Bilgisayar programcılığı okuyorum diye üzülmeli miyim?

595914

Centipat
Bilgisayar müh. Okumak isterdim. Çok daha detaylı şekilde bilgisayar hakkında bilgi öğreniyorsun. Yazılımı da daha detaylı anlatıyorlardır. PC programcılığında ilk senem ve adamakıllı yazılım dili dersimiz yok. Sadece C# var ama onu da adamakıllı öğretmiyorlar mı diyeyim belki bilgisayar mühtede sadece temelden verip gerisini size bırakıyorlardır tıpkı şu anki okuduğum bölümüm gibi. Bir yandan diyorum kendimi geliştirmeye devam edeyim. Bir tane OOP diline ağırlık vereyim web geliştirmede ve veritabanında uzmanlaşayım, OOP dilinde belli bir dala yöneliyim zaten uygulamalı bilimler üniversitesi olduğu için ikinci senenin 2. dönemi komple staj olacak ve sektöre aslında PC müh okuyanlardan önce girmiş olacağım. Bu şekilde avantaj olarak bakıyorum. Sizinde izleyeceğim yol konusunda önerisi olan var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben bilgisayar programcılığı bitirdim. Kardeşim analitik düşünceye sahipsen algoritma kurabiliyorsan her dili öğrenebilirsin.
Biz algoritma dersini C ile aldık. Şuan bir şirketteyim çalışıyorum. Okulda gördüğüm herşey şirkette karşıma çıkıyor. Sana tavsiyem algoritmayı kavradıysan ne yaptığını biliyorsan sürekli proje geliştir ve hocalarına danış onlara soru sor. İnternetten baka baka yap öğrenmeye çalış. Mesela C# görüyorsun wpf veya blazor ile proje geliştirmeye çalışabilirsin. İkiside birbirinden eğlenceli.

Bilgisayar mühendisliği 1. sınıf öğrencisiyim.
İlk dönem dersleri:
  1. Mat 1 (Calculus - Analiz konusu)
  2. Fizik 1 (Mekanik konusu)
  3. Lineer Cebir
  4. İngilizce 1 (A1-A2 arasına kadar)
  5. Türk Dili 1
  6. Bilgisayar mühendisliğine giriş (Okul hakkında bilgi, mühendislik etiği vs)
  7. Bilgisayar ve programlamaya giriş (Bilgisayarın tarihçesi ve C'ye giriş)
İkinci dönem dersleri:
  1. Mat 2 (Calculus - Analiz devamı)
  2. Fizik 2 (Elektromanyetik konusu)
  3. Ayrık matematik
  4. İngilizce 2 (A2-B1 arasına kadar)
  5. Türk Dili
  6. Algoritmalar ve Programlama (Algoritma örnekleri ve Java'ya giriş)
  7. Deney Aletleri ve Ölçümler
Bizim de pek progralama/yazılım dersi olmuyor.
Pek bilgin yoksa C ile başlamanı öneririm. Harvard da dahil olmak üzere birçok okulda C ile başlatıyorlar, boşuna değildir. Belirli bir seviyeye gelince ne yapmak istiyorsan o alana yönelir oranın dilini öğrenirsin.

Bilgisayar müh. Okumak isterdim. Çok daha detaylı şekilde bilgisayar hakkında bilgi öğreniyorsun. Yazılımı da daha detaylı anlatıyorlardır. PC programcılığında ilk senem ve adamakıllı yazılım dili dersimiz yok. Sadece C# var ama onu da adamakıllı öğretmiyorlar mı diyeyim belki bilgisayar mühtede sadece temelden verip gerisini size bırakıyorlardır tıpkı şu anki okuduğum bölümüm gibi. Bir yandan diyorum kendimi geliştirmeye devam edeyim. Bir tane OOP diline ağırlık vereyim web geliştirmede ve veritabanında uzmanlaşayım, OOP dilinde belli bir dala yöneliyim zaten uygulamalı bilimler üniversitesi olduğu için ikinci senenin 2. dönemi komple staj olacak ve sektöre aslında PC müh okuyanlardan önce girmiş olacağım. Bu şekilde avantaj olarak bakıyorum. Sizinde izleyeceğim yol konusunda önerisi olan var mı?
Bende aynı bölümde 2.sınıf okuyorum. Valla bizim okulda ilk dönem akış diyagramları flow chart felan sonra direk c# görmeye başladık. 2.sınıfı ise saymıyorum bile php,c++,c# hepsini öğretiyorlar. Tabi okulun öğretmesiyle kalmıyor senin de istekli ve araştırmacı olup derslere iyi çalışmak gerek.

İlk dönem dersleri:
  3. Lineer Cebir
  5. Türk Dili 1
İkinci dönem dersleri:
  3. Ayrık matematik
  5. Türk Dili
Pek bilgin yoksa C ile başlamanı öneririm. Harvard da dahil olmak üzere birçok okulda C ile başlatıyorlar, boşuna değildir. Belirli bir seviyeye gelince ne yapmak istiyorsan o alana yönelir oranın dilini öğrenirsin.
bilgisayar muh 1. Sinif ogrencisiyim. Bizde edebiyat ve lineer cebir yok sanirim onun disinda ayni gibi. Bir ekleme yapayim, okul hic bilmeyenler de oldugu icin C'yi yavas isliyor.

İlk dönem dersleri:
  3. Lineer Cebir
  5. Türk Dili 1
İkinci dönem dersleri:
  3. Ayrık matematik
  5. Türk Dili
3. siniftan sonra bolum derslerin disinda ders gormemeye baslayinca anlarsin.

Geri
Yukarı