Bilgisayar Mühendisliği Okunur Mu?

MrLupin

Hectopat
Yer
Çankırı
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Selamlar. Ben yazılım konusunda kendimi geliştirmek istiyorum. Ancak Türkiye'de pek doğru düzgün yazılım mühendisliği bölümü açılmadığı için bilgisayar mühendisliğini düşünüyordum. Bilgisayar mühendisliği okuyup oradan yazılım konusunda kendimi geliştirmek amacım. Ancak şu an işsiz bir sürü bilgisayar mühendisi var. Bu da beni biraz bilgisayar mühendisliğinden soğutuyor. Sizce ne yapmalıyım?

Şu an yazılım okuyacaksan gerçekten ileri görüşlü ve zehir olman lazım. Kimsenin düşünmediğini düşünmen, kilit bir şey kodlaman lazım ki parlayıp sağlam bir kariyer yapasın. Şu anki şartlarda zaten her şey yapılmış, edilmiş. Yani şu an yazılım okusan bir şeyler yaparsın ama zaten yapılmış şeyler olduğu için kariyer yapamazsın. Yazılım seviyorsan evde kendini ilerlet, emin ol yazılım okurken White Hat falan olmuyorsun, bildiğim kadarıyla command ile başlanılıyor. Senin yerinde olsam dil ile alakalı bir şey okuyup, okurken yazılım öğrenirdim. Dil esnasında erasmus yaparsan, erasmus sırasında da yazılım şirketlerine kendini gösterebilirsen hayatını kurtarırsın.

Yazılım tamamen okulda öğrenilmez zaten. Okulda teorik bilgi öğrenirsin, nasıl ilerleyeceğine dair yol haritası oluşturursun. Gerisi kendini ne kadar geliştirebileceğine, araştırma ve öğrenme becerilerine kalmış. Elinde internet gibi bir kaynak var, istediğin her şeye ulaşabiliyorsun. Birçok teknolojinin kendi dökümantasyonu bulunuyor. Kendini sürekli geliştirmeyen bir mühendisin iş bulamaması çok normal.

Bende Bilgisayar Mühendisliği okumak istiyorum (inşaallah) ama ben tüm vaktimi derslerime ayırıp iyi bi üniversiteye gitmek istiyorum (inşaallah), şimdi hiç yazılım ile uğraşmasam sadece İngilizcemi geliştirsem yeterli olur mu? Üniversitede sıkıntı yaşar mıyım?

@706143 Sıkıntı yaşamazsın, ama her zaman bir şeyleri bilen birileri olacaktır. Bilmemenin bir zararını görmezsin, ama bilmenin artısını görürsün. Mesela derslerde daha az zorlanırsın. En azından bazı teknolojiler hakkında fikrin olsun.

Dönercide bilgisayar bozulunca ona bakarsın 1 2 dk. Sonra sipariş almaya devam. Kim okuduğu işten geçiniyor ki? Dedikleri gibi bir şey üretmen lazım yoksa klasik bir yaşam sürersin.

@706143 Sıkıntı yaşamazsın, ama her zaman bir şeyleri bilen birileri olacaktır. Bilmemenin bir zararını görmezsin, ama bilmenin artısını görürsün. Derslerde daha az zorlanırsın.
Hocam yazılıma başlamayı düşünüyordum ama başlayınca durmanın zor olduğunu biliyorum, aklımı bulandırmadan derslerime odaklanmak istiyorum, İngilizce olmadan yazılımın işlemediğini öğrendim o yüzden sadece İngilizcemi geliştirmeye karar verdim hem okula yardımcı olur hem de yazılım için temel olur diye düşündüm.
Hedefim (inşaallah olur) yüksek yerlerde, oraya girecek insanların d adeta çalışmaktan pek vakitleri olacağını düşünmüyorum, zaten hızlı öğrenirim ezberim kuvvetlidir çok şükür, koşa zamanda yazılımı çözebileceğimi düşünüyorum inşaallah😁

Bende bilgisayar mühendisliği okumak istiyorum (inşaallah) ama ben tüm vaktimi derslerime ayırıp iyi bir üniversiteye gitmek istiyorum (inşaallah), şimdi hiç yazılım ile uğraşmasam sadece ingilizcemi geliştirsem yeterli olur mu? Üniversitede sıkıntı yaşar mıyım?

Üniversite boş kendi başına 1 yılda öğreneceğin şeylerin çeyreğini 4 yılda anlatamıyorlar yurt dışında okursan üniversite yararlı tabii Türkiye'den bir cacık olmaz.

Ne güzel bir bölüm!
Umarım sadece okulda öğrenmeye kalkmazsın :)
Onun dışında çok ciddi öneme sahip mesleklerden.
Gelecek yazılım ve bilgisayar teknolojilerinde vs.

Geri
Yukarı