Bilgisayara virüs girdi

ppisiko

Centipat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
13th Gen Intel(R) Core(TM) i5-13420H 2.10 GHz
16 GB RAM
GeForce RTX 2050 (4GB)
512 GB SSD
Windows 11 Home Single Language
Emin olmamakla beraber geçenlerde fare imlecinin yanında ki işlem çarkının 2 saniyede bir döndüğünü fark ettim. Daha sonra az önce bilinmeyen hesabın Windows özellikleri güvenlik kısmında en üstte tam denetime sahip olduğunu gördüm ve kaldırdım. Kaspersky Free ile 1 saat süren tam tarama gerçekleştirdim herhangi bir sorun bulunamadı ancak yine de içim rahat değil. Daha ne yapabilirim? (mining, trojan vb. unsurlardan şüpheleniyorum) şimdiden teşekkür ederim.

*Unutulan bilgilendirme.

Fare imlecinin yanında ki işlem çarkının 2 saniyede bir döndüğü olayını "open broadcaster software" uygulamasını açtıktan sonra fark ettim. Şu anda uygulama açık ve dediğim olay gerçekleşiyor.

Son düzenleme:
Öncelikle geçmiş olsun. Malwarebytes ile tarat derim. Şayet durum daha kötü olursa sistem geri yükleme noktası var ise sistem geri yükleme yap eğer sorunun devam ediyorsa temiz kurulum yapman en iyisi.

Silindiğinden emin olamıyorsan format at geç.

Hocam mahalle bilgisayarcıları forumumu burası hemen format. Küçük bir virüs için başka seçeneklerde var. Öğrenmeye çalışıyorum.

Öncelikle geçmiş olsun. Malwarebytes ile tarat derim. Şayet durum daha kötü olursa sistem geri yükleme noktası var ise sistem geri yükleme yap eğer sorunun devam ediyorsa temiz kurulum yapman en iyisi.

Teşekkür ederim. Malwarebytes daha önce ki tecrübelerimden sebep kullanmamayı tercih ederim. Geri yükleme noktasına nereden ulaşabilirim?

Görev yönetici ekranında virüs adını görebiliyorsanız yada bir şekilde virüs adını biliyorsan CMD panelinden virüsü temizleyebilirsin.

• CMD'yi yönetici olarak çalıştır.
  • Virüsün olduğu diski yazarak (örneğin C:) ENTER'a bas.
  • attrib -s -h -r /s /d . yaz ve ENTER'a bas.
  • dir yaz ve Enter'a bas virüsün adını bul ve "del dosyaadi.uzanti" yaz, virüsün adınır bilmiyorsan CTRL + ALT + DELETE ile görev yöneticisini açıp adını görebilirsin.
Bu işlemleri yaparak sorunu çözebilirsin, eğer yapamazsan bana ulaş Microsoft Hızlı Yardım ekranından uzaktan bağlantı yaparak sorununa yardımcı olabilirim.

Hocam mahalle bilgisayarcıları forumumu burası hemen format. Küçük bir virüs için başka seçeneklerde var. Öğrenmeye çalışıyorum.

Teşekkür ederim. Malwarebytes daha önce ki tecrübelerimden sebep kullanmamayı tercih ederim. Geri yükleme noktasına nereden ulaşabilirim?

Denetim masası> arama çubuğuna kurtarma yaz>sistem geri yükleme noktası oluştur.
Eğer yapamaz iseniz Discord: zBongostrafe_ ile yardımcı olabilirim. Fakat sistem geri yükleme temiz bir şekilde noktasına dönebilmek için temiz bir şekildeyken oluşturulmuş olması gerekmektedir.

Görev yönetici ekranında virüs adını görebiliyorsanız ya da bir şekilde virüs adını biliyorsan CMD panelinden virüsü temizleyebilirsin.

• CMD'yi yönetici olarak çalıştır.
  • Virüsün olduğu diski yazarak (örneğin C:) Enter'a bas.
  • Attrib -s -h -r /s /d . yaz ve Enter'a bas.
  • Dir yaz ve Enter'a bas virüsün adını bul ve "del dosyaadi. Uzanti" yaz, virüsün adınır bilmiyorsan CTRL + alt + delete ile Görev Yöneticisi'ni açıp adını görebilirsin.
Bu işlemleri yaparak sorunu çözebilirsin, eğer yapamazsan bana ulaş Microsoft hızlı yardım ekranından uzaktan bağlantı yaparak sorununa yardımcı olabilirim.

Görev Yöneticisi ekranında anormal bir uygulama defalarca bakmama rağmen göremedim. Onun dışında dediğiniz olayı yine de deneyip CMD üzerinden taradım ancak bütün dosyalar "acces denied" yazıları ile kaplıydı.

Win + R yapıp kutucuğa mrt yazın. Microsoft Kötü Amaçlı Yazılımları Temizleme Aracı açılacaktır.

Talimatları izleyerek Tam Tarama yapın.

Win + r yapıp kutucuğa mrt yazın. Microsoft kötü amaçlı yazılımları temizleme aracı açılacaktır.

Talimatları izleyerek tam tarama yapın.

Teşekkür ederim. Şu anda deniyorum eğer sorun olursa güncelleme paylaşırım.

Yeni konular

Geri
Yukarı