Bilgisayar sıfırlama virüsü siler mi?

EmrecanPolidaa

Centipat
Geçen gün bir dosya yükledim. VirusTotal'de taratinca trojan uyarısı verdi. Dosyayı sildim ancak virüsün bilgisayarda kalmış olmasından şüphe ediyorum. Bilgisayarim laptop. Ben bundan daha önce de bilgisayarımı sifirlamistim. Windows format atma, sıfırlama ve temiz kurulum, bunlardan hangileri virüsü kesinlikle siler? USB olarak klavyem ve farem var bilgisayara takılı. Virüs bu aygıtlara bulaşmış mıdır? Ne yaparsam virüsten %100 kurtulurum. Yanıtlarsanız sevinirim.

Ana kart yazılımına bulaşmışsa formata rağmen kalır, ancak bu aşırı düşük bir ihtimaldir, neredeyse %0'a yakın. Bu eskiden (ki o zaman da çok nadirdi) olabiliyordu ama modern BIOS'larda buna karşı daha ciddi önlemler mevcut.

En garantisi bence bir USB kurulum medyası hazırlayıp, Özel kurulumu seçip, tüm diskleri biçimlendirdikten veya sildikten sonra yeni birim yaratıp sıfırdan Windows kurmak. Bunun dışında Windows Ayarları üzerinden yapmanın da yolu var.
Malesef o kadar bilgim yok USB siz bir şekilde kolayca format atıp kurtulmak istiyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı