Bilgisayar mühendisliğinden yazılım okumak

• Konuyu başlatan asdfsdgsdfgdfhfghs
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 34
  • Görüntüleme 9B
Bilgisayar Mühendisliğinde. Donanımcı: İşlemci RAM öneren kişi değildir.
Bilgisayarda donanım üzerine çalışan hem mühendis hem de akademisyen arkadaşlarım şu dallar üzerine çalışıyorlar. Yazılım tabanlı ağ, ASIC ve FPGA tasarımı, 5G ve 6G için Anten tasarımı. 6LowPan vs.
Bu arkadaşlarınız (akademisyen değil de mühendis olarak) Türkiye'de mi yoksa yurt dışında mı çalışıyorlar? Gömülü sistemlere yönelmek istiyorum ancak Türkiye'de iş olanakları bakımından endişelenmiyor değilim.

Bilgisayar Mühendisliğinde. Donanımcı: İşlemci RAM öneren kişi değildir.
Bilgisayarda donanım üzerine çalışan hem mühendis hem de akademisyen arkadaşlarım şu dallar üzerine çalışıyorlar. Yazılım tabanlı ağ, ASIC ve FPGA tasarımı, 5G ve 6G için Anten tasarımı. 6LowPan vs.

Software-defined networking, 5G vb. biraz da elektronik haberleşmecilerin uğraştığı bir alan. Biz TCP/IP katmanlarının hepsine hakimizdir ama fiziksel katmanda elektronikçiler önde.

Ben de donanım-yazılım karışık çalışmalar yaptım. İşletim sistemleri, paralel programlama, VLSI tasarımı, bilgisayar mimarisi gibi. Elektronik işi de yapıyorum haliyle. Zaten Hatta VLSI dersi, ODTÜ'de sadece EE koduyla açılır.

Bu arkadaşlarınız (akademisyen değil de mühendis olarak) Türkiye'de mi yoksa yurt dışında mı çalışıyorlar? Gömülü sistemlere yönelmek istiyorum ancak Türkiye'de iş olanakları bakımından endişelenmiyor değilim.

Gerçek zamanlı gömülü yazılım tasarım mühendisiyim. Türkiye'de savunma sanayii, otomotiv ve beyaz eşya sektöründe iş bulmak mümkün. Ama web ve mobil developer ilanı kadar geniş bir saha bekleme. Bu yüzden kendini çok geliştirmen gerekecek. Direkt yaptığın ve yer aldığın projeler seni ön plana çıkarır. Eğer öğrenciysen mutlaka bu alanda staj yapmalısın.

Yazılım zaten var. Donanım tarafı öyle basit şeyler değil onu belirtmek istemiştim. Bilgisyar bilmiyle elektroniğin birleştirilmiş halidir Bilgisayar mühendisliği.
Doğru bir tanım olmuş. Bilgisayar bilimi tamamı ile bilgisayarı bilgisayar yapan özelliklere yoğunlaşırken elektrik elektronik mühendisliği bilgisayarı oluşturan parçalaru oluşturan parçalar üzerinde çalışır. Böylelikle iki tarafta da az çok bilginiz olur. Bilgisayar mühendisliği otomasyon gibi konularla da ilgilidir. Şahsen bunu ben tanımıma koymazdım ama tanıştığım bir profesör geniş tanımında otomasyon üzerinde de durmuştu ve yakın ilişkilerinden bahsetmişti.

Merhaba arkadaşlar. Ben son sınıfım sınava hazırlanıyorum. Kodlamaya çok ilgim var yani yazılım mühendisliğine. Ama hani devlet üniversitesi yok en iyisi Manisa Celal Bayar Üni. oraya da gitmek istemiyorum. Diğerleri de hep özel. O yüzden bilgisayar mühendisliği okuyacağım. Bilgisayar mühendisliği okuyup yazılıma full focuslanabilir miyim ? Okulu bitirdiğimde yazılım iş ilanlarına girebilir miyim ? Bilgisayar mühendisliği mezunu olmama rağmen ?

Zaten okumanız gereken bölüm bilgisayar mühendisliği.

Merhaba arkadaşlar. Ben son sınıfım sınava hazırlanıyorum. Kodlamaya çok ilgim var yani yazılım mühendisliğine. Ama hani devlet üniversitesi yok en iyisi Manisa Celal Bayar Üni. oraya da gitmek istemiyorum. Diğerleri de hep özel. O yüzden bilgisayar mühendisliği okuyacağım. Bilgisayar mühendisliği okuyup yazılıma full focuslanabilir miyim ? Okulu bitirdiğimde yazılım iş ilanlarına girebilir miyim ? Bilgisayar mühendisliği mezunu olmama rağmen ?
İngilizceyi de yanına kat mesleğinle belgenle vur kendini Almanya'ya. hayatını kurtardığım için bana dua edersin sonra..

İngilizceyi de yanına kat mesleğinle belgenle vur kendini Almanya'ya. hayatını kurtardığım için bana dua edersin sonra..
Almanya'da üniversiteler Almanca ayrıca Almanya'da yaşamak düşündüğünüzden pahalıya geliyor her ne kadar part-time çalışma imkanı olsa da . Yaşam ücretleri şehirden şehire değişiyor ve dediğim gibi kendi ülke düzeylerinde C1 civarı Almanca bekliyorlar.

Geri
Yukarı