geliştirirseniz mesela bölüm 1. olarak gibi iş bulursunuz. Hem prestijli üniversite bitirmez hemde kendinizi geliştirmez iseniz çok zor iş bulmak.

Bölümünüz sıkıcı mı ve yaptığınız iş değişiyormu? Yegane sorum, kolay gelsin.
Ben çok zevk alıyorum. Yaptığınız iş çalıştığınız yere göre değişir. Bölümdeykende çok zevk alarak okudum. Bana göre sıkıcı değil.

Ben zor olsa bile Bilgisayar Mühendisliği düşünüyorum. C#, .NET, Web Design gibi programlama derslerine ağırlık vermeyi düşünüyorum. Şuanda C# gibi birkaç ders yaptım. İlerde ilerletmeyi düşünüyorum.
C# sadece otomasyon yapma programı. Siz lisede iseniz bırakın hepsini ders çalışın. İyi bir üniversiteye girmeye bakın. Sonra tüm şevkinizle sarılın.

Bende bilg. mühendisliği okuyorum, bu bölüm sadece program dilinden ibaret değil, kimyada görüp sabunda yapacaksınız, fizik 1-2'de göreceksiniz, calculus 2'de.
Hangi üni hocam sizin?
Bilgisayar mühendisi kolay iş bulur mu ? Alınan maaş ne kadar ?
Bana 3. sınıfta iş teklifi geldi Garanti Bankasından. Üniversitem bitene kadar burs verdiler. Sonra 6 ay orada çalıştım. 3300TL maaş aldım. Şuanda Türk Telekom'da çalışıyorum maaşım 6500TL.

@Range.. Ben Anadolu lisesinde okuyorum şuan ve üniversitede Bilgisayar mühendisliği okumak istiyorum. C++ dilini biliyorum, Donanım olarak fazlasıyla bilgim var. Şuan 1. sınıftayım derslerim çalışamadığım için biraz kötü, bilgisayar mühendisliği okumamı kolaylaştıracak ne yapmalıyım ?
Sadece ders çalışmalısın. Bende C++ biraz bilerek gittim. Çok bir fark oluşturmuyor. Ders çalış prestijli bir üniversiteye gitmeye bak. Ben Fen lisesi mezunuyum fakat sınıfımda Anadolu lisesi mezunu kişiler vardı.

Üniversite kaç puan ile alıyor? Matematik çok önemlimi yoksa az matematik ile de bu iş olur mu?
Ben İTÜ Türkçe Bilgisayar Mühendisliğine 7300 sayısal sıralaması ile girdim. Matematik, Geometri, Fizik hayati değer taşıyor.

Ben üniversite 1. sınıf öğrencisiyim ve geçen sene bilgisayar öğretmenliği 4 yıllığa puanım yetiyordu, ancak sırf mühendislik için 2 yıllık bilgisayar programcılığı bölümüne gittim.

Şuan ise bilgisayar mühendisliği ve işsizliği aynı kefeye koyduklarını görüyorum. Oysa ki ben kafası boş gezen bir insan değilim, belki de işsiz gezenler yeteri kadar ilgilenmemiştir bu işle.
Sizce bilgisayar öğretmeni olup 2500'i cebe koyup arda kalan zamanlarımda ek işler mi alayım? Yoksa bilgisayar mühendisli olarak yeni bir hayat oluşturmaya mı çalışayım kendime?

Ancak ben 2500 ile hayatımı sürdürebileceğimi sanmıyorum. Yarın bir gün evlensem çoluğuma çocuğuma ne ile bakacağım o da var. Bana çok para lazım anlayacağınız :) Bilgimi kötüye de kullanmak istemiyorum para uğruna.
Hocam geç değil. Bir daha hazırlanın iyi çalışın iyi bir mühendisliğe gidin. Puan kırılmasına aldırış etmeyin. Emin olun daha iyi olur.

Son düzenleme:
İyi bir üniversite için hangi derslere ne kadar sıklıkta önem vermemiz gerekiyor. @Range..

Ya Bilgisayar Mühendisliği alanını çok istiyorum ama derslerime ne kadar sıklıkta çalışacağımı bilemiyorum.

@Range.. Siz Türk Telekom da hangi saatlerde iş başı yapıyorsunuz?

Siz ne programlıyorsunuz yada ne ile ilgileniyorsunuz ? Hangi dilleri kullanıyorsunuz ? TÜBİTAK lise programlama yarışmalarının işe alımda etkisi var mı ? Daha doğrusu şuanda öyle bir iş var yapsam veya yapmasam bir fark olur mu ? Ağcılık bulut sistemleri ile bitecek diyorlar sizin görüşünüz ne ? Sizce gelecekte her platformda çalışan diller mi yoksa microsoft'un dilleri mi daha önde olur ? Neden java öğretmeye başladılar son zamanlarda ?

@BilgisayarKurdu Yazılım bilgin iyiyse, iş ortamında kullanılan programlamayı biliyorsan Web şirketlerinde çalışarak bilgini arttırabilir, belli bir zaman sonra referanslar edinincede şirket kurabilirsin. Tanıdığım birçok efsane isim var :) Adamlar myo okumuş ama hem şirketleri var, hem projelere danışmanlık yapıyor hem de başka bir şirkette yazılım geliştirici olarak çalışıyor :) Daha sonrada 2 yıl daha okuyup bitirebiliyorlar. Tercih meselesi bence, keşke erkenden çalışsaydın. dgs ile girmen zor, büyük ihtimal %50 burslu gireceksin. 10*2=20 bin TL özel üniversite parası kenara koymak lazım. Devlet dgs kontenjanı çok düşüktü.

Son düzenleme:
Sizin gibi daha cok kisi olsa da bilmedigi meslek hakkinda yazanlari okumak zorunda kalmasak :)
Ben farkli bir alanda universitedeyim ama konu benim bile ilgimi cekti
(y)

Bende Kocaeli uni bilişim sistemleri(MTOK) ve Ankara Gazi bilgisayar mühendisliği(MTOK) arasında kaldım, hangisini tavsiye edersiniz? Neden?

Şu anda gördüğüme göre, neredeyse herkes aynı şeyi yapıyor gibi, yani veri(data) al ver, e-ticaret sistemi falan. Dışarıdan bu şekilde gözüküyor, doğrumu görüyorum eğer bu şekildeyse işsizlik oranı çok yüksek olmalı, çünkü bu dediklerimi herkes yapabiliyor. Ben biraz farklı alanlara yönelmeyi düşünüyorum, ne tavsiye edersiniz? Şu anda android programlama ve oyun geliştirme ile uğraşıyorum. 12.Sınıf anadolu teknik lisesi bilişim bölümünde okuyorum.

İyi bir üniversite için hangi derslere ne kadar sıklıkta önem vermemiz gerekiyor. @Range..

Ya Bilgisayar Mühendisliği alanını çok istiyorum ama derslerime ne kadar sıklıkta çalışacağımı bilemiyorum.

@Range.. Siz Türk Telekom da hangi saatlerde iş başı yapıyorsunuz?
Fizik, Matematik, Geometri su gibi olacak. 9.00-16.00

Bende Kocaeli uni bilişim sistemleri(MTOK) ve Ankara Gazi bilgisayar mühendisliği(MTOK) arasında kaldım, hangisini tavsiye edersiniz? Neden?

Şu anda gördüğüme göre, neredeyse herkes aynı şeyi yapıyor gibi, yani veri(data) al ver, e-ticaret sistemi falan. Dışarıdan bu şekilde gözüküyor, doğrumu görüyorum eğer bu şekildeyse işsizlik oranı çok yüksek olmalı, çünkü bu dediklerimi herkes yapabiliyor. Ben biraz farklı alanlara yönelmeyi düşünüyorum, ne tavsiye edersiniz? Şu anda android programlama ve oyun geliştirme ile uğraşıyorum. 12.Sınıf anadolu teknik lisesi bilişim bölümünde okuyorum.
Farkınız olmalı öncelikle. Belirttim yukarda fark olmazsa aradan sıyrılmak çok zor. Malesef o iki üniversiteyide bilmiyorum.

Siz ne programlıyorsunuz yada ne ile ilgileniyorsunuz ? Hangi dilleri kullanıyorsunuz ? TÜBİTAK lise programlama yarışmalarının işe alımda etkisi var mı ? Daha doğrusu şuanda öyle bir iş var yapsam veya yapmasam bir fark olur mu ? Ağcılık bulut sistemleri ile bitecek diyorlar sizin görüşünüz ne ? Sizce gelecekte her platformda çalışan diller mi yoksa microsoft'un dilleri mi daha önde olur ? Neden java öğretmeye başladılar son zamanlarda ?

@BilgisayarKurdu Yazılım bilgin iyiyse, iş ortamında kullanılan programlamayı biliyorsan Web şirketlerinde çalışarak bilgini arttırabilir, belli bir zaman sonra referanslar edinincede şirket kurabilirsin. Tanıdığım birçok efsane isim var :) Adamlar myo okumuş ama hem şirketleri var, hem projelere danışmanlık yapıyor hem de başka bir şirkette yazılım geliştirici olarak çalışıyor :) Daha sonrada 2 yıl daha okuyup bitirebiliyorlar. Tercih meselesi bence, keşke erkenden çalışsaydın. dgs ile girmen zor, büyük ihtimal %50 burslu gireceksin. 10*2=20 bin TL özel üniversite parası kenara koymak lazım. Devlet dgs kontenjanı çok düşüktü.
Fark olur. Ama dersler her zaman daha önemli. Burada ağırlıklı C++ ve C+ Garanti Bankasında Java kullandım. Her platformda çalışan diller bence öne çıkacak. Fakat ikisinide bilmek lazım. Mühendislikte okul bir ömür sürer hiç bitmez.

Yeni konular

Geri
Yukarı