Bilgisayar programcılığı okumak

war_axe46

Centipat
Bu sene üniversite sınavına girdim ve kötü bir başarı sıralaması elde ettim mezuna kalmak istemiyordum. Mental ve ekonomik açıdan beni sıkıntıya sokacağı barizdi bu yüzden tercih hakkımı kullanıp öğretmenlerimin tavsiyesi doğrultusunda tercih yaptım ve 22.tercihimde Malatya inönü üniversitesi 4 yıllık kimya bölümü geldi. Normalde yazılım alanında kendimi geliştirmekti amacım ama puanım yetmedi. Birkaç gündür bu konu yüzünden sevmediğim bölümde okuyup hayatımın kayacağını düşünmekten uyuyamıyorum :D şu sıralar da 2 yıllık bilgisayar programcılığı okumak kafama takıldı bu bölümde verilen eğitimin yeterli olmadığını biliyorum sadece sosyallik ve bir şekilde network kurabileceğim ihtimali var gibi ve kendimi geliştirebileceğim 2 yıl sunuyor. Tabii diğer yazılım/bilgisayar mühendisliği bölümleriyle kıyaslanamaz sizce bir yıl sonra sınava tekrar girip ege de programlama okumam mantıklı olur mu ya da sınava girmeden geçebileceğim bir sistem var mı bilmiyorum. Şimdiden tavsiyeleriniz tecrübeleriniz ve görüşleriniz için teşekkürler.

Ya da kimya bölümünü okurken aynı zamanda yazılım alanında kendimi geliştirsem diplomalı yazılımcıdan çok bir farklım olur mu? en azından lisans diplomam da olmuş olur.

Bu sene üniversite sınavına girdim ve kötü bir başarı sıralaması elde ettim mezuna kalmak istemiyordum. Mental ve ekonomik açıdan beni sıkıntıya sokacağı barizdi bu yüzden tercih hakkımı kullanıp öğretmenlerimin tavsiyesi doğrultusunda tercih yaptım ve 22.tercihimde Malatya inönü üniversitesi 4 yıllık kimya bölümü geldi. Normalde yazılım alanında kendimi geliştirmekti amacım ama puanım yetmedi. Birkaç gündür bu konu yüzünden sevmediğim bölümde okuyup hayatımın kayacağını düşünmekten uyuyamıyorum :D şu sıralar da 2 yıllık bilgisayar programcılığı okumak kafama takıldı bu bölümde verilen eğitimin yeterli olmadığını biliyorum sadece sosyallik ve bir şekilde network kurabileceğim ihtimali var gibi ve kendimi geliştirebileceğim 2 yıl sunuyor. Tabii diğer yazılım/bilgisayar mühendisliği bölümleriyle kıyaslanamaz sizce bir yıl sonra sınava tekrar girip ege de programlama okumam mantıklı olur mu ya da sınava girmeden geçebileceğim bir sistem var mı bilmiyorum. Şimdiden tavsiyeleriniz tecrübeleriniz ve görüşleriniz için teşekkürler.

Eğer direk kolay yoldan para arıyorsan programcılık okuyabilirsin fakat, şu an da gördüğün teknoloji şirketlerinin çoğunu kuranlar bilgisayar (mühendisi) yani bu sebeple eğer başta fazla para kazanayım sonra da aynı olsun diyorsanız programcılık ama, başta az kazanayım deneyimle şirket kurayım diyeceksiniz bilgisayar mühendisliğini seçebilirsiniz.

Programcılık okuyabilirsin. Başkent Üniversitesinde 2.Sınıfa geçtim programcılıkta. Bizim okulda çoğu mühendislikten çok şey öğretiyorlar. Yazılım alanına gireceksen haberin olsun istersen ODTÜ'ye git kendin öğrenmen gerekecek çoğu şeyi. Mobil veya Web Dev olurum diyorsan Programcılıktan sıkıntı yaşamazsın. Data Science gibi alanlara yönelirim diyorsan ki ben o durumdayım DGS'ye hazırlanıp mühendisliğe geçersin.

Dostum eğer gerçekten okumak istiyorsan (programcılık mezunuyum) kimya bölümünü devam ederken Anadolu üniversitesi sayesinde açıktan da bilgisayar programcılığı okuyabilir tekrar Anadolu üniversitesi sayesinde de 4 yıllığa tamamlayabilirsin ki ben şu an açıktan 4 yıllığa tamamlıyor ve aynı zamanda çalışıyorum.

Bilgisayar programcılığı 2. sınıf öğrencisiyim, bu sektörde çok fazla insan var. Okuyan okumayan herkes yazılımcı oluyor, tavsiyem şu anki bölümünden ilerle ama yazılım da istersen, kendin kurslardan da öğrenebilirsin ya da açık öğretim sisteminde varsa o şekilde de olunabilir.
Bu arada, bilgisayar üzerine bir bölüm okumak küçüklük hayalim de olsa son 3-5 senedir aklımda kimya bölümü de vardı, Breaking Bad'ten sebep ahhahaf

Dostum eğer gerçekten okumak istiyorsan (programcılık mezunuyum) kimya bölümünü devam ederken Anadolu üniversitesi sayesinde açıktan da bilgisayar programcılığı okuyabilir tekrar Anadolu üniversitesi sayesinde de 4 yıllığa tamamlayabilirsin ki ben şu an açıktan 4 yıllığa tamamlıyor ve aynı zamanda çalışıyorum.

Kimya gibi boş bir bölümde 4 yılını heba edip zaman ve para kaybına uğrayacak, ayrıca sınav stresi de olacak bu riske girmeye değmez.

Kafam çok karıştı galiba bu sene giderim. Okulu bırakıp ilk seneden tekrar hazırlanabilme ihtimalim de olabilir. Bazen keşke mezuna kalsaydım diyorum.

Kafam çok karıştı galiba bu sene giderim. Okulu bırakıp ilk seneden tekrar hazırlanabilme ihtimalim de olabilir. Bazen keşke mezuna kalsaydım diyorum.

Yatay geçişle üniversite ve bölüm değiştirme şansım da var.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı