Bilgisayar mühendisliğinden yazılım okumak

• Konuyu başlatan asdfsdgsdfgdfhfghs
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 34
  • Görüntüleme 9B
A

asdfsdgsdfgdfhfghs

Ziyaretçi
Merhaba arkadaşlar. Ben son sınıfım sınava hazırlanıyorum. Kodlamaya çok ilgim var yani yazılım mühendisliğine. Ama hani devlet üniversitesi yok en iyisi Manisa Celal Bayar Üni. oraya da gitmek istemiyorum. Diğerleri de hep özel. O yüzden bilgisayar mühendisliği okuyacağım. Bilgisayar mühendisliği okuyup yazılıma full focuslanabilir miyim ? Okulu bitirdiğimde yazılım iş ilanlarına girebilir miyim ? Bilgisayar mühendisliği mezunu olmama rağmen ?

Bilgisayar mühendisliği bölümü çok alanlı bir bölüm. Yazılım kısmı da var ama müfredat açısından bakarsan yazılım kısmı çok çok az. İş hangi okulda okursan oku sende bitiyor. Ancak yazılıma çok ilgiliysen kesinlikle yazılım mühendisliği seçmelisin. Ben bu konuda çok pişman oldum. Bize hala donanım bilgisi ittiriyorlar. Ama gelecek yazılımda. Bırak donanımı başkası yapsın değil mi?

Bilgisayar mühendisliği bölümü çok alanlı bir bölüm. Yazılım kısmı da var ama müfredat açısından bakarsan yazılım kısmı çok çok az. İş hangi okulda okursan oku sende bitiyor. Ancak yazılıma çok ilgiliysen kesinlikle yazılım mühendisliği seçmelisin. Ben bu konuda çok pişman oldum. Bize hala donanım bilgisi ittiriyorlar. Ama gelecek yazılımda. Bırak donanımı başkası yapsın değil mi?

Zaten ülkemiz donanım bilgisinden anlaşılıyor. RAM çoksa iyidir, 8 çekirdekse iyidir, i7 ise iyidir, Rampage süper marka, Nvidia'ysa iyidir...

Son düzenleyen: Moderatör:
@Silinen üye Ben Manisa'da yaşıyorum ve CBÜ Yazılım Mühendisliği önermiyorum. Çünkü kampüs ile tamamen zıt bir yerde Hasan Ferdi Turgutlu Teknoloji Fakültesi'nde eğitim görülüyor. Giderseniz tam anlamıyla bir üniversite havasında olmanız çok zor gözüküyor.
Size önerim üniversitelerin sitelerinden ders programlarını tek tek inceleyip yazılım ağırlıklı eğitim veren bir bilgisayar mühendisliği tercih etmeniz olacaktır.

Zaten ülkemiz donanım bilgisinden anlaşılıyor. Ram çoksa iyidir, 8 çekirdekse iyidir, i7 ise iyidir, Rampage süper marka, nVidiaysa iyidir...
Mesela bizim kullandığımız simülatör cihazlarımızda ki en masraflı kısım içinde kullandığımız yazılım ve onun ticari lisansı. Yerli bir alternatif olmadığı için yurtdışından almak zorundayız ve döviz gerçeğinden dolayı çok belimizi büküyor. Her sektörde yerli yazılım çözümleri daha çok olsa bizim gibi bir sürü dışarıya açılmak isteyen işletmelerin rahat nefes alacağını düşünüyorum.

Zamanında ben de aynı dertten muzdariptim. Bitirdiğim üniversitede 2010 giriş yılındaki müfredata göre daha çok donanım ve sözel ile alakalı dersler veriliyordu ve yazılıma az çok önem veriliyordu. Şimdi çoğu üniversitelerde yazılıma önem vermeye başladılar ama artık çok geçti. Dolayısıyla Bilgisayar Mühendisliğini bitirip Yazılım Mühendisi olarak işe başladım. Tavisyem şudur; bölümünü okurken öte yandan yazılıma olan ilgin hiç bir zaman eksilmesin, temponu düşürmemeye gayet göster. Bol bol fikirler, projeler üret, araştır ve gerçekleştirmeye başla. Bunları yaparken freelance ilanlarını takip edip inceleyebilirsin. Böylece kendini geliştirebilirsin ve rahat bir şekilde yazılım iş ilanlarına girebilirsin.

