Bilgisayar Mühendisliği Okunur Mu?

Aman da aman herkes ne çok biliyor dönercide bilgisayar bozulunca bakarsın sonra döner kesmeye devam falan. :d Kahvehanede konuşan dayılar gibi bilip bilmeden yorumlar ne güzel. :d
Yazılımda oturup kendi başına hiç yapılmamış bir teknoloji geliştirirsen şahane olursun, ama geliştirmezsen senden bi halt olmaz demek değil bu. Bir sistem yapılıp üretilince öyle bırakıyorlar bi daha kendi kendine çalışıyor ne mühendise ne teknisyene gerek kalmıyor sanıyorsunuz herhalde.
Evet Türkiye şartlarında çok fazla haksız kriter var ama hala da işini iyi bilen mühendislere ihtiyaç var. Sürekli bu gündemi takip ediyorum, sürekli izlediğim başarılı mühendisler var. İnternet kafeci muhabbetini döndüren insanlarda biraz haset veya boş konuşma sevgisi görüyorum.

Ne yorumlar var ya :) komiksiniz gençler. Bilgisayar mühendisi olunca sadece Türkiye'de çalışacağını zanneden arkadaşlarımız var. İngilizcen olduktan sonra seni kim bağlar burada? Artı illa gitmen mi gerekiyormuş yurtdışına? Mühendisliği bu kadar tiye alıp da bilgisi olmadığını uzun zamandır görmemiştim. Hele birisi ne diyor "1 yılda internetten öğreneceğin bilgiyle, 4 yılda çeyreğini öğrenemezsin" buna koptum. Acı bir durum aslında bu kadar bilgisizlikle bu kadar iddialı olmak, farklı bir ruh hali sanırım. Ben 4 yıldır kriptoloji (Blockchain, decentralized exchanges) üzerine çalışan bir yüksek mühendisim, 3 yıldır beklediğim sistemim son 4 aydır rayına oturdu ve son 4 aydır 700 bin civarında kazandım. İnanırsınız inanmazsınız sizin bileceğiniz iş; açıkçası kimseye sallayacak durumda değilim. Bilgisayar mühendisliğini, yazılım mühendisliğini itin bir tarafına sokmanıza gerek yok, zaten sen sadece çene yorarsın kötülemek için ama bu bölüm kendisinden bir şey kaybetmez aksine daha da değer kazanır ve kazanacaktır. Hayat bu sistemlerle dönüyor... Kötüleyen arkadaş sen de çok iyi biliyorsun ama biraz çekememezlik veya daha farklı bir ağrın var bu bölümdeki insanlara.

Arkadaşlar yanlış tepki gösteriyorsunuz. Burada Bilgisayar Mühendisliği kuma diyenlerin çoğu lise eğitimini tamamlamamış kişiler. Karşınıza alıp konuşmayacağınız insanlar forumlarda size gelecek tavsiyesi verebilir. Fazla takılıp tepki göstermenize gerek yok, alışın; gülün geçin.

Yukarı da denilen gibi kendini geliştiren, bir şeyler başarmaya çalışan bir mühendisi havada kaparlar.

Ne yorumlar var ya :) komiksiniz gençler. Bilgisayar mühendisi olunca sadece Türkiye'de çalışacağını zanneden arkadaşlarımız var. İngilizcen olduktan sonra seni kim bağlar burada? Artı illa gitmen mi gerekiyormuş yurtdışına? Mühendisliği bu kadar Ti'ye alıp da bilgisi olmadığını uzun zamandır görmemiştim. Hele birisi ne diyor "1 yılda internetten öğreneceğin bilgiyle, 4 yılda çeyreğini öğrenemezsin" buna koptum. Acı bir durum aslında bu kadar bilgisizlikle bu kadar iddialı olmak, farklı bir ruh hali sanırım. Ben 4 yıldır kriptoloji (blockchain, decentralized exchanges) üzerine çalışan bir yüksek mühendisim, 3 yıldır beklediğim sistemim son 4 aydır rayına oturdu ve son 4 aydır 700 bin civarında kazandım. İnanırsınız inanmazsınız sizin bileceğiniz iş; açıkçası kimseye sallayacak durumda değilim. Bilgisayar mühendisliğini, yazılım mühendisliğini itin bir tarafına sokmanıza gerek yok, zaten sen sadece çene yorarsın kötülemek için ama bu bölüm kendisinden bir şey kaybetmez aksine daha da değer kazanır ve kazanacaktır. Hayat bu sistemlerle dönüyor... Kötüleyen arkadaş sen de çok iyi biliyorsun ama biraz çekememezlik veya daha farklı bir ağrın var bu bölümdeki insanlara.

Ben Türkiye'de okumak vakit kaybı dedim. Türkiye'de üniversitelerin durumu ortada. Bilgisayar mühendisliğinde verdikleri eğitim 20 yıl öncesinin eğitimi. Yurtdışında okuyacaksa zaten ondan iyisi yok. İngilizceyle iş hallolmuyor bu arada. En az 2-3 dil isteniyor artık.

Ben Türkiye'de okumak vakit kaybı dedim. Türkiye'de üniversitelerin durumu ortada. Bilgisayar mühendisliğinde verdikleri eğitim 20 yıl öncesinin eğitimi. Yurtdışında okuyacaksa zaten ondan iyisi yok. İngilizceyle iş hallolmuyor bu arada. En az 2-3 dil isteniyor artık.
Ben Türkiye'de okudum . İngilizce biliyorsan zaten farkeden bişey yok dedim yurtdışı firmalarıyla da REMOTE çalışabilirsin , algılama çok önemli bir kavram... birader neden sallamakta bu kadar ustasın , 20 yıl öncesi eğitim derken , neye dayanarak konuşuyorsun bunu??

Ben Türkiye'de okudum. İngilizce biliyorsan zaten farkeden bir şey yok dedim yurt dışı firmalarıyla da remote çalışabilirsin, algılama çok önemli bir kavram... Birader neden sallamakta bu kadar ustasın, 20 yıl öncesi eğitim derken, neye dayanarak konuşuyorsun bunu?

Türkiye'nin eğitim kalitesi sıralamasında 135 ülkeden 99. olmasına dayanarak söylüyorum Güney Afrika cumhuriyeti, Mısır, İran bu ülkeler bizden daha üst sıralarda eğitimde Tr'deki eğitimin denkliği yok TR'nin üniversite eğitimi Avrupa'nın lise eğitimine denk görülüyor Türkiye çoh iyi diyen gurbetçi gibisin aynı hiçbir şeyden haberin yok.

Üniversite boş kendi başına 1 yılda öğreneceğin şeylerin çeyreğini 4 yılda anlatamıyorlar yurt dışında okursan üniversite yararlı tabii Türkiye'den bir cacık olmaz.
Yalnız eğitim kalitesi diyor tüm hepsini kapsayarak(hakkarideki lise de dahil ,robert koleji de ) yapılmış bir araştırma ama bence haklılar; 1 yılda internetten çalışılan bilginin çeyreğini 4 yıllık eğitiminde alamazsın diye iddia eden,internet cafeci olur diyen kafaların da bu toplumda mevcut olmasından dolayı; bu eğitim kalitesi (eğitime verilen değer) 99. olması bence gayet iyi başarı... İnternette herşeyi bulabileceğini,öğrenebileceğini sanarak Türkiye'de üniversitenin gereksiz olduğunu söyleyerek milletin heyecanına,hevesine ket vurma, yanlış yönlendirme udemy,youtube öğrencisi.

Yalnız eğitim kalitesi diyor tüm hepsini kapsayarak(hakkarideki lise de dahil, robert koleji de ) yapılmış bir araştırma ama bence haklılar; 1 yılda internetten çalışılan bilginin çeyreğini 4 yıllık eğitiminde alamazsın diye iddia eden, internet Cafe'ci olur diyen kafaların da bu toplumda mevcut olmasından dolayı; bu eğitim kalitesi (eğitime verilen değer) 99. olması bence gayet iyi başarı... İnternette her şeyi bulabileceğini, öğrenebileceğini sanarak Türkiye'de üniversitenin gereksiz olduğunu söyleyerek milletin heyecanına, hevesine ket vurma, yanlış yönlendirme Udemy, YouTube öğrencisi.

Aynen aynen bütün bilgisayar mühendisliği okuyanlar zekâsız oldukları için işsiz. Denklik olmadığı için değil. Türkiye üniversite eğitimini yurt dışında adam yerine koymadıkları için değil, başarısız oldukları için bir akıllı sensin 4 yıl harcayıp hiç bir işe giremeyenler yurt dışına çıkamayanların zekasında problem var değil mi? Bu kadar insan başaramamış sen başarmışsın tebrikler!
Ben kimsenin hevesine ket vurmuyorum anlaması kıt arkadaşım TR de okunmaz diyorum yurt dışında okursa evet mükemmel işler yapar ama TR eğitimi yurt dışında bir işe yaramıyor dil öğrenip üniversiteyi Avrupa'da okuması gerekiyor 4 yıl TR'de vakit kaybı yaşayacağına Avrupa'da daha iyi standartlarda daha iyi koşullarda öğrenim görür.

Ne kadar doğru bulunmasa da gerçekten kendi alanında iyi bir işe başlamak için iyi bir üniversiteden ortalama üstü bir notla mezun olman gerekiyor, şart mı? Değil. Bunun dışında özellikle yazılım ve bilgisayar mühendisliğinde kendi uğraş ve araştırmaların da büyük fark sağlıyor. Aslında çok işsiz dolaşan olmasının sebebi de bu mesleğin pek çok kişiye cazip gelmesinin sonucu bu alandaki insan sayısının artması.

Ama nihayetinde başarısına bakılmaksızın iki insan tipi var, sürekli gelişen ve çevresine uyum sağlayan; okuldaki dersleri geçip sınırlı bilgisiyle yetinen. Kendinizi ilkinin içinde görüyorsanız, iş bulamama gibi bir ihtimaliniz yok, insanlar sizi kapmaya çalışacaktır zaten. Ha dili konuşmaya gerek yok zaten.

Geri
Yukarı