Bilgisayarcının toplama sistemi monte etmeye 2000 TL istemesi normal mi?

Bugün PC parçaları aldım ve kendim birleştirmeye çekindiğim için haritalar uygulamasındaki çevremdeki esnaflara baktım bilgisayar yapabilecek.

Eki Görüntüle 2157752

Şu fotoğraftaki parçaları birleştiremeye 2000TL istedi, diğeri de 2500TL. Sizce bunlar beni dolandırmaya mı çalışıyor?

Eki Görüntüle 2157753

Ve kendisi kurulumu biz yapalım performans kaybı olmasın (?) yazdı. Anlamadım şahsen. Bu işin fiyatı gerçekten 2 bin TL'den mi başlıyor?

Performans kaybı ne alaka zaten internette binlerce video mevcut üstüne forumdada varsınız yani yardımcı oluruz 2000 lira gidip sisteme takviye yapabilirsin SSD'dir RAM'dir vs.

Millet nereden para koparırım diye düşünüyor herhalde ehliyet sınavına girdiğim ikokulda çantamı emanet olarak kantine bırakabileceğim söylendi 20 lira istedi mecbur tanıdıkta yok diye verdik.

Hocam sende ne yaptın? 200 tl ye anca gider tavuk döner menü yersin. Adam parçaların montesini yapacak. Kablolama yapacak. Sistemdi, gerekli güncellemelerdi, gerekli programlardı bunları yükleyecek. Bunları 1- 1.5 saatte anca yapar. Adamın da bir dünya masrafı var vergiydi kiraydı sigortaydı vb. Tamam 2000 bin lira çok uçuk bir fiyat ama bu yapılanların da ederi asla 200 tl olmaz. 600-700 lira bu hizmet için normaldir. Yani 200 liraya sana format bile atmazlar. Artık 200 liranın sadece adı kaldı. MediaMark çalışanı da zaten el altından yapacak ne kirası var ne vergisi var ne de bir işletme gideri var. O yüzden 500 lirayı direk kendine alacağından o fiyatı vermiştir.
Hocam tamam dediğinde haklı olabilirsin. Ama adamlarda çok uçuk fiyat çekiyor. İ
Cidden birisi istese ben ondan para bile almam. En kötü 200 fln atar o da mahçup hissetmesin diye. Kendim bizzat kasa temizliği ve bios güncellemesi için sordum. Adam 500 dedi. Kasa temizlemeyi çıkartırsak ne kadar dedim yine 500 dedi. Diğer taraftan test için gittiğimde de 500 istediler. Alt tarafı 5 dkk anakart ve işlemci ile test edicek. Arkadaşda deneyecektim kasasına sığmadı. Kablolama güzel diye anakartı çıkartmak istemedim. Senin dediğin kira vb olayına gelirsek bu durum herkes için geçerli değil. Bunlar değişkenlik gösterebilir. Belki dükkan kendi üstüne. Şehir ekonomiside fark eder bizim burda dürümler hala düşük fiyatta.

Hocam tamam dediğinde haklı olabilirsin. Ama adamlarda çok uçuk fiyat çekiyor. İ
Cidden birisi istese ben ondan para bile almam. En kötü 200 fln atar o da mahçup hissetmesin diye. Kendim bizzat kasa temizliği ve bios güncellemesi için sordum. Adam 500 dedi. Kasa temizlemeyi çıkartırsak ne kadar dedim yine 500 dedi. Diğer taraftan test için gittiğimde de 500 istediler. Alt tarafı 5 dkk anakart ve işlemci ile test edicek. Arkadaşda deneyecektim kasasına sığmadı. Kablolama güzel diye anakartı çıkartmak istemedim. Senin dediğin kira vb olayına gelirsek bu durum herkes için geçerli değil. Bunlar değişkenlik gösterebilir. Belki dükkan kendi üstüne. Şehir ekonomiside fark eder bizim burda dürümler hala düşük fiyatta.
Dükkan adamın üstüne olunca ne olacak? Aylık kira derdi olmuyor ama o vergiler, faturalar yine biniyor...
En basitinden evinde yaktığın elektriğin 1 kWh'ı yaklaşık 1.5₺ iken dükkanlarda bu fiyat yaklaşık 4.5₺. Bu sadece bir örnek uzun uzun anlatmayım.

Esnaf olmayan bilemez. Milleti çarpmaya da gerek yok orası ayrı mesele.

Dükkan işletmek kolay değil anlayın şunu artık.

Hocam bilgi para demek. Benim yaptığım tasarımlar bazen 10 dakikamı almıyor ve emin olun çıldırtacak fiyatlar alıyorum ve istiyorum. Emeğin tartısı yoktur sadece ederi tartışılır.
Haklısın hocam grafik işi öyle. Bilmeyen insana kakalamak çok kolay. Geçen bir tanıdıkla konuşuyorduk. İnstaya post attıracak. Cocuk 4 resmi yan yana koymuş ve 100 lira almış. Bunu kendisi 2 dkk yapmak istese yapar zaten. Ama zamanı olmadığı için böyle bi yola başvuruyor. Bilgisi olmadığı içinde bu fiyata yaptırıyor.

Dükkan adamın üstüne olunca ne olacak? Aylık kira derdi olmuyor ama o vergiler, faturalar yine biniyor...
En basitinden evinde yaktığın elektriğin 1 kWh'ı yaklaşık 1.5₺ iken dükkanlarda bu fiyat yaklaşık 4.5₺. Bu sadece bir örnek uzun uzun anlatmayım.

Esnaf olmayan bilemez. Milleti çarpmaya da gerek yok orası ayrı mesele.

Dükkan işletmek kolay değil anlayın şunu artık.
Dostum sence o adamlar senden aldığının tam vergisini verdiğine inanıyormusum cidden ? 2000 diyorsa bazen hiç göstermiyor. Göstermelik olarakta 200 liralık gösteriyor. Emlakçılar bile öyle. Ev tutarken adam ibana atacaksanız 6000 bin elden verecekseniz 5000 dedi. İban işinede çözüm bulanlar var.

Cidden birisi istese ben ondan para bile almam. En kötü 200 falan atar o da mahcup hissetmesin diye. Kendim bizzat kasa temizliği ve BIOS güncellemesi için sordum. Adam 500 dedi. Kasa temizlemeyi çıkartırsak ne kadar dedim yine 500 dedi. Diğer taraftan test için gittiğimde de 500 istediler. Alt tarafı 5 dakika anakart ve işlemci ile test edecek. Arkadaşta deneyecektim kasasına sığmadı. Kablolama güzel diye anakartı çıkartmak istemedim. Senin dediğin kira vb olayına gelirsek bu durum herkes için geçerli değil. Bunlar değişkenlik gösterebilir. Belki dükkan kendi üstüne. Şehir ekonomiside fark eder bizim burada dürümler hala düşük fiyatta.

Haklı olabilirsin mi? Enteresan. Çünkü sana göre haklı olmama durumum da var. Bak güzel kardeşim. Sen sanırım esnaflık yapmayı, ev geçindirmeyi kolay bir şey sanıyorsun ama sanma. Belli ki ne esnaflık yapmışsın, ne de ev geçindirmişsin ki böyle bol keseden mazeretler uyduruyorsun. Yok iş yeri kendinin olabilir yok şehir ekonomisi de fark eder yok bizim burada dürümler hala düşük fiyat yok vergi kaçırıyordur gibi lafları inan 6 yaşındaki çocuk söylemez. Bak sana simit çay hesabı yapayım. Bir simit 12,5 lira bir bardak çay 10 lira. 4 Kişilik bir ailenin günde 3 öğün sadece simit çay masrafı 8100 lira. Bak yanında katık falan yok. Sadece kuru simit ve çay. Çok yakında da simit 15 olacak. Yani o zaman yeni hesabı sen yap artık. İnsanlar iş yerlerinde kendi sigortalarını kendileri ödüyor. Yanında işci çalıştırıyorsa düşün maliyetini. Yani senin anlayacağın esnafın bir dünya gideri varken artık öyle eskisi gibi iş yapamama durumu da vardır. Ekonomi malum ortada, dolar almış başını gitmiş. Her gün zam üstüne zam geliyor. Bugün aldığın bir gıdayı yarın aynı fiyata alamıyorsun. O yüzden yok 200 lira yeter gibi bilmem kaç yıl öncenin fiyatıyla düşünme. Bugün 200 lira ile ne alabilirsin? Tabii ki öyle geçim derdin yoksa öyle aile bakmıyorsan öyle masraflarla boğuştuğun bir işletmen yoksa tabii ki ben olsam para bile almam bu işlemlerden diyebilirsin ama hayat şartları öyle toz pembe değil. Gecen sene kiralar 3000-4000 lira iken bu sene 20000-250000 liralara sence neden çıktı? Ya da geçen sene 5 litrelik zeytin yağı kaç liraydı şimdi kaç bin lira? Yani demem o ki hayat sadece senin BIOS güncellemesi ya da bilgisayar temizliği gibi giderlerden oluşmuyor. İnsanların bir dünya masrafı bir dünya borcu ve sorumluluğu oluyor. Bak artık kartla ay sonunu getirme devri de bitti. Öyle bir karttan alayım öbür kartın asgarisini ödeyeyim devri yok artık. İnsanlarda zaten nakit para yoktu. Artık kredi kartı ile olmayan parasını da harcayamayacak. Artık internetten bilgisayar parçasını öyle taksitle de alma devri bitti. Ya da beyaz eşyayı. Bundan sonra öyle 6 taksitmiş 9 taksitmiş yok artık. İşte böyle ekonomik krizin yaşandığı bir ortamda böyle saçmaca bahaneler ve mazeretler uydurarak, sırf kendini haklı çıkarmaya çabalayarak gerçekleri görmezden gelmek yerine bence haklısın demek senin için çok daha erdemli bir davranış olur. "Evet haklısınız. Tabi bunları da düşünmek, karşı tarafın durumunu da empati kurarak anlamak gerek demek zor değil. Tabi ki Burada herkes o hizmetlerin 2000-2500 lira olmayacağını biliyor ama tutup da en fazla 200 lira eder hatta ben olsam para bile almam demek ne kadar doğru?

Haklısın hocam grafik işi öyle. Bilmeyen insana kakalamak çok kolay. Geçen bir tanıdıkla konuşuyorduk. İnstaya post attıracak. Cocuk 4 resmi yan yana koymuş ve 100 lira almış. Bunu kendisi 2 dkk yapmak istese yapar zaten. Ama zamanı olmadığı için böyle bi yola başvuruyor. Bilgisi olmadığı içinde bu fiyata yaptırıyor.

Dostum sence o adamlar senden aldığının tam vergisini verdiğine inanıyormusum cidden ? 2000 diyorsa bazen hiç göstermiyor. Göstermelik olarakta 200 liralık gösteriyor. Emlakçılar bile öyle. Ev tutarken adam ibana atacaksanız 6000 bin elden verecekseniz 5000 dedi. İban işinede çözüm bulanlar var.
Sen önce yazdığımı düzgün oku da ondan sonra yorum yaparsın. Yorum yapmak için yorum yapma.

Üstteki mesajları aç bak, 2000₺ nin fahiş olduğunu ben söyledim zaten. Ayrıca bu mesajımda da en son ne demişim?

Milleti çarpmaya gerek yok ama esnaf olmak da kolay değil. Bu yine de 2000₺ istemesini haklı çıkarmaz.

Biz, dışarıdan gelen müşterilerimiz için üst düzey parçaları olan bilgisayara 400-500₺'ye montaj yapıyoruz. Parçalar normal ise 300-400₺ arası istiyoruz.

Sistemini bizden alırsa montaj parası almıyoruz bile. 2000₺ abartı olmuş, herkes çakal çukal olunca tabi.

Performans kaybı olayı da şu. Bir bilgisayar için, bir oyuncu için gereken bütün programlar, yazılımlar, sürücüler vs. eksiksiz 4x4'lük kurulumu kastetmiş olabilir.
.

Ederi maksimum 600 700 lira falan tutar. Performanstan kastı da Modlu Windows yüklemekten ileri gidemez. Zaten bilgisayar monte etme işini beceremeyen veya yapamayan insanları esnafımız nasıl çarpabilirim bunu şeklinde yorumluyor ona göre fiyat çıkarıyor. Şubat ayında ben de topladım sadece 1 saat içinde sıfırdan kasayı dizip windows kurulumunu yaptım bir sorun da teşkil etmedi 2000 lira nedir o paraya bilgisayar parçası alınıyor ayıptır MediaMarkt'a 500 verin o yapsın en iyisi.

Geri
Yukarı