Zamanında ben de aynı dertten muzdariptim. Bitirdiğim üniversitede 2010 giriş yılındaki müfredata göre daha çok donanım ve sözel ile alakalı dersler veriliyordu ve yazılıma az çok önem veriliyordu. Şimdi çoğu üniversitelerde yazılıma önem vermeye başladılar ama artık çok geçti. Dolayısıyla Bilgisayar Mühendisliğini bitirip Yazılım Mühendisi olarak işe başladım. Tavisyem şudur; bölümünü okurken öte yandan yazılıma olan ilgin hiç bir zaman eksilmesin, temponu düşürmemeye gayet göster. Bol bol fikirler, projeler üret, araştır ve gerçekleştirmeye başla. Bunları yaparken freelance ilanlarını takip edip inceleyebilirsin. Böylece kendini geliştirebilirsin ve rahat bir şekilde yazılım iş ilanlarına girebilirsin.
Yukarıda ki arkadaş çok haklı. İşe alımlarda hangi okuldan mezun olduğundan çok hangi projelerde yer aldığın, hangi alanlarda ne gibi tecrübelerin olduğu veya kendi geliştirdiğin bireysel projelerinin çok büyük etkisi var. Bu alan sadece bir şeyler üretebildiğin veya üretilmesine katkı sağladığın sürece seni geliştirir. Kitap okuyarak olmuyor maalesef. Sürekli sahada çalışmalısın ve evde de olsan dışarıda da olsan bilgisayarının yanında olduğu her yer senin için iş sahası.

Ne kadar ilgili olunduğu çok önemli, programlamacı olmak için yazılım okumuş olmaya bile gerek olduğunu düşünmüyorum şahsen. Açıkçası bazı kişiler geleceğin yazılımda olduğundan bahsetmiş katılıyorum fakat yazılımın kullanım alanları tam anlamıyla genişleyebilmesi için donanımın da gelişmesi gerek. Aşağıda linkini bırakacağım sunumda da anlatıldığı üzere teknolojinin çağlarının başlangıcı donanımın hayata geçmesi ile olmuştur. Artık Büyük Veri olarak adlandırdığımız veri bulutu insanların zihinlerinde internetle benzer uçucu bir madde hissi yaratırken aslında bunların ötesinde bu verilerin kontrolünü ve depolanmasını sağlayanın donanımsal araçlar olduğunu unutuyorsunuz. Yazılım ile donanım doğru orantılı gelişir, biri çağ atlarken diğeri eninde sonunda ona yetişir, şuanda ikisinin de beraber yükseldiği bir çağdayız, aslında yazılım üstün değil, sadece donanımı yakalamış bulunmakta.

Benim sana tavsiyem (daha lise öğrencisiyim ben de ama araştırmalarımdan yola çıkarak) bilgisayar mühendisliği öğrenirken bir yandan kendini yazılım alanında geliştirmen ve yazılım ağırlıklı bir müfredata yönelmendir. Zaten üniversite sonrasında bir eğitime geçersen yazılım mühendisliğinde rahatlıkla uzmanlaşabilirsin.

Bilgisayar Mühendisliğinde. Donanımcı: İşlemci RAM öneren kişi değildir.
Bilgisayarda donanım üzerine çalışan hem mühendis hem de akademisyen arkadaşlarım şu dallar üzerine çalışıyorlar. Yazılım tabanlı ağ, ASIC ve FPGA tasarımı, 5G ve 6G için Anten tasarımı. 6LowPan vs.

Bilgisayar Mühendisliğinde. Donanımcı: İşlemci RAM öneren kişi değildir.
Bilgisayarda donanım üzerine çalışan hem mühendis hem de akademisyen arkadaşlarım şu dallar üzerine çalışıyorlar. Yazılım tabanlı ağ, ASIC ve FPGA tasarımı, 5G ve 6G için Anten tasarımı. 6LowPan vs.
Kusura bakma tam anlamıyorum. Yazılım da var mı içinde yani ?

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı