Bilgisayar virüsü korkusu nasıl yenilir?

Bizim şirket sahibinin banka hesabında 400 milyon dolardan fazla para var o senin kadar umursamıyor. Virüs mü girmiş ne olmuş. Doktora görünmende fayda var.

Ben de diyorum ki Virtual machine e gerek yok. Yesin virüsü doğrudan. Çökertsin Windows'u.

Önemli dosyalarını yedekleyecek bir yer yoksa?

Hocam Kaspersky'ı bu bilgisayarıma yüklemeyi denedim ama siyah ekran kalıyor. Malwarebytes ile aralarında çok fark yoktur umarım.

Fark var. Bir tanesi Anti-Malware diğeri Anti-Virüs. Malwarebytes tarama için iyidir, Kaspersky gerçek zamanlı koruması iyidir. Malwarebytes'in gerçek zamanlı koruması antivirüs kadar iş yapmıyor bence. Kaspersky yerine ESET, BitDefender kurabilirsin.

Arkadaşlar ben size bu konuda nasıl takıldığımı söyleyim. Bilgisayar içinde gelen antivirüs programlarını siliyorum. Windows içinde gelen firewall ı sürekli kapalı tutuyorum.

Bence bu kadar korkmaya gerek yok. Biraz fazla abartıyormuşsunuz gibi geldi bana. Ben antivirüs bile kullanmıyorum. Malwarebytes gerçek zamanlı koruma yerine ESET, BitDefender gibi lider antivirüs markaları kullanın. Tarayıcı güvenliği için Malwarebytes browser guard kullanabilirsiniz. Reklam engellemek için AdGuard kullanın.
Hocam sorun da o işte abartıyorum ama korkumun önüne geçemiyorum. Psikoloğa görünsem işime yarar mı?

Hesaplariniz çok çok önemliyse PC'den girmeyin zaten hesaplarımız telefonlarda açık extra bir de PC'de açık olmasına gerek yok ve ortak kullanım olduğu icin kişisel hayatın gizliliği açısından güvenli degil. Onun dışında hayatım boyunca antivirüs programı kullanmadım Defender çok gelişti sıkıntı olduğu zaman müdahale ediyor zaten. İnternet konusundada Opera kullanıyorum reklamları ve pop-upları engelliyorum sorun olmuyor. Dert edilecek bir şey yok yani.

Önemli dosyalarını yedekleyecek bir yer yoksa?

Bunu yazarken birkaç salise düşünseydin keşke. Dünyada şu an trilyonlarca Cloud hizmeti sunan site var. Gitsin upload etsin bir yere. O da mı olmadı harici disk alsın bir tane. Ama Free Cloud sitelerine upload etmiyorsa bu benim sorunum değil. MediaFire, iCloud, Drive bunlara da mı güvenmiyor?

Hocam sorun o işte abartıyorum ama korkumun önüne geçemiyorum. Psikoloğa görünsem işime yarar mı?

Psikoloğa görünmene gerek yok bence. Korkman birazcık normal olabilir ama abartıyorsun gibi geldi. ESET kullanın, tarama için Malwarebytes kullanırsınız. ESET çoğu tehditi engelliyor zaten. Tarayıcı güvenliğini anlatmıştım.

Bunu yazarken birkaç salise düşünseydin keşke. Dünyada şu an trilyonlarca Cloud hizmeti sunan site var. Gitsin upload etsin bir yere. O da mı olmadı harici disk alsın bir tane. Ama Free Cloud sitelerine upload etmiyorsa bu benim sorunum değil. MediaFire, iCloud, Drive bunlara da mı güvenmiyor?

Adam bilgisayarına güvenmiyor gökten virüs iner diye. Cloud'lara mı güvenecek?

Vallahi ben Google'in o kadar gizlilik sorunları varken Drive'a yüklemezdim. Nextcloud owncloud gibi güvenilir Cloud'lar daha iyi bence. Ek olarak hala Linux iddiamın arkasındayım. Btrfs kullanan bir dağıtım kurup snapshotlar alırsın. Bir şey oldu mu direk rollback yapıp sistemi eskisine döndürürsün.

Beni Windows'un hataları bıktırmıştı, ondan geçtim. Çok da rahatım herkese öneririm.

Yeni konular

Geri
Yukarı