Bilgisayara virüs bulaştı diye paranoyak oldum

ata11980871

Centipat
Arkadaşlar son zamanlarda bilgisayarıma virüs bulaştı mı gibi sorularla karmaşa içindeyim, birkaç gün önce Binance kayıt olmuştum gelen e postalardan şüphelendim diye hesabımı sildim :D daha öncesinde de Reddit'ten gelen şüpheli bir mail nedeniyle tüm şifrelerimi değiştirip mevcut e-posta hesabımı ve Apple kimiğimi silip yeni hesap açıp tüm cihazlarımı fabrika ayarlarına döndürüp. Tüm sosyal hesaplarımın maillerini değiştirdim :D evet bayağı paranoyak oldum. Daha böyle birkaç tane daha olay var ne yapmam gerek? Taktik lazım. Her sabah uyanınca Kaspersky tam tarama yapıyorum🤣

Arkadaşlar son zamanlarda bilgisayarıma virüs bulaştı mı gibi sorularla karmaşa içindeyim, birkaç gün önce Binance kayıt olmuştum gelen e postalardan şüphelendim diye hesabımı sildim :D daha öncesinde de Reddit'ten gelen şüpheli bir mail nedeniyle tüm şifrelerimi değiştirip mevcut e-posta hesabımı ve Apple kimiğimi silip yeni hesap açıp tüm cihazlarımı fabrika ayarlarına döndürüp. Tüm sosyal hesaplarımın maillerini değiştirdim :D evet bayağı paranoyak oldum. Daha böyle birkaç tane daha olay var ne yapmam gerek? Taktik lazım. Her sabah uyanınca Kaspersky tam tarama yapıyorum🤣
Yapabileceğin en iyi şey umursamaktır :)

Olur olmaz sitelere girmez, kaçak siteden dosya indirmez ya da virüs riski olan bir siteye girmezseniz bir şey olmaz. Şüphelerden arınmak için ise haftada 1 defa tam tarama yapın.

merhabalar öncelikle endişenizi azaltmak için yazıyorum virüs nasıl bulaşır;

1. Tarayıcı yoluyla , eklenti , uzantı , ve bazı kırık linklerin oluşturduğu html kodların içine adeta kamp kurmuş solucan diye tabir edilen birken 2 3 saniye içinde bin olan virüsler
  2. Mail kutusuna gelen her postayı açmayın (bazı kaynaklarda posta nın açılmasında bir zarar yok içeriğindeki resime veya linke tiklanmasin der fakat size gonderilen konu başlığındaki tıklamada da bulaşabilir kesin bilgidir)
  3. sosyal medyadaki sohbetlerinizdeki her gönderilen resime tıklamayın resim içerisine çok basit bir şekilde trojen , truva gibi virüs ler konulabilir
  4. usb,mmsd, hafıza kartları vs vs gibi veri depolama elemanlarında virüsler çok rahat taşınabilir ve bulaştırılabilir.
  5. rar , zip içindeki virüsler antivirüs programlarini tarafından o dosyayi kendin ayiklamadigin sürece görmez
  6. son olarak bazı video sitelerindeki video oynatma tiki olan sağa doğru üçgen şekilde olan play tuşuna çok rahat bir şekilde kodlayip virüs atabilirler

Aynı sorun bende de AMOLED yanığı konusunda var. Telefonu aldığımdan beri en büyük korkumdu. 9 Ağustos'ta bir anlık dikkatsizlikle 30dk ekranı açık bıraktım ve AMOLED yanığı oldu. Garantiye gönderdim ekran değişti dün geldi. Fakat yine de gri ekranda sol üst kısımda saat kısmının izi çıkmış gibi geldi. Sonradan bunun psikolojik olduğunu anladım fakat yine de bi' yarım saatte bir kontrol edesim geliyor :D

Yeni konular

Geri
Yukarı