Bilgisayar Mühendisliği İçin Laptop Tavsiyesi

Semih Apdik

Hectopat
Öncelikle bölümde hangi programlar kullanılmakta. Bu programları kaldırabilecek bir laptop tavsiyesi istiyorum. Ayrıca i5'in ve i7'nin farklarını açıklayabilecek varsa yardım istiyorum. Bilgisayarı çoğunlukla eğitim için istiyorum. Arada oyun da oynayabileceğim güzel oyunları kaldıracak bir bilgisayar istiyorum yani ekran kartı da güzel olmalı. Bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

i5 ve i7 arasındaki temel fark çekirdek, sonrası işlem kapasiteleri. En basit örnekle i5 işlemci oyunda %90 cpu kullanımı varsa i7 işlemcinin cpu kullanım oranı %60 civarında kalıyor. Bu da size daha yüksek fps vs hızlı render olarak katkı sağlıyor.

Bütçeniz nedir? 100000 TL'ye laptopta var 1000 TL'ye de. Eğer oyun oynatsın işlemci iyi olsun diyorsanız şu iş görür alt sınır olarak.
Daha iyi olsun oyun derseniz ise 1660 Ti laptoplara bakılabilir. Ama dediğim gibi bütçeniz nedir?

Bütçeniz nedir? 100000 TL'ye laptopta var 1000 TL'ye de. Eğer oyun oynatsın işlemci iyi olsun diyorsanız şu iş görür alt sınır olarak.
Daha iyi olsun oyun derseniz ise 1660 Ti laptoplara bakılabilir. Ama dediğim gibi bütçeniz nedir?

Max 6k, anladım teşekkürler.
Max 6k.
i5 ve i7 arasındaki temel fark çekirdek, sonrası işlem kapasiteleri. En basit örnekle i5 işlemci oyunda %90 cpu kullanımı varsa i7 işlemcinin cpu kullanım oranı %60 civarında kalıyor. Bu da size daha yüksek fps vs hızlı render olarak katkı sağlıyor.
Peki benim kullanacağım programlar vs. veya yüksek grafik isteyen oyunları falan kaldırabilir mi i5?
Güncel kalsın ayrıca:
başka önerisi olan veya bilgisi olanlar da yardımcı olursa çok sevinirim

Son düzenleme:
@Semih Apdik hocam, @FearlyGhost 'un önerdiği laptop sizin belirtiğiniz fiyatta alınabilecek en güzel laptoplardan biri. Kullandığınız programlar için fazlasıyla yeterli olacaktır. Piyasada oynatamayacağı oyun yok.
😅😅Anladım peki tekrar teşekkür ederek son bir şey sormak istiyorum. Ram 8 o bilgidayarda ben hep 16 olur diye düşünmüştüm bunun büyük eksiğini hisseder miyim acaba?

Abim de bilgisayar mühendisliği okuyor, İ7 7700hq ve GTX 1050 TI ve 16 GB RAM'e sahip bir laptop kullanıyor. Kısacası şuan yeni nesil bir i5 rahatlıkla işinizi görebilir tabi H ise. Hatta i7 almanıza çok gerek bile yok özellikle GTX 1650 gibi bir ekran kartının yanında fazla bile i7 bir işlemci. RAM konusunda ise 8 GB RAM yetmez, açık ve net en kısa sürede 16 GB yapmanız gerekir. Son olarak ise minimum GTX 1050 Tİ almanız gerek, ki bahsettiğimiz ekran kartları bir iki yıla güncel oyunlarda öksürmeye başlar.

Abim de bilgisayar mühendisliği okuyor, İ7 7700hq ve GTX 1050 TI ve 16 GB RAM'e sahip bir laptop kullanıyor. Kısacası şuan yeni nesil bir i5 rahatlıkla işinizi görebilir tabi H ise. Hatta i7 almanıza çok gerek bile yok özellikle GTX 1650 gibi bir ekran kartının yanında fazla bile i7 bir işlemci. RAM konusunda ise 8 GB RAM yetmez, açık ve net en kısa sürede 16 GB yapmanız gerekir. Son olarak ise minimum GTX 1050 Tİ almanız gerek, ki bahsettiğimiz ekran kartları bir iki yıla güncel oyunlarda öksürmeye başlar.
Açıklayıcı cevabınız için teşekkür ederim ve şu H olayı nedir açıklar mısınız neden H ve H ne? :D

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